Skúsili ste si dať niekedy záväzok, že sa nejaký čas nepozriete na telefón? Kým sa nenaučím desať strán? Kým nevybavím tento e-mail? Po 22.00 večer už budem off-screen?

Ja osobne som už skúsila každú z týchto situácií. Bohužiaľ, s rukou na srdci musím priznať, že som aj ja závisláčka, pretože som stanovený cieľ nedokázala splniť, bez toho aby som si neskontrolovala svoj telefón.

Raz som čítala jeden článok o rodine, ktorá zaviedla nekompromisné pravidlo: po 22:00 boli všetci off- screen. Žiaden pracovný PC, žiadna TV, žiaden telefón, žiaden tablet. A viete čo sa stalo? Zrazu sa im zlepšili vzťahy v rodine, mali viac času na seba, rozprávať sa medzi sebou.

Podľa štúdie GFK viac ako tretina internetových používateľov z celého sveta súhlasí s tvrdením, že je veľmi ťažké odpojiť sa od technológie. Najťažšie je to, prirodzene, pre najmladšie ročníky, u ktorých to platí takmer pre polovicu z nich (44 %).

(zdroj: viewcontent.emarketer.com )

Aby som sa vo svojej závislosti ešte utvrdila, tak som si na 24 hodín nainštalovala aplikáciu, ktorá kontroluje ako často sa pozeráte na telefón. Rýchlo som na ňu, popri pracovných a voľnočasových povinnostiach zabudla, a tak môžem objektívne prehlásiť nezaujatosť testu.

Výsledky sú nasledovné:

24 hodín = 64 skontrolovaní telefónu.

Ak si odpočítam čas kedy som bola offline (8-hodinový spánok a 2-hodinový tréning), tak som si každú hodinu skontrolovala telefón priemerne takmer 5-krát.

Aj napriek tomu, že toto číslo je podľa mňa celkom vysoké, asi žijeme jednoducho v dobe, keď potrebujeme stále sledovať čo sa deje a byť neustále prístupní a online.

V každom prípade si myslím, že by sme to vedeli a mohli obmedziť, už len v rámci slušnosti. Osobne považujem veľmi neslušné sedieť s kamoškou na káve alebo kolegami na obede a pozerať sa na nich ako si četujú alebo browsujú Facebook.

Ako sa hovorí vodu káže a víno pije, ani mne samotnej to úplne nejde, ale pokúsim sa polepšiť. Je fajn si občas zabudnúť doma telefón alebo ho počas stretnutia nevytiahnuť na stôl ako prvú vec.

Napríklad aj v Mindshare sa snažíme polepšiť a počas spoločného obeda robí všetkým kávu ten, kto si pozrel telefón. :-)

Kto sa k nám ešte pridá?

Ak by vás zaujímala aj appka, ktorá kontroluje koľkokrát si skontrolujete telefón, tak ide o: „Checky – Phone Habit Tracker“. Tu je pre android a tu pre iOS.

Lucia Ďuračková, Mindshare Slovakia

Foto Pixabay

O autorovi

Lucia Ďuračková

Do mediálneho sveta vstúpila v roku 2013, a to hneď do Mindshare Slovakia. Momentálne pracuje na pozícii account manager a pre viacerých významných klientov je nie len ich denný kontakt, ale veľmi rada poradí v plánovaní ročnej stratégie mediálnej komunikácie. Keď nepracuje, tak chodí na výlety, číta knihy, učí sa cudzie jazyky, športuje a jedného dňa by chcela zachrániť svet.