Umelá inteligencia je doslova všade okolo nás a menej jej už asi nebude. Potvrdzuje to aj Uber, ktorý už v USA požiadal o patent na projekt, ktorý by dokázal na základe machine learningu rozpoznať, v akom rozpoložení sa momentálne nachádza potenciálny pasažier.

Keďže Uber je vo svete veľmi často využívaný ako prepravná služba práve v čase, keď sa človek nadránom chystá domov a má tak trochu „pod klobúkom“, Uber sa rozhodol bojovať aj za vodičov, ktorí boli rôznymi spôsobmi obťažovaní pripitými pasažiermi. Systém by mal byť schopný rozoznať, či je potenciálny pasažier triezvy alebo či je pod vplyvom alkoholu. Vyhodnocovať to bude na základe aktuálneho správania používateľa v telefóne oproti bežnému správaniu prostredníctvom informácií, akými sú poloha, presnosť zadávania údajov do aplikácie, rýchlosť zadávania údajov, interakcia s rozhraním aplikácie, uhol v akom používateľ drží svoj smartfón, či dokonca rýchlosť, akou používateľ aplikácie kráča. V neposlednom rade bude zohľadňovaný aj aktuálny čas žiadosti o jazdu, keďže je predpoklad, že neskorá nočná/ranná hodina a výška promile idú spolu ruka v ruke.

Pokiaľ aplikácia vyhodnotí, že potenciálny pasažier je pod vplyvom alkoholu, vodič dostane vopred upozornenie, že ho pravdepodobne čaká „dobrodružstvo“. Uber bude v podobných prípadoch párovať pripitých používateľov výlučne s vodičmi, ktorí majú skúsenosti s pasažiermi pod vplyvom alkoholu, či dokonca ktorí majú špecializovaný tréning na podobné prípady. Okrem toho bude mať ešte každý vodič na výber, či pasažiera vôbec prijme alebo nie.

Je fajn vidieť prípady, kedy sa technológie a artificial intelligence využívajú správnym smerom, pre ochranu ľudí. Ešte by sa možno hodila appka, ktorá na prvý pohľad odhalí taxikára, ktorý okráda cudzincov tým, že ich z letiska do mesta vezie cez Dúbravku a bude hotovo. :-)

Patrik Sabo, Mindshare Slovakia

Zdroje: money.cnn.com, techcrunch.com

O autorovi

Patrik Sabo

Patrik u nás v Mindshare viedol digitálne oddelenie a tiež pôsobí ako DIMAQ certifikovaný tréner. Marketing a mediálny svet ho zaujali už počas štúdii na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského a venuje sa im dodnes. Je športovec srdcom aj dušou a bez fyzickej aktivity by pravdepodobne neprežil ani tri dni. Svet berie z veselšej stránky a nechá sa nahovoriť na každú srandu.