V našich predchádzajúcich článkoch sme vám vysvetlili, čo je programmatic, ako funguje, a prečo si myslíme, že práve programmatic je budúcnosť nákupu digitálnej reklamy. Ak o programmaticu počujete po prvýkrát, odporúčam začať tu, tu a tu.

Programmatic už nie je iba buzzword alebo nový, sľubný trend v digitálnom marketingu, už sa etabloval a za posledné roky sa jednoznačne stal efektívnym nástrojom a súčasťou digitálnych stratégií mnohých značiek.

Dnešní internetoví užívatelia očakávajú, že reklama bude krátka, cielená a neotravná. Dynamika používania internetu je nesmierne rýchla a inzerenti majú často veľmi obmedzený časový priestor, aby zaujali užívateľa, kým ich reklamu nepreskočia alebo nepreskrolujú.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo videoreklama nabrala takú popularitu, ako medzi marketérmi, tak aj medzi užívateľmi. Videoreklama umožňuje značkám rýchlo a vizuálne informovať užívateľov o svojom produkte, vďaka čomu dokážu vybudovať silné povedomie o značke.

Vďaka vysokorýchlostnému internetovému prepojeniu užívatelia čoraz viac konzumujú videoobsah, čo výrazne prispelo k rastu programmatickej videoreklamy. S nárastom online video konzumácie je pre marketérov veľmi dôležité optimalizovať svoju videostratégiu s cieľom maximalizovať zásah svojej komunikácie.

Podľa odhadov eMarketer, v Spojených Štátoch v období 2014-2018 sa takmer 60 % všetkých výdavkov na videoreklamu presunulo do programmaticu. O náraste svedčia aj výdavky do online reklamy za prvý polrok na slovenskom trhu. Podľa IAB Slovakia využívanie programmaticu, v porovnaní s prvým polrokom 2016 narástlo o 62 % a videoreklama o 22 %.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo je programmatic video a ako ho vieme využiť v digitálnej marketingovej komunikácii.

Zjednodušene: programmatic video je využitie technológií na nákup digitálnej videoreklamy v reálnom čase a následne jej zobrazenie správnym užívateľom v správnom čase. Ako aj programmatická bannerová reklama, video taktiež dokážeme sofistikovane zacieliť podľa rôznych, pre nás relevantných kritérií ako napr. podľa demografických či behaviorálnych charakteristík, geografie, atď.

Programmatické video sa najčastejšie rozdeľuje do troch kategórií: instream, outstream a in-display.

  • Instream: videoreklamy, ktoré sa zobrazujú v prehrávačoch umiestnených na webových stránkach počas konzumácie videoobsahu. Zvyčajne má taká video reklama dĺžku 15 až 30 sekúnd a rozdeľuje sa na pre-roll (videoreklama umiestnená pred videoobsahom), mid-roll (videoreklama sa zobrazí počas konzumácie videoobsahu) a post-roll (videoreklama sa vám zobrazí po vzhliadnutí videoobsahu na webovej stránke).

Pre taký typ videoreklamy odporúčame využiť krátke 15-sekundové video, kde bude hlavné posolstvo reklamy umiestnené na začiatok spotu. Hlavným dôvodom je ten, že väčšina instream reklám je preskočiteľná po piatich sekundách, a preto je potrebné užívateľovi odovzdať message ešte na začiatku reklamného spotu.

  • Outstream: videoreklama, ktorá sa zobrazuje mimo videoobsahu. To znamená, že sa video reklama môže zobraziť pri skrolovaní obsahu na webe vydavateľa, napríklad počas čítania článku. Vďaka svojej natívnosti sa tento formát často využíva pri mobilnej videoreklame.

  • In-display: ako svedčí názov formátu, táto video reklama sa zobrazuje najčastejšie v rámci bannerových umiestnení/pozícií na webe (tzv. in-banner). Taktiež to môžu byť aj rôzne rich media videoformáty.

Na dosiahnutie čo najlepších výsledkov vašej videoreklamy odporúčame vytvoriť stratégiu, vďaka ktorej zasiahnete pre vás najrelevantnejších užívateľov na správnom mieste so správnym odkazom. Videoreklama dokáže nielen vybudovať silné povedomie o značke alebo produkte, ale pri správnom využití môže výrazne prispieť k nákupnému rozhodovaniu vašich budúcich zákazníkov.

Vladimír Labunet, Mindshare Slovakia

Titulný obrázok Pixabay

Zdroje:

marketingland.com

adpushup.com

blog.cmglocalsolutions.com

O autorovi

Vladimir Labunet

Študoval na slovenskej univerzite Komenského, odbor marketingový manažment. Digitálnemu marketingu sa začal venovať ešte počas štúdia. Neujde mu ani jedna technologická novinka. Svoje rána si nevie predstaviť bez kvalitného marketingového podcastu a chutnej kávy.