Nedávno sme uverejnili článok o operátoroch Google, ktoré sú naozaj fantastickým pomocníkom pri efektívnom vyhľadávaní, nech už hľadáte čokoľvek a kdekoľvek.

Kým Google je vo vyhľadávaní majster, Facebook je v tejto disciplíne, bez urážky, úplný babrák. Vyhľadávanie na osobných profiloch nie je povolené, ok, zrejme ide o úmysel. Na fan stránkach, firemných stránkach a v skupinách sa vyhľadávať dá, ale je to dosť bieda.

Najprv sa pozrieme na interné nástroje Facebooku a potom ako nám s vyhľadávaním môže pomôcť Google.

Hľadanie na fan stránkach / firemných stránkach

Takže dáme si „Príspevky“ a následne „Hľadať v príspevkoch na tejto stránke“.

 

Ako som už skonštatoval, nestojí to za veľa. Vyhľadávanie vám ponukne nejaký náhodný výber.

Oveľa viac nájdeme  rovno v googli použitím operátora. Takto. Prvá časť znamená to, že hľadáme len na stránke facebook.com/mazda.sk, v ostrých zátvorkách hľadaný výraz alebo výrazy.

site:facebook.com/mazda.sk <MX-5>

Do zátvoriek môžeme dať aj, napríklad,  <MX-5 OR CX-3> alebo akýkoľvek operátor pre hľadanie výrazov.

 

Hľadanie v skupinách

V skupinách máme na hľadanie v ľavom menu lupu „Hľadať v tejto skupine“ a v mobilnej aplikácii kombinované vyhľadávacie políčko.

Ale aj tento search často blbne a ako aktuálne vám vyhodí posty spred dvoch rokov a tak. Tak sa zasa môžeme spoľahnúť na vyhľadávanie v googli, ktoré funguje aj v skupinách. Napríklad hľadáme stolík na Susedskej burze, tak dáme do vyhľadávanie toto:

site:facebook.com/groups/susedskaburza/ <stolik>

Ak hľadáme stolík v Galante, použijeme operátor

site:facebook.com/groups/susedskaburza/ <stolik AND Galanta>

Pozor, pri vyhľadávaní cez google na fan stránkach a v skupinách nefunguje časovo obmedzené vyhľadávanie v nástrojoch – napríklad za posledný rok či mesiac.

To je asi všetko k vyhľadávaniu na facebooku. Pri zúfalej snahe dozvedieť sa viac  som objavil zaujímavú „špionážnu“ stránku Stalkscan.com, kde si môžete popozerať verejné zdroje hocakého profilu. Niektoré dáta nie sú zoradené chronologicky, takže ak si dáte aj svoj vlastný profil, v sekcii „fotografie“ narazíte aj na skutočne archeologické objavy z vlastnej facebookovej histórie.

Hľadanie na vlastnom profile

Najhoršie na tom je to, že Facebook je náš denník a kronika, ale vyhľadávanie aj vo vlastnom profile je náročné, ak nemožné. Napríklad viete, že takto pred rokom ste boli v Banskej Bystrici vo výbornej reštaurácii, ktorú ste odporučili známym, ale ani za svet si neviete spomenúť ako sa volala a kde bola. No a hľadaj rok starý status. Toto rieši aplikácia Momento, bohužiaľ iba pre iOS, ktorú môžete prepojiť s účtami na Facebooku, Instagrame, Twitteri, Swarme, YouTube, Spotify a ďalších sietí a kde si môžete vyhľadávať podľa dňa, kľúčového slova a čohokoľvek. Presne túto aplikáciu používam, keď hľadám niečo na Facebooku. Tu je recenzia v slovenčine.

Riešením pre každého je stiahnuť si svoj facebook offline na disk a staré statusy nájdete hneď klasicky Ctrl+F v internetovom prehliadači. Tu je náš článok ako na to.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.