Kompletný facebookový profil s úplne všetkými informáciami si môžete stiahnuť na disk. V tomto článku si povieme ako sa to robí a na čo je to dobré.

Stiahnutie je veľmi jednoduché, aj keď proces trvá dlho, aj niekoľko hodín, podľa toho, odkedy ste prihlásení na facebook.

Službu nájdete v nastaveniach účtu tu

a potom tu

Keď je balík pripravený (môže mať aj niekoľko GB, môj mal 4, na FB som od decembra 2008), facebook vám pošle download link a môžete si ho stiahnuť a rozbaliť. Po rozbalení získate offline webovú stránku, stačí kliknúť na „index.htm“.

Najprv sa pozrime na kategórie, ktoré máme v menu offline facebooku:

V sekcii Profil je veľa základných informácií (pozri nižšie), v menu vľavo nájdete toto:

 • kontaktné informácie – množstvo svojich priateľov, čo sa môže zísť tým, ktorí si nezálohujú kontakty a stále strácajú mobily,
 • kompletnú časovú os, teda všetko, čo ste kedy napísali,
 • úplne všetky fotky, a videá, ktoré ste na FB uploadovali
 • úplný zoznam priateľov,
 • všetky správy z messengera,
 • udalosti,
 • bezpečnostné záznamy (prihlásenia, zariadenia),
 • reklamy na ktoré ste klikli a 
 • zoznam aplikácií.

Najprv si asi povedzme, na čo je to dobré:

 1. Ak ste paranoik, tak sa nepotešíte, čo všetko o vás facebook vie a aké informácie si ukladá, lebo sa vám stiahnu aj dáta, ktoré nie sú verejné. Nižšie píšem, že ešte nemusíte rušiť účet, lebo facebook si dáva „sakra“ pozor na klebetnosť a dupľom po nedávnych škandáloch.
 2. Získate možnosť veľmi rýchleho fulltextového vyhľadávania vo všetkých statusoch a správach, čo považujem za veľmi praktické, lebo facebook online takouto možnosťou nedisponuje (trikrát hanba!). Takže viete, že pred troma rokmi ste uverejňovali super recept na špargľu, tak si ho môžete dohľadať. Bohužiaľ, linky na zdieľané príspevky sa nezachovávajú a fotky sú v samostatnej sekcii Fotky, ale keď pátrate po nejakej dôležitej informácii, je to lepšie ako nič. Tu na moment zmením tému a upozorňujem na skvelú aplikáciu Momento, žiaľ, len pre iPhone. Môžete ju spárovať so svojimi profilmi v rôznych sociálnych médiách a je skvelá práve na vyhľadávanie. (Systém: Pred troma rokmi som bol v Prešove v perfektnej kaviarni, ako sa volala?)
 3. Ak ste v dôsledku nejakej hardvérovej katastrofy (a ľahkovážneho nezálohovania) prišli o fotografie, záloha FB vám na disk vráti aspoň tie, ktoré ste zdieľali.

 

Poznámka k zbieraniu informácií:

Mnohých ľudí nepotešia informácie, ktoré o vás facebook „vie“. Tie sú sú však najnebezpečnejšie v rukách tretích strán a po škandále s už neexistujúcou spoločnosťou Cambridge Analytica si Facebook bude dávať na vaše dáta ešte väčší pozor, aj keď ani dovtedy nie sú zaznamenané úniky priamym zavinením facebooku. Takže ak máte súkromie nastavené na dosť vysoký level a dvojité overovanie (tu je o tom dosť dôležitý článok), nie je dôvod na nejaké veľké obavy. A určite si prečítajte tento článok o bezpečnosti vašich dát a ako ich neposkytnúť tretím stranám. Facebook vaše dáta nepredáva, lebo to by mohol hneď zabaliť, ale niektoré subjekty si ich vedeli vytiahnuť cez aplikácie.

 

Facebook o vás archivuje tieto dáta:

V sekcii Profil: Dátum registrácie, email/emaily, štát, štvrť/mestskú časť, telefón, dátum narodenia (ak ho uvediete), pohlavie, predchádzajúce nicky, mesto, rodnú obec, stav vzťahu, rodinu, vzdelanie, pracovisko, prezývky na iných sociálnych sieťach, obľúbené stránky z oblasti hudby, kníh, filmov a „iné“, obľúbených športovcov, reštaurácií, oblečenia, webstránky, prečítané knihy, pozreté filmy a skupiny a na záver stránky, ktoré spravujete.

Máme to pekne pokope, tak využite situáciu a dobre si pozrite hlavne sekciu „iné“ a skupiny, lebo tam je možnosť, že ste sa omylom alebo premenovaním skupiny dostali medzi fanúšikov čohokoľvek, čo je pre vás nemysliteľné. (facebook – domov – stránky alebo skupiny a môžete začať robiť poriadok). Inak mňa dosť zaujalo, že medzi prečítanými knihami som mal len dve – Bibliu a Da Vinciho kód. So stopercentnou istotou môžem povedať, že som sa nikdy na facebooku nezmieňoval o tom, aké knihy som prečítal. A tieto dve by som tam určite nedával.  

No a samozrejme si nastavte súkromie na čo najvyšší level a toto je možno čas začať si robiť poriadok s priateľmi a roztriediť ich na viacero kategórií. Lebo nezabúdajme na to, že za prieniky do súkromia si človek najčastejšie môže sám.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.