Článok, ako si stiahnuť celý váš facebook offline a na čo je to dobré bol celkom úspešný a ak vlastníte nejaké zariadenie Apple, tak by vás mohlo zaujímať, že Apple sprístupnil aj informácie, ktoré o vás má, teda kompletné dáta z účtu Apple. Vyskúšali sme to teda.

Najprv ideme na stránku https://privacy.apple.com/. Ako vidíme, je tu viac možností, čo všetko sa dá robiť. My ideme získavať kópiu údajov.

Som zvedavý na súbory a dokumenty, tak zvolím túto možnosť.

Mám si vybrať maximálnu veľkosť súboru. Len tak “od pása” volím10 giga. Toto naozaj neviem na čo je, lebo jednotlivé zložky si aj tak sťahujeme zvlášť, ako neskôr uvidíme. Vzápätí sa zobrazí táto hláška

A príde aj mail, ktorý popisuje, čo všetko sa pripravuje.

No a teraz sa čaká. Dlho. Kým príprava stiahnutia kompletného facebooku aj s fotkami je záležitosť hodín, Applu to trvalo 5 (slovo päť) dní. Napokon mi prišiel vytúžený mail.

A môžeme ísť na to. Takto vyzerá rozhranie, každú sekciu sťahujeme zvlášť.

Ako prvý som rozbalil adresár „Iné dáta“, celý žeravý, čo tam nájdem. V ňom boli štyri zazipované súbory. Tak som rozbalil iCloudUsageData Set1 a dostal som takýto vzrušujúci zoznam všetkých fotiek a miest kde vznikali.

Nebudem to naťahovať, mnohé dáta sú nezrozumiteľné a nepoužiteľné pre neprogramátora.

Ak premýšľam, na čo je to všetko dobré, napadá mi, že stiahnutie všetkých dát je najpraktickejšie ak sa chystáte opustiť platformu Apple, nič sa vám nestratí.

Fajn môže byť aj mať offline kontakty, ktoré sú uložené vo všeobecne čitateľnom formáte vCards a tiež aj Poznámky (v .txt) – hlavne kvôli zálohe, už sa mi stalo, že mi z iCloudu zmizli nejaké kontakty. Zrejme má význam aj stiahnutie si všetkých fotografií, tiež ako zálohu a kvôli dostupnosti, prípadne vloženia do nejakého archivačného programu ako Lightroom (pozri článok u nás na blogu).

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.