Toto číslo je veľmi zaujímavé aj v kontexte tento týždeň potvrdeného spustenia OTT verzie HBO na našom trhu (HBO Go). Report vydaný známou výskumnou spoločnosťou Gartner uvádza aj odhad budúceho vývoja. Zatiaľ čo číslo za rok 2017 predstavuje medziročný nárast o niečo viac ako 4 %, Gartner odhaduje, že v roku 2020 budeme ochotní za videoobsah zaplatiť takmer 360 miliárd amerických dolárov, čo predstavuje viac ako 19-percentný rast v porovnaní s rokom 2016.

Report delí výdavky do troch kategórií – tradičné platené (lineárne) TV vysielanie (Pay-TV), S-VOD (subscription-based video on demand) typu Netflix, Amazon Video, Hulu a podobne. Treťou kategóriou je iný typ streamovacích služieb, tzv. T-VOD (transactional video on demand), reprezentovaný platformami ako je Apple iTunes alebo Google Play.

Zdroj: Gartner (máj 2017), v miliardách USD

Ako je možné vidieť v tabuľke hore, najvyšší, viac ako 90-percentný podiel si v roku 2016 držia tradičné lineárne platené TV, s obrovským odstupom pred ďalšími dvoma VOD modelmi. Pokiaľ však ide o odhadovanú dynamiku budúceho vývoja, je na prvý pohľad zrejmé, že primárne vďaka rastúcemu dopytu na rozvinutých trhoch, bude podiel VOD služieb rásť. Gartner odhaduje, že v roku 2020 klesne globálny podiel tradičných Pay-TV služieb na zhruba 86 %. Lineárne Pay-TV vysielanie si udrží svoju dominanciu primárne vďaka tomu, že v oblasti Ázie a Blízkeho Východu bude pokračovať boom v oblasti distribúcie lineárneho TV vysielania prostredníctvom internetového pripojenia.

Správa ďalej udáva odhad priemernej adopcie S-VOD služieb na globálnej úrovni. Podľa výskumníkov z Gartneru je to 10 % populácie, s priemernou cenou 7,41 USD. Ak vás zaujímajú detaily z nášho lokálneho trhu, téme sme sa venovali napríklad v tomto článku z júna 2017.

Ak hľadáte detailnejší pohľad na tému videoobsahu, tento týždeň publikovali naši kolegovia zo severoamerickej GroupM štúdiu s názvom The State of Video. Citovaný dokument uvádza neochotu divákov platiť za viac ako tri rôzne služby z dôvodu celkových nákladov a samozrejme komplikácií pri hľadaní obsahu na rôznych platformách. Z tohto pohľadu sa javí ako riešenie nejaká forma univerzálneho vyhľadávania obsahu naprieč platformami, čo však samozrejme naráža na neochotu jednotlivých hráčov.

Dokument vás určite nesklame. Aj napriek pomerne lakonickému názvu ide o rozsiahly a detailný pohľad na to, v akom stave sa dnes nachádza oblasť videoobsahu, ako sa vyvíjala a zmenila jeho distribúcia a konzumácia do podoby, v akej ju poznáme dnes, akú úlohu hrajú jednotlivé, staré a nové, distribučné platformy a samozrejme, snaží sa odpovedať na otázky ohľadne budúceho vývoja na strane ponuky a dopytu alebo ak chcete distribúcie videoobsahu a jeho sledovania spotrebiteľmi.

Nezabúda pri tom ani na predikciu dopadov budúcich zmien na reklamných zadávateľov, ich značky, producentov obsahu a rastúce požiadavky na dátové zdroje a adresnosť cieleného oslovenia tých správnych konzumentov, v správnom čase, správnej fáze ich „consumer journey“, a tak ďalej.

Robustný a veľmi zaujímavý dokument, ktorý sa oplatí prečítať. Aj niekoľkokrát. Dokument je dostupný priamo na globálnom webe GroupM tu. Ak by sa vám predsa len nechcelo prechádzať celý dokument, môžete si počkať na sumár, ktorý pravdepodobne prinesieme na našom blogu v niektorom z ďalších postov.

Richard Kopunik, Mindshare Slovakia

Zdroj: https://www.gartner.com/newsroom/id/3703117

Ilustračný obrázok: https://pixabay.com

O autorovi

Richard Kopunik

Vyštudoval obchod a marketing. Vo sfére mediálnych agentúr pracuje už takmer 20 rokov. Zaujímajú ho nové trendy v oblasti marketingovej komunikácie a médií, technologické vychytávky, hudba, knihy, filmy a seriály. O nich, v akejkoľvek kombinácii, rád píše aj na našom blogu.