Ak z nejakého dôvodu nemáte radi webové rozhranie služby Gmail, tak možno po aktuálnom redizajne zmeníte názor. Je totiž oveľa použiteľnejší a začal konkurovať aj samostatným e-mailovým klientom (Outlook a pod.).

Prepnúť na nový dizajn a funkcionalitu už môžeme všetci. Robí sa to takto:

Ukáže sa vám privítanie a nastavenie zobrazenia, ponechal som prednastavené.

  

 

Prvá viditeľná zmena je lišta na pravej strane, ktorá štandardne obsahuje aplikácie kalendár, google keep a úlohy (tasks). Je veľmi pravdepodobné, že kalendár už dávno používate, veľmi odporúčam aj ďalšie dve aplikácie. Keep je jeden z najlepších systémov na rýchle poznámky – sú dostupné z úplne všetkých zariadení, ktorými disponujete. Ak otvoríte google keep z pravej lišty, hneď sa prelinkuje na e-mail, ktorý máte práve otvorený.

Je super, že sa vrátili do hry Úlohy, doteraz dosť skryté, a po novom sú dostupné aj ako nová samostatná aplikácia pre Android a iOS.

Na tomto mieste poradím aj to, ako pripneme google keep na dolné menu obrazovky (platí pre PC aj Mac). Otvoríme keep, na paneli úloh (na počítačoch Apple sa to volá dock) sa samozrejme objaví typická žltá ikonka so žiarovkou, na ňu klikneme pravým tlačidlom myši a pripneme. Takto potom vyzerá vo vypnutom stave:

Vráťme sa k pravému panelu. Znamienkom plus sa inštalujú ďalšie doplnky, ktoré vyzerajú zaujímavo a po preskúmaní o nich budem informovať v samostatnom článku. Tuším podobný potenciál ako pri rozšíreniach pre Google Chrome.

Asi najvýznamnejšou a najpríjemnejšou zmenou je, že e-mailové prílohy vidno úplne bezprostredne.

Ale to nie je všetko. Ak prejdeme myšou nad správu, vynorí sa zasúvacie menu, ktoré obsahuje štyri položky: Archivovať, odstrániť, označiť ako neprečítané a odložiť na pripomenutie, teda e-mail sa vám v zvolenom čase zobrazí ako pripomienka. To je nová skvelá vec skvelá vec, ktorá spolu s dostupnosťou aplikácie Úlohy robí z Gmailu schopný plánovací nástroj.

Ľavý panel je širší ako doteraz, ale môžeme ho zasunúť kliknutím na „hamburgerovú“ ikonu (tri čiarky) úplne vľavo hore, čo je praktické pri malých notebookoch.

V starom zobrazení sme mohli prepínať medzi gmailom, úlohami, kontaktmi po kliknutí na nápis Gmail. V novej verzii táto možnosť nie je, kontakty nájdeme na adrese https://contacts.google.com/, škoda, že neexistuje ikonka v pravom menu, zmestila by sa. Ale toto bude zrejme riešiť niektorý z budúcich doplnkov.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

Ilustračný obrázok https://commons.wikimedia.org

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.