Správy z digitálnych svetov – február

 

Hlúpe telefóny útočia

Buzzwordom posledných dní je remake modelu Nokia 3310, ktorým Nokia ohlasuje svoj návrat (pozri recenziu z Techradaru). Je to perfektný marketingový ťah, namierený na nostalgické centrá v mozgu, a určite sa nájde dosť ľudí, ktorí si myslia, že háďa je viac ako internet. Mnohých to asi prestane baviť rýchlo. Foťák hrozný, selfie s tým neurobíš, synchronizácia s počítačom nulová, fejzbúčik a votsáp nula bodov, akurát výdrž batérie je výborná, veď na čo iné ako na telefonovanie, SMS a háďa by sa používala. Recenzenti väčšinou hovoria, že je to „skvelý druhý telefón“ ako keby sme popri smarfóne bežne nosili nejaký záložný telefón v zadnom vrecku gatí. Skrátka, je to milá lacná retro hračka a nemyslím si, že to bude nejaká masovka. Ale účel to absolútne splnilo, sú toho plné fejzbooky. Čo je však možno zaujímavejšie, znovuzrodená firma predstavuje aj sľubné androidové mobily.

K tým „dumb phones“: Sú ľudia, ktorí aj dnes hovoria, že telefón má slúžiť na telefonovanie. To sú zrejme tí, čo počítač používajú na počítanie. Myšlienka záložného „hlúpeho“ telefónu nemusí byť až taká márna, napríklad, keď ideme do baru alebo na sólovú expedíciu do púšte. Hlavne ak má veľkosť kreditky, a môžeme ho nosiť v peňaženke ako rezervu keby dačo. Ideálne pre cestovateľov, horolezcov a ľudí, čo nežijú práve pokojný spôsob života. A vie to vytvoriť aj Wi-Fi hotspot.

Poďme na high tech: iPhone 8 má byť na rozdiel od 7-mičky niečo naozaj nové a tých novôt bude dosť. Apple po likvidácii slúchadlového konektoru chce očividne odskočiť aj od nabíjacieho konektoru lightning, ktorý zaviedol len pred piatimi rokmi a aj na telefónoch prejsť na USB-C. Tým pádom budú kompatibilné s androidovými smartfónmi. Celkom fajn sa to vyvíja, ale bude to mrte bolieť, kým všetci prevexlujú cez tony redukcií na to USB-C.  A tu je ešte jeden článok na CNET.com

No a do dnešnej nádielky telefónov istotne patrí parádny BlackBerry Key note – je to naozaj dôstojný comeback tejto značky. Mechanické tlačidlá sú mechanické tlačidlá. Ak je dosť veľký displej.

A ak ešte stále nemáte dosť telefónov, tak tu si prečítajte niečo o vlajkovej lodi Sony – Xperia XZ Premium.

A už fakt dosť.

 

Budúcnosť sa už začala

No a o robotoch sa tiež právom masívne hovorilo na sociálnych sieťach, lebo tu sa niečo dôležité deje: Robotická spoločnosť Boston Dynamics v roku 2005 vyvinula štvornohého vrčiaceho a ťarbavého robota BigDog. Dnes už má stroj, ktorý baletí na dvoch kolesách a robí doslova parkour. Neuveriteľné a trochu desivé. Tohto fešáka už asi nikto len tak nezhodí hokejkou.

Autonómne robotické vozidlá nebudú jazdiť len na bežných cestách a voziť ľudí, ale aj súťažiť na pretekárskych okruhoch. Ktovie, či to bude ľudí baviť sledovať keď je jasné, že sa pri havárke nikto nedokaličí.

Microsoft vyvíja umelú inteligenciu, ktorá dokáže programovať. Dúfame, že bude fungovať v tradíciách Windows XP a 7.

 

Poďme na praktické technológie pre ľudí

Computerworld predstavuje nový spôsob, ako zabezpečiť domáce zariadenia napojené na internet proti kyberútokom.

Spoločnosť Sony predstavila SD karty také rýchle, že limitujúca už je rýchlosť nie zápisu, ale rozhrania.

Siete 5G by mali nastúpiť skôr ako sa predpokladalo, už v roku 2019. Mali by poskytnúť až 100-násobnú prenosovú rýchlosť v porovnaní LTE. Z vyššej rýchlosti môžu podľa predstaviteľov spoločností profitovať najmä technológie ako virtuálna a rozšírená realita.

YouTube predstaví svoju vlastnú streamovú televíziu.

Ak ste v poslednom čase uvažovali, ako sa darí Snapchatu, tak tu to máte: Dostáva sa do priazne starších Američanov. Teenageri si asi budú musieť nájsť niečo nové. :-)

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.