Povinná literatúra. Pre veľa z nás je toto slovné spojenie strašiak z čias stredoškolských štúdií, pri ktorom sa vynárajú spomienky, akými všemožnými spôsobmi sme sa čítaniu povinných titulov snažili vyhýbať. Veď predsa čo je povinné, tomu je potrebné počas teenagerských rebelských rokov vzdorovať už len z princípu.  Do týchto temných a mútnych vôd povinného čítania sa rozhodol skočiť stále známejší a populárnejší slovenský herec Michal Kubovčík. A keďže žijeme v dobe internetov, sociálnych sietí, youtuberov a iných digitálnych ľudí a technológií, Mišo sa rozhodol svojou troškou tieto virtuálne svety obohatiť.

Ale aj keď práve nepatríte do skupiny milovníkov povinnej literatúry (ale zároveň chcete byť v obraze), máte zmysel pre humor a nepohrdnete ani štipkou satiry, Baštrng by ste rozhodne nemali prehliadnuť.

Čo to teda Baštrng vlastne je? Je to projekt, ktorý uzrel svetlo sveta vo februári 2016 a predstavuje priestor, kde sa stretli dobrý nápad, kreativita, originalita a zhmotnenie hesla „škola hrou“. Okrem Michala Kubovčíka sa na projekte spolupodieľajú mená ako režisér Karol Vosátko, hudobný skladateľ Juraj Haško (skupina 100 Múch, množstvo scénických hudieb)a niekoľko výtvarníkov. Cieľom projektu je ponúknuť svojský a originálny pohľad na vybrané témy učiva. Okrem už spomínaného povinného čítania vo videách prostredníctvom stand-upu, animácie, komixu, bábkovej či činohernej scény približujú vybrané udalosti z histórie, ale priestor dostávajú aj anatómia, matematika, fyzika a chémia. Baštrng si nevedia vynachváliť obe strany spoza katedier – či už učitelia, ale aj samotní študenti, ktorí aj vďaka tomuto počinu úspešne zvládli maturitnú skúšku.

A čo nám prezradí Baštrng z pohľadu čísel? Hlavným komunikačným prostriedkom je YouTube kanál, ktorý momentálne prekročil hranicu 28 tisíc odberateľov. Obsahuje viac ako 70 videí a celkový počet videní presiahol 3 milióny. Baštrng je aktívny aj na facebooku, kde sa fanpage teší viac ako 18,5 tisícom lajkov. Príspevky sa okrem zdieľania najnovších videí zameriavajú na aktuálne dianie, podporu rôznych dobročinných akcií, alebo majú nenásilný výchovno-vzdelávací charakter. Výnimkou nie sú ani súťaže, opäť priamo prepojené so vzdelávaním.

Pamätáte si ešte dej Shakespearovho veľdiela Rómeo a Júlia? Ak nie, nezúfajte. Dokonca nemusíte ani siahnuť po knižnom vydaní. Stačí Vám na to jeden klik a zhruba osem minút strávených originálnym hĺbkovým exkurzom do tajov jedného z najslávnejších príbehov lásky. Kontrolná otázka. Dá sa zakomponovať do príbehu o láske Rómea a Júlie napríklad taký Žiar nad Hronom? Odpoveď nájdete vo videu.

Ak by ste zatúžili osviežiť si niečo z domácej tvorby, za zmienku určite stoja unikátne stvárnení Ťapákovci, do súčasného prostredia posadená báseň Mor ho!, alebo originálne podaná Slávy dcera.

No a keby ste sa ocitli v krízovej situácii, Baštrng je pripravený okamžite poskytnúť SEPRP – Sedláckú prvú pomoc. Táto séria videí opäť vtipným spôsobom, z pohľadu balkánskeho zmrzlinára, ponúka praktické informácie, ako sa zachovať v krízových situáciách, ktoré môžu ohroziť zdravie a život nás, našich blízkych, alebo úplne neznámych ľudí na ulici (určite poznáte situáciu, keď stretnete v zelovoci Adelu, odkázanú na Vašu pomoc).

Na umeleckej scéne je Michal Kubovčík unikátnym zjavom. Rodený Bratislavčan vyštudoval herectvo na VŠMU. Pôsobil v divadlách Ludus Bratislava, DAB Nitra, SND, i v Túlavom divadle Trnava. V Radošinskom naivnom divadle pôsobí od roku 2007. Do povedomia televíznych divákov sa dostal účinkovaním v reláciách ako napríklad Haló, Horná Dolná či Kredenc.

Dúfame, že múza Michala tak ľahko neopustí a bude nám tu „baštrngovať“ ešte poriadne dlho.

Juraj Baco, Mindshare Slovakia

O autorovi

Juraj Baco

Univerzitný svet ma vyvrhol do krutej reality s vyštudovaným medzinárodným obchodom. Moje kroky viedli následne do trojpísmenkovej nadnárodnej korporácie, z ktorej som v roku 2015 rovnými nohami skočil do mediálneho sveta. Zo začiatku som mal najbližšie k televíznej reklame, no postupom času som si rozširoval a stále rozširujem obzory. Odchovaný som na futbale, ktorý som 12 rokov hrával aktívne, no nepohrdnem akýmkoľvek športom. O čom sú moje blogy? O všetkom, čo stojí za to, aby o tom vedeli zástupy. :-)