Video predstavuje neodmysliteľnú súčasť takmer každej marketingovej stratégie. Kým v minulosti bolo na sledovanie videozáznamu nevyhnutné navštíviť kino, zaobstarať si VHS kazetu/DVD alebo zapnúť televíziu, dnes je situácia celkom iná. Na smartphone je video obsah dostupný prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Technologický pokrok dal marketérom príležitosť kreatívne priblížiť základné informácie o produkte v atraktívnom formáte niekoľkosekundového spotu aj online.

 

image001

image003

Prezeranie online videa predstavuje štvrtú najčastejšiu aktivitu slovenských užívateľov na smartphone a 26 % užívateľov ich sleduje na dennej báze (viď graf vyššie).

Pri tvorbe samotného videospotu však musíme myslieť na dôležitosť umiestnenia hlavného posolstva alebo značky hneď v úvodnej časti, čo je hlavný rozdiel v porovnaní s televíznymi spotmi. Taktiež je potrebné si uvedomiť, že ak nezískate pozornosť užívateľov počas prvých pár sekúnd, je vysoko pravdepodobné nedopozeranie do konca. Trendom sa stávajú čo najkratšie videá.

 

image005

Až 46 % slovenských užívateľov preferuje videa kratšie ako 5 minút. Z môjho pohľadu je  ideálna dĺžka v rozmedzí 10-30 sekúnd. Interval potvrdzuje aj štúdia Nielsen, podľa ktorej sú užívatelia ochotní pozrieť  v priemere 20 sekúnd online video reklamy.

Ďalší dôležitý faktor je čas strávený pozeraním videa. Jeden užívateľ strávi v priemere 6 hodín týždenne prezeraním video obsahu na sociálnych platformách ako YouTube, Facebook, Instagram, Twitter alebo Snapchat. Najčastejšie sa tak deje v popoludňajších a večerných hodinách.

image007

Video má obrovský potenciál na zásah širokého publika pri nízkych nákladoch vo všeobecnosti alebo napr. v porovnaní s televíznou reklamou. Navyše jednotlivé platformy sú veľmi flexibilné, čo ponúka možnosť mať kampane plne pod kontrolou a v reálnom čase ich optimalizovať. Ďalšou devízou je práca s first party dátami (pozri aj článok na našom blogu), ktoré môžeme použitím kódov pomerne jednoducho získať a neposlednom rade možnosť veľmi špecificky cieliť.

Tieto výhody si uvedomujú aj samotní inzerenti a aj preto dnes tvorí online video v priemere 44 % mediálneho rozpočtu (v globálnom meradle) a predpokladá sa jeho ďalší nárast.

Veľmi zaujímavé štatistiky prináša výskum Tubular (globálne) a môžu poslúžiť ako inšpirácia pre tých, ktorí ešte zvažujú zaradenie online videa do svojho portfólia:

74 % respondentov uviedlo, že nákupné rozhodnutie úzko súviselo so zhliadnutím videa na sociálnych médiách,

46 % ľudí uskutočnilo nákup ako výsledok prezretia videa značky a ďalších 32 %
po nákup aspoň zvážilo,

67 % respondentov videla viac video obsahu v r. 2016 v porovnaní s rokom 2015,

priemerný užívateľ internetu konzumuje v priemere 16 minút online video reklamy mesačne.

 

Roman Krkoška, Mindshare Slovakia

 

Zdroje:

www.iab.com

www.consumerbarometer.com

www.nielsen.com

www.tubularinsights.com

O autorovi