Cloud Imperium Games je meno, ktoré pred pár rokmi ešte nikto nepoznal, no dnes toto štúdio vyvíja najambicióznejšiu hru našej histórie – Star Citizen. Ide o massive multiplayer sci-fi zatiaľ nevídaných rozmerov, pretože na rozdiel od bežných hier, kde ste buď len pilotom, vojakom … alebo len ovládate svoju loď, a vašu postavu nikdy neuvidíte, v STAR CITIZEN si vytvoríte postavu a môžete robiť všetko – obchodník, lovec odmien, vesmírny kamionista, objaviteľ nových sektorov a planét… prakticky čo len chcete.

Peniaze na vývoj gigantického  projektu CIG získali pomocou crowdfundingu – začalo to kickstarterom, kde od ľudí vyzbierali viac ako dva milióny dolárov a potom si cez vlastnú stránku vyzbierali takmer 114 miliónov dolárov,  čo je na vývoj hry veľmi krásna suma. A že tieto peniaze nie sú schované niekde pod perinou CIG opäť dokázali na minulo-týždennom Gamescone, kde odhalili spoluprácu s Faceware technologies. Na tomto podujatí predviedli použitie novej technológie na rozpohybovanie tváre, ktorú môžete vidieť na názornom videu.

Je to síce len krátka ukážka a vývoj je ešte len na začiatku, ale ako dlhoročný hráč som bol unesený. Môj avatar mení svoj výraz podľa toho, ako sa tvárim a ako bonus viem pohybom hlavy meniť kam sa dívam – asi si viete predstaviť, aká výhoda to v cockpite je (ak máte veľký monitor, o to viac to oceníte).

Podobné technológie tu síce už boli ale hardware bol veľmi drahý a herná podpora malá. Faceware ponúka svoj Face over IP (FoIP) aj obyčajnou komerčnou kamerou – hoc ich špeciálna kamera ponúka lepší výkon, no nie je vyžadovaná – čo je obrovské plus, keďže si hráč vie FoIP vyskúšať a až potom kúpiť.

Aby som to nejako zhrnul, herné postavy sa vždy tvárili podľa predpripravených animácií a v multiplayerových hrách je komunikácia medzi ľuďmi veľmi dôležitý aspekt (ktorý, ak je zle nastavený, môže hre veľmi škodiť). CIG si toto berie k srdcu a vyvíja systém, ktorý umožní hráčom komunikovať medzi sebou na doteraz nevídanej úrovni. A teraz už len počkať, kedy Star Citizen vyjde.

Adam Szitas, Mindshare Slovakia

O autorovi

Adam Szitas

Adam sa u nás stará o dátovú analytiku a jeho svet sú počítačové hry.