Hovoria vám niečo mená Iris Apfel, či Lyn Slater? Zadajte ich do vyhľadávača a neuveríte vlastným očiam. Na chvíľku vás prepadne pocit, že ste sa pomýlili. Čakali ste fotky krásnych mladých dievčat, však? Ja tiež. Na moje veľké prekvapenie sa objavili štýlové ženy v rokoch, ktoré sa neboja svetu ukázať, že aj po šesťdesiatke môže byť žena trendy. Sledovať ich je pre mňa fascinujúce. Stačí jediný pohľad na ich fotku na instagrame a deň je hneď farebnejší. Okrem toho, že búrajú mýty o obliekaní, likvidujú aj predsudky o tom, že seniori si nerozumejú s modernými technológiami. Áno, aj v tomto veku sa dá preraziť vo svete módy a vo svete internetu a sociálnych médií.

Najstaršia teenagerka na svete, ako si Iris Apfel zvykne hovoriť, má 96 rokov a na instagrame ju sleduje viac ako 770-tisíc followerov. Túto fashionistku neprehliadnete vďaka veľkým okuliarom, farebnosti a optimizmu, ktorý rozdáva na všetky strany. Nebojí sa kombinovať drahé kúsky s lacnejšími. Každý deň je príležitosťou urobiť zo seba neprehliadnuteľnú ženu. Iris Apfel o tom vie. Svoje módne kúsky dopĺňa množstvom bižutérie a šperkov, ktoré aj sama navrhuje. Okrem toho má vlastnú kolekciu kabeliek a najnovšie aj nábytku. Spolupráca s Happy Socks jej priniesla vlastnú minikolekciu ponožiek, o ktoré je veľký záujem. Iris Apfel si napriek vysokému veku plní sny. Som zvedavá, čo si pre nás ešte prichystá. Na instagrame mi určite nič neujde.

 

Lyn Slater  je extravagantná a odvážna dôchodkyňa, ktorá si užíva život. Ikonu z nej urobili novinári. Mysleli, že je nejaká významná osobnosť módnej brandže a začali jej venovať pozornosť. Inšpirovalo ju to a založila si blog Accidental Icon, v ktorom prezentuje svoj neopakovateľný štýl aj napriek tomu, že už dávno prekročila šesťdesiatku. Dáva nám jasne najavo, že ľudia sa môžu obliekať ako chcú, aj keď dosiahnu určitý vek. Vrásky považuje za súčasť svojho imidžu. Za make up ich neskrýva a na drahé značky si nepotrpí. Nakupuje vo svojich osvedčených second handoch a vytvára módne kreácie, ktoré jej môže závidieť nejeden štylista.

V modelingovom svete sa dá presadiť aj vo vyššom veku. Lyn Slater a jej zmluva s Elite London je o tom dôkazom. Na instagrame ju spolu so mnou sleduje viac ako 164-tisíc followerov. Svojim vyjadrením “Móda a môj štýl mi pomohli predierať sa neviditeľnosťou, ktorá prichádza s vekom” inšpiruje mnohé ženy vo vyššom veku odhodiť neviditeľnosť a do staroby priniesť závan mladosti.
Šaty robia človeka, ale treba ich aj vedieť nosiť. Tieto ženy to vedia naozaj skvele. Seniorský vek môže byť pestrý a tieto ženy sú toho dôkazom.

 

Marcela Korytárová, Mindshare Slovakia

titulné foto http://wwd.com/fashion-news/fashion-scoops/le-bon-marche-iris-apfel-exhibition-10341182/

Zdroje a ďalšie odkazy:

https://noizz.sk/inspiracia/modna-ikona-iris-apfel/cf8mpwxhttp://zenysostylom.sk/zazrak-menom-iris-apfel/

https://diva.aktuality.sk/clanok/36376/najstarsia-modna-ikona-iris-apfel/http://www.womanmagazin.sk/2017/04/iris-apfel-v-ponozkach/

http://www.top-fashion.sk/lifestyle/dizajn/3430-iris-apfel-ma-svoju-kolekciu-nabytku

http://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/1869388_modnou-ikonou-sa-stala-nahodou-v-63-rokoch-je-z-profesorky-uspesna-modelka

http://noizz.sk/lifestyle/nikdy-nie-je-neskoro-na-plnenie-snov-tato-63-rocna-modna-blogerka-je-toho-zivym/53ycwkq

 

 

O autorovi

Marcela Korytárová

Marcela plánuje a nakupuje v agentúre kampane pre rádio, printy a OOH – NON TV offline médiá.