Festival „myšlienok hodných šírenia“ TEDxBratislava nie je jednorazová akcia. Samotné podujatie sa koná v lete a dostať sa naň nie je jednoduché (ak na to zavčasu nemyslíte), lebo býva pravidelne veľmi rýchlo vypredaný. Našťastie, neskôr na YouTube pribúdajú jednotlivé prednášky, takže vlastne žije kontinuálny život. V tejto chvíli je už na youtubovskom kanáli niekoľko videí, takže môžete nahliadnuť do sveta ľudí, ktorí pomáhajú meniť svet.

Motívom TEDxBratislava 2017 boli Straty a Nálezy. Čo to znamená, nám vysvetlila organizátorka festivalu, Denisa Sabová. „Je najmä o získaní nových pohľadov na veci, ktoré nám často pripadajú samozrejmé,“ hovorí. „Neexistuje jedna definícia motívu ,straty a nálezy‘, pretože každý si v ňom nájde niečo svoje. V tej našej každodennosti strácame pevné hodnotové presvedčenia, často sa utiekame k názorom, na ktoré sa zabúdame kriticky pozerať a prehodnotiť ich. Straty a nálezy sú zdanlivo rozdielne svety, ktoré však so sebou úzko súvisia. Motív sa síce prelínal celou konferenciou, ale témy, o ktorých hovorili naši rečníci, boli naozaj rôznorodé.“ Podľa Denisy sa tento cieľ podarilo naplniť do bodky a každý jeden rečník bol  pre ňu veľkým a hodnotným objavom.

Pri organizovaní celý tím zrejme “stratil” veľa času a energie. Čo, recipročne, jeho členovia našli? „Do príprav sme investovali hodiny a hodiny dobrovoľnej práce, ale myslím si, že každý z nás vždy v sebe objaví nejakú skrytú superschopnosť, ktorá mu pomôže zvládnuť aj tie ťažšie chvíle,“ usmieva sa Denisa. „Skryté dávky trpezlivosti napríklad. Ja osobne vždy objavím zaujímavých a pre mňa hodnotných ľudí. Či už je to náš tím, rečníci, všetci partneri s ktorými spolupracujeme alebo média, ktoré nám pomáhajú ďalej otvárať témy, ktoré v ten deň odznejú.“ A dodáva, že síce každý z nich stratí niekedy nervy, ale objaví schopnosť pochopiť toho druhého a vypočuť si jeho argumenty.

Tu sú videá z tohoročného TEDxBratislava. Ak nechcete zmeškať ďalšie, odoberajte ich youtube kanál.

Tomáš Brngál: Virtuálna realita v medicíne

Tomáš nás vo svojom pútavom rozprávaní prevedie cestou tvorby aplikácie pre medikov a možnosťami využitia virtuálnej reality v medicíne. Taktiež ponúka odpoveď na otázku, či technológie nahradia v budúcnosti doktorov. Tvrdí, že technológií sa netreba báť, ale využiť ich vo svoj prospech. Pretože na prvom mieste je pacient.

Eva Mosnáková: Pomáhať, nie nenávidieť!

Eva Mosnáková ukazuje, ako nás môže posilniť aj tá najhoršia skúsenosť s fašistickou i komunistickou totalitou. Zároveň prípomína, aké dôležité, až nevyhnutné je túto silu využiť na ochranu princípov humanizmu, demokracie a vzájomného rešpektu. A že je to možné aj vo veku 88 rokov.

Ivana Šáteková: Slovák som a Slovák budem

Výtvarníčka Ivana Šáteková vo svojom vystúpení majstrovsky vykresľuje typické povahové črty Slovákov, ktoré sú často príliš idealizované, no v skutočnosti vzdialené realite. Cez svoje umenie búra mýty o našej pohostinnosti, dobrosrdečnosti a prináša odpoveď na otázku, ako vyzerá súčasná podoba slovenského folklóru.

Slava Epstein: The Dark Matter – from space to biology and back

Slava Epstein je významný profesor na College of Science, Northeastern University v Bostone v USA a spoluautorom prevratného prístupu vývoja nových liekov.

Jowan Österlund Biohacking – the next step in human evolution or a dead end?  

Jowan je CEO vo švédskej firme Biohax International, ktorá sa zaoberá biohackerstvom, upgradovaním tela a vývojom implantátov. Digitalizácia sa stala súčasťou Jowanovej praxe v oblasti estetickej modifikácie a piercingovania pred niekoľkými rokmi a tak sa stal spolutvorcom novej disciplíny.

Jessica McCabe: Failing at Normal: An ADHD Success Story

Jessica je tvorcom a hostiteľkou How to ADHD, populárného YouTube kanálu, zameraného na vzdelávanie a podporu ľudí, trpiacimi hyperaktivitou a poruchou pozornosti. Každý štvrtok uverejňuje nové epizódy pre svojich 100 000+ sledovateľov.

TEDxBratislava aftermovie

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.