Žijeme v dobe, kedy je obozretnosť na internete asi taká dôležitá, ako opatrnosť v reálnom živote. Dnes už zrejme nikto nenechá dvere na svojom dome či byte pootvorené, máme bezpečnostné zámky, v autách a niekedy aj v bytoch poplašné zariadenia, sme opatrní a nie je v tom žiadna paranoja.

No a v tomto svete si mnohí často dávajú ako prihlasovacie heslo do mailboxu meno svojho psíka alebo manželky.

Možno si mnohí poviete „nerobím nič zlé, nemám čo tajiť“. Ale verte tomu, že existuje celkom dosť ľudí, ktorí vedia využiť dáta z vašich kont. Krádež identity nie je v kybersvete nič ojedinelé. Americká organizácia Federal Trade Commission v minulom roku dostala viac ako štvrť milióna sťažností o krádežiach identity – a to ide len o nahlásené prípady. Postup je takýto: Zlodej najprv nenápadne získava informácie a potom s nimi začína pracovať. Medzi najrozšírenejšie patria podvody s kreditnými kartami, hypotékami a vybrakovanie bankových účtov. Ale čokoľvek sa dá využiť. Napríklad fotky detí. Nemusím pokračovať, že?

Tento článok nadväzuje na dva texty: Ako neprísť o poklady digitálneho svetapríspevku o dvojstupňovom overení, čo je základ toho, aby sa vášho profilu, e-mailu či cloudového úložiska nezmocnil niekto nepovolaný. Dnes si povieme čo robiť, aby sme sa z tohto už dobre zamknutého sveta nevymkli.

Takže späť k dvojstupňovému overeniu: Ide o to, že ak sa ktokoľvek prihlasuje do vášho účtu z nového zariadenia, príde na váš mobilný telefón overovací kód cez SMS, alebo kód vygeneruje aplikácia. Tak sa potvrdí, že ste to naozaj vy.

Doteraz je to všetko fajn. No ale teraz si predstavte, že ten telefón stratíte, ukradnú vám ho,  alebo, skrátka, odíde navždy. Ak ste vo svojom rodnom meste, nie je to tragédia: Napíšete na facebook, že budete jeden deň nedostupná/ý, zájdete k operátorovi, dáte si urobiť novú SIMku, kamarát vám požičia núdzový telefón a idete.

Trochu horší prípad je, ak sa vám táto nehoda stane v cudzom meste, a nebodaj v zahraničí. V tej chvíli ste odpísaní, lebo sa z verejného počítača neprihlásite do Google, na Facebook, nikam.

Skúsme tomu predísť jednoducho a lacno. Prevencia voči takýmto situáciám, ktoré vás doženú do zúfalstva a bezmocnosti, má dva body:

  1. Dajte si urobiť klon SIM karty a pripravte si rezervný telefón

Všetci traja veľkí operátori ponúkajú klonovanú kartu. To znamená, že vaše číslo prináleží obom a môžete ju používať na dvoch zariadeniach. V Telekome sa to volá twin karta, v Orange a O2 duo karta. Stojí to pár eur a stojí to za to.  Kúpte si nejaký jednoduchý mobil (od 20 eur vyššie, tie najmenšie majú veľkosť kreditky), majte ho doma v šuplíku, berte ho na cesty, túry, expedície, horolezecké výpravy, hocikde, kde môže hroziť, že budete potrebovať pomoc, a teraz nehovorím len o prístupe do Gmailu, ale pomoc všeobecne.

  1. Kódy na obnovenie

Každý účet, ktorý máte zabezpečený dvojitým overovaním, sa dá odomknúť špeciálnym kódom. Túto možnosť nájdete v sekcii o bezpečnosti. Každý kód sa dá použiť len raz a odporúčam ich mať odložené na bezpečnom mieste (ak ste doma), alebo nosiť vytlačené na papieriku v peňaženke (na cestách).

No a ak chcete mať úplnú istotu (lebo ani peňaženku nemáte prišitú o telo), tak si vytvoríte na niektorom z cloudov účet, v ktorom nebude figurovať vaše meno ani e-mail  a na toto úložisko si uložíte obrázky (nie textové súbory) s vašimi prístupovými kódmi a dôležitými informáciami (číslo kreditky atď). Najlepšie zazipované zaheslovaným zipom.

Takto ste pripravení na akúkoľvek situáciu, ktorá môže nastať. Okrem straty pamäti, takže je fajn nechať prístupové údaje k tomuto „trezoru“ človeku, ktorému úplne dôverujete.

Z počítačovej bezpečnosti sme trochu odskočili do kategórie „survival“, ale veríme, že sa vám tieto informácie zídu. Hlavne, blížia sa dovolenky, takže sa môžete pripraviť, aby ste aj nepríjemné situácie mohli vyriešiť s čo najmenším stresom.

foto Pixabay

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

Text je inšpirovaný prednáškami s Jurajom Smatanom o počítačovej bezpečnosti

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.