Väčšina z vás zrejme používa Facebook a z používateľov zrejme väčšina na ňom trávi dosť času. V novom seriáli sa pozrieme na funkcie, ktoré nemusia všetci poznať. Lebo kto by čítal manuály, všakže. A keď ste úplne pokročilý používateľ, tak tieto články môžete preposlať niekomu, kto nie je. A možno mu ušetríte problém.

Bezpečnosť je na internete kľúčová. Je známych dosť prípadov hacknutia facebookového účtu. Čo môže otvoriť votrelcovi dvere aj do e-mailu a všelikde. Takže poďme najprv na bezpečnosť a možnosti jej nastavovania.

V Nastaveniach je to druhá položka – zabezpečenie a prihlasovanie.

Prvá nevyhnutná vec je dvojité overovanie. Pri prihlasovaní do nových zariadení (teda pre facebook nových) vám pošle overovací kód na mobil, aby ste potvrdili, že ste to naozaj vy.  Bez tohto ani nepokračujte v čítaní. Venujeme tomu samostatný článok.

Nastavili ste si dvojité overovanie? OK, ideme ďalej:

Najprv sa pozrite, kde všade ste prihlásení a z bezpečnostných dôvodov (možno budete prekvapení) sa odhláste zo všetkých zariadení. Ostanete prihlásení len na tom, na ktorom práve ste, ostatné už prihlásite s overovacím kódom.

Toto je tiež dôležitá vec: Zapnite si upozornenia na neidentifikované prihlásenia. Aj keď bez dvojitého overovania sa do vášho účtu nikto nedostane, je to fajn.

No a potom je možnosť nastavenia si troch dôveryhodných priateľov, ktorých chcete kontaktovať, ak by ste sa nemohli dostať do svojho účtu. Vaše dôveryhodné kontakty môžu poslať kód a internetovú adresu od Facebooku, aby vám tak pomohli znova sa prihlásiť. Nikdy neviete, kedy sa vám to môže zísť.

Toto sa možno bude zdať pre väčšinu z vás samozrejmé, ale aj tí, čo v e-maile neklikajú na hocijaké prílohy, v messengeri veselo otvoria čudne komentované videá alebo linky, ktoré dostanú od svojich priateľov a sami sa nainfikujú. Vírus môže vyzerať takto, ako video, alebo hocičo.

Ak dostaneme niečo nezvyklé od priateľov, nie je žiadna hanba spýtať sa. Napríklad kamarátka Katka si nainštalovala aplikáciu, ktorá učí zvieratá hovoriť ľudskou rečou a poslala mi môjho psa, ktorý si jej hlasom pýta jesť. Veľká sranda. Ale pre istotu som sa radšej opýtal.

 

No a do tejto kategórie dáme aj jednu tiež dôležitú položku. Jasné že sme všetci nesmrteľní a rezistentní voči úrazom a chorobám ako terminátori, a môže sa stať aj všeličo iné. Takže určite nezaškodí, keď si vyberieme oprávnenú osobu, ktorá bude mať prístup na váš facebook, aby tam oznámila napríklad to, že ste sa náhle rozhodli odísť meditovať do Tibetu a už nikdy s nikým neprehovoriť.

Túto funkciu nájdeme v kategórii Všeobecné – spravovanie účtu.

To je nateraz všetko, pokračovanie nabudúce.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.