Diskvalifikácia nášho historicky najúspešnejšieho a zároveň svetovo najobľúbenejšieho aktívneho cyklistu, Petra Sagana, pohla celým (nielen cyklistickým) svetom. Písal sa deň 4.7., keď sa rozhodcovská komisia Tour de France rozhodla vylúčiť majstra sveta z najpopulárnejších cyklistických pretekov tejto planéty. A to zrejme ešte netušili, čo všetko tým ovplyvnia…

Pre státisíce fanúšikov na celom svete sa diskvalifikáciou Sagana tohtoročná Tour skončila. Väčšina z nich totiž považuje rozhodnutie rozhodcov za príliš prísne a neférové, búria sa na sociálnych sieťach a mnohí tí, ktorí plánovali prísť pozrieť Tour naživo do Francúzska, rušia svoje zájazdy. Okrem samotného tímu Bora-Hansgrohe teda utrpia aj organizátori týchto pretekov, nakoľko Saganov odchod bude mať výrazný vplyv na návštevnosť pretekov. Tým pádom logicky utrpí aj francúzsky cestovný ruch, miestne ubytovacie a reštauračné zariadenia, atď.

Škandál výrazne zasiahne aj televízne stanice, ktoré mali vďaka veľkému záujmu o Tour a Petra Sagana obrovské zisky z vysielania priamych prenosov. Na Slovensku je pokles záujmu o tohtoročnú Tour zo strany televíznych divákov pravdepodobne najvýraznejší. Podľa Stratégií sa televízny share Dvojky znížil takmer o polovicu zo dňa na deň. Kým 4.7. (deň, kedy bol Sagan diskvalifikovaný) bol share ešte 19 %, dňa 5.7. (preteky bez Sagana) toto číslo predstavovalo už len 9,8 %. Na toto číslo má jednoznačne vplyv aj fakt, že 5.7. bol sviatok, no len čiastočne.

Táto športová udalosť sa výrazne odrazila aj vo vyhľadávaní v rámci Google. Sagana a Cavendisha zrazu „googlili“ aj tí, ktorí sa o cyklistiku za normálnych okolností až tak nezaujímajú. Na kľúčové slovo „Sagan“ sa počet dopytov zvýšil v deň diskvalifikácie viac ako 5-násobne. A čo sa týka Cavendisha, ten zaznamenal svoj „osobný rekord“. Nikdy v doterajšej histórii sa o neho Slováci nezaujímali viac, ako dňa 4.7.2017. Len pre porovnanie, záujem slovenských užívateľov o ďalšiu významnú postavičku cyklistiky, Chrisa Frooma (absolútny víťaz posledných 2 ročníkov Tour de France a tohtoročný hlavný favorit), sa záujem v posledných dňoch nijako nezmenil.

Hoci záujem o týchto smutných hrdinov tohtoročnej Tour na chvíľu vzrástol, celkový záujem o preteky značne klesol. Vyhľadávanie kľúčového slova „tour de france“ malo každý deň vrchol v podvečerných hodinách (v čase, keď etapa finišuje). Avšak v dňoch 5.7. a 6.7. už k tomuto peaku nedošlo, čo jasne hovorí o zníženom záujme Slovákov o zvyšok pretekov.

A čo na to sociálne siete? Pozreli sme sa na Facebook, na ktorom sa táto udalosť odzrkadlila najviac. Užívatelia Facebooku sa doslova búria. Prívrženci Petra Sagana bojkotujú Tour de France, nastavujú si nové profilovky:

Svoj nesúhlas a znechutenie vyjadrujú v komentároch fanúšikovia po celom svete:

O rozhorčení fanúšikov svedčí aj fakt, že nahnevaný emotikon je najpoužívanejší emotikon hneď po lajkoch v takmer všetkých príspevkoch oficiálneho fanpage „Le Tour de France“ za posledné tri dni.

Sagana sa snažia podporiť aj prostredníctvom hashtagu #NoSaganNoTour. Paradoxom ale je, že na Facebooku je Peter populárnejší, ako kedykoľvek predtým. Svedčí o tom aj fakt, že jeho oficiálnemu fanpageu sa podarilo v posledných dňoch po prvýkrát prelomiť hranicu milión fanúšikov.

Naopak, k Markovi Cavendishovi pozitívny sentiment Slováci a fanúšikovia Petra Sagana vo väčšine prípadov neprechovávajú. V mnohých prípadoch mu vyčítajú jeho agresívne správanie z minulosti (na Tour aj na OH), ktorým poslal k zemi už nejedného cyklistu. Internety však nezabúdajú a Cavendisha si trošku „podali“.

Môj názor fanúšika a amatérskeho cyklistu je, že Petrov trest bol príliš prísny. Možno má byť exemplárny pre zvýšenie bezpečnosti jazdcov do budúcna, no určite nie je adekvátny. A možno len rozhodcovia potrebovali zasiahnuť, keďže Sagan sa vďaka svojim fenomenálnym výkonom a uleteným správaním stával nedotknuteľným. Tak či onak, je to veľká škoda. Škoda pre tím Bora-Hansgrohe, škoda pre fanúšikov, televíznych divákov, no taktiež pre médiá a aj pre samotného usporiadateľa. Tešiť sa môžu snáď len chlapci, ktorí by si inak na zelený dres nikdy nesiahli.

 

Patrik Sabo, Mindshare Slovakia

Zdroje:
strategie.hnonline.sk, trends.google.com, facebook.com

titulná fotografia www.bora-hansgrohe.com

O autorovi

Patrik Sabo

Patrik u nás v Mindshare viedol digitálne oddelenie a tiež pôsobí ako DIMAQ certifikovaný tréner. Marketing a mediálny svet ho zaujali už počas štúdii na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského a venuje sa im dodnes. Je športovec srdcom aj dušou a bez fyzickej aktivity by pravdepodobne neprežil ani tri dni. Svet berie z veselšej stránky a nechá sa nahovoriť na každú srandu.