Fitness náramky sú veľmi obľúbenou produktovou skupinou, lebo ľudia si myslia, že vďaka ním sa budú hýbať viac a žiť zdravšie. V posledných rokoch zaznamenávame doslova boom týchto produktov, ktoré v sebe spravidla spájajú krokomer, pohybový senzor monitorujúci spánok, hodinky a niekedy aj monitor srdcovej frekvencie.

Ceny fitness náramkov s displejom a monitorom srdcového tepu (Napr. Xiaomi Mi Band 2) začínajú asi na 50 eurách. Ja vás teraz zoznámim s jedným, ktorý stojí štrnásť aj niečo (niekedy aj menej, e-shopy s cenami hýbu) a mám ho už dostatočne otestovaný na to, aby som ho mohol odporúčať. Používam ho už takmer tri mesiace a spolu so mnou si ho objednalo aj niekoľko mojich kolegov a priateľov (inšpirovaných mojim decembrovým statusom na facebooku), ktorí si ho veľmi pochvaľujú. Funkčne je úplne v pohode a aj keď je to neuveriteľné za tie peniaze, vyzerá naozaj veľmi dobre. Ponúka sa s piatimi farbami remienkov. Objednať si ho môžete napríklad na eShope Gearbest.com. Meno má priam aristokraticky dlhé: ID107 Bluetooth Smart Watch Heart Rate Monitor Wristband.

Teda,  čo vie táto sranda?

 • zobrazovať čas a dátum (pri otáčavom pohybe zápästia alebo stlačení tlačidla)
 • merať kroky, kilometre (nemá GPS, len podľa počtu krokov), spálené kalórie
 • monitorovať spánok
 • merať tepovú frekvenciu – a to aj automaticky, počas celého dňa
 • pracovať v športovom móde (pozri nižšie)
 • hľadať smartfón („samoprezvonenie“)
 • diaľkovo obsluhovať fotoaparát
 • budiť vibračným budíkom
 • upozorňovať vibráciami na prichádzajúce hovory, zobrazovať meno volajúceho
 • upozorňovať vibráciami na SMSky, správy na facebook messengeri, whatsapp a pod. Náramok má snahu na displeji rolujúcim textom ukázať odosielateľa a text správy, ale na nejaké úplnejšie informácie je príliš malý.
 • upozorniť na nutnosť pretiahnuť si kostru, keď sedíte príliš dlho
 • istiť proti ukradnutiu alebo zabudnutiu smartfónu (náramok začne vibrovať, ak sa stráca pripojenie)

To je celkom dosť za tie peniaze, nie?

Reálna výdrž batérie je 5 dní až týždeň, závisí to od frekvencie používania a nastavení. Je vodovzdorný, sprchovanie zvláda vez problémov, pri kúpaní a plávaní ho snímte. Meniť jednotlivé informácie na displeji môžeme dvoma spôsobmi, bočným tlačidlom alebo predným dotykovým senzorom.

 

Poďme sa na ID107 pozrieť podrobnejšie.

Balenie je pekné, vôbec nepôsobí lacno, tekže je to aj výborný darček. Vidíme, že na balení sa náramok trochu premenoval. :)

V škatuľke nájdete náramok, nabíjací dock a manuál.

Kým sa dobije náramok (manipulujte opatrne, dock je dosť krehký), môžeme nainštalovať aplikáciu Veryfit. Tu je prvá dobrá rada: URČITE inštalujte Veryfit 2.0. Hlavne ak si chcete prezrieť graf tepovej frekvencie počas celého dňa. Prvá verzia túto možnosť nemá.

Aplikácia nemá žiadne webové rozhranie a dáta sa nedajú zálohovať. V tom sa trochu prejavuje lowbudgetovosť. Ale vyzerá pekne.

No a už ideme po poriadku:

Najprv si spárujeme zariadenie so smartfónom. Držíme stlačené tlačidlo náramku a ťukneme na „Bind“, aplikácia si náramok nájde.

V sekcii „nastavenia“ ešte ostaneme

 • Call Alert (upozornenie na prichádzajúce hovory) – nenastavte si, ak vám často volajú veselí kamaráti o tretej v noci (a na noc nevypínate telefón).
 • Sedentary Alert (upozornenie keď dlho sedíte) – ak zvyknete zatvrdnúť pri bezuzdnej práci, je to užitočná funkcia.
 • Alarm Alert – tu sa nastavuje budenie vibráciami.
 • SNS alert – nie je to varovanie pred nemenovanou parlamentnou stranou, tu si môžete zapnúť notifikácie z Facebooku, Whatsapp, Messengeru atď.
 • Auto Heart Rate – ak nemáte srdce ako zvon a zaujíma vás tepová frekvencia nielen pri športe, nevypínajte.
 • Take photo – diaľkové ovládanie foťáku. Používa vlastnú fotografickú aplikáciu.
 • Wris sense – ukazuje čas pri otočnom pohybe. Praktické je to mať zapnuté, odozva je pomerne rýchla.
 • Anti-lost alert (poistka proti strate) – tú mám štandardne vypnutú, aby mi to nevibrovalo keď idem do inej miestnosti, na cestách zapínam.
 • SMS alert – Tatra Banka posiela SMSky zásadne o šiestej ráno, tak toto mám vypnuté.
 • Find Phone – výborná vec. Zvolíme príslušný mód na náramku (lupu) a podržíme tlačidlo.

Poďme na prvú sekciu Mainpage. Informácie sú celkom jasné. Potiahnutím doľava sa ukáže ako ste sa vyspali alebo nevyspali poslednú noc. Spánkový monitor sa zapína a vypína automaticky a za celý čas používania som zaznamenal iba dva-tri omyly, keď mi nameral o hodinu viac, ako bol skutočný čas (dal som ho večer nabíjať, čo asi považoval za spánok a už sa potom nevedel zorientovať, chudáčisko).

 

 

Náramok sa nesynchronizuje v nejakých časových intervaloch, čo je šetrné na batérie, syncnete si ho podľa potreby potiahnutím hlavnej stránky nadol.

 

Srdiečko vľavo hore nám ukáže graf tepovej frekvencie. Pozor, po polnoci sa vymaže a začne odznovu! Pekne je vidno, ako v spánku tepová frekvencia klesá.

Druhá stránka vám zobrazuje grafy za týždeň/mesiac/rok.

Nastaveniami náramku sme sa zaoberali. No a posledná stránka sú používateľské nastavenia, kde nás bude zaujímať hlavne cieľové nastavenie počtu krokov (ja mám 14-tisíc, treba rátať, že niečo človek nachodí aj po byte, kancelárii a ako kroky sa môžu snímať aj iné pohyby, takže pri tomto nastavení je 10-tisíc riadnych krokov istých. No a samozrejme metrický systém, ale ten som mal defaultne nastavený. Tu môžete aj reštartovať náramok, keby zamrzol (nikomu z majiteľov sa to ešte nestalo).

 

Športový mód

Aktivujeme ho dlhým stlačením tlačidla. Aktivuje nepretržité meranie tepovej frekvencie, takže si ju môžete sledovať pri výkone, čo je dôležité pri chudnutí.  Tak isto zobrazuje ďalšie údaje v rámci aktivity (prebehnuté kilometre, kroky, spálené kalórie) a vo všetkých módoch ukazuje čas okruhu. Pri novej aktivite sa stará vymaže. Je to čiste informatívne, nekomunikuje to so žiadnou službou typu Strava, Runkeeper, Endomondo atď.

 

Chcete inú farbu náramku?

Ak si chcete farbu náramku prispôsobiť oblečeniu, v eShope GeekBuying som objavil aj možnosť kúpiť alternatívne náramky za 1,8 eura. Len potom pri výmene dávajte pozor, a náramok prevliekajte cez vrch senzora, nie cez spodok, spodný okraj je príliš krehký (potvrdené skúsenosťou).

 

Sumár

Za necelých 15 eur je tento náramok naozaj výborná investícia pre športovanie, praktický život aj pre tých, ktorí si potrebujú monitorovať tepovú frekvenciu, pretože výsledky sa od riadneho tlakomeru líšia maximálne o 1-2 údery za minútu (vyskúšané). V ázijských eShopoch má aj táto cenová kategória už celkom slušnú konkurenciu, ale ID107 model je dôkladne otestovaný minimálne šiestimi ľuďmi. OLED displej je minimalistický, nehýri farbami ako vianočná reklama a je teda vkusný a šetrný k akumulátoru.

Máte aj vy tipy na nejaké gadgety, ktoré stoja za to? Napíšte nám.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.