Doba kamenná, staroveký Rím, osvietenstvo, studená vojna – to sú historické obdobia, ktorých názov bol odvodený od udalostí alebo faktov pre ne charakteristických. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, ako sa bude v budúcnosti označovať naša súčasná doba? Z vedeckého hľadiska sa spomína “doba postfaktická”, ktorá zároveň reflektuje viaceré udalosti súčasného spoločenského diania. Z pohľadu sociálno-technologického je to asi doba virtualizácie. Počuli ste však niekedy spojenie “digital dark age”, teda digitálny temný vek?

Určite si myslíte, že všetky tie (pre nás mnohých trápne) statusy, fotky, zdieľania a zdelenia na Facebooku z čias strednej školy tam ostanú večne, či dokonca sa jedného dňa opäť zjavia (však prečo nezažívať ten trápny pocit pred samým sebou každý deň – ďakujem funkcii FB Spomienky). No nie je to úplne tak. Obrovské kvantum digitálneho obsahu vrátane našich fotiek, hudby, vedeckých prác a mnoho ďalších dôležitých osobných, firemných a vládnych dokumentov uložených či už na harddiskoch, alebo na cloudoch, je v budúcnosti vystavené riziku zmiznutia.

Množstvo vedcov, archeológov a iných odborníkov varuje, že vytvárame tzv. digitálny temný vek. Vint Cerf, “otec internetu”, hovorí, že sa obáva, že všetky obrázky a dokumenty, ktoré sme uložili do počítačov, sa nakoniec stratia. Na rozdiel od predchádzajúcich desaťročí nemáme k dispozícii takmer žiadne fyzické záznamy veľkej väčšiny digitálneho obsahu, ktoré by slúžili ako záloha. Digitálny obsah je mimoriadne citlivý na poškodenie, prípadne zničenie, pretože je uložený na krehkých magnetických a optických médiách, ktoré sa môžu rýchlo kaziť a tiež môžu byť ľahko poškodené vystavením veľkému teplu, vlhkosti, prípadne vznikom skratov. V tomto prípade môžeme hovoriť o fyzickej strate digitálneho obsahu. Predpokladám, že aj vy ste sa aspoň raz stretli s nepríjemnou situáciou, ako je obliaty firemný notebook (snáď zálohovaný) ovocným freshom z čerstvej karotky a pomarančov. Alebo odrazu nefunkčný externý harddisk s fotkami z minuloročnej dovolenky v Primoštene. ☹

Nemenej desivé je riziko zmiznutia digitálneho obsahu v dôsledku zrýchľujúcej sa digitálnej revolúcie. Na rozdiel od kníh, digitálne archívy čelia hrozbe neustálej technologickej zmeny. Diskety sa stali zastaranými, nahradili ich CD nosiče. CD nosiče boli následne nahradené DVD nosičmi a tie Blue-Ray nosičmi. Momentálne sa s týmito „cédečkovými“ formátmi stretávame minimálne a využívame najnovšie dostupné flashové a iné pamäťové nosiče. Hardvér aj softvér od spoločností ako Microsoft, Apple, Adobe a iných prechádza takou rýchlou modernizáciou, že množstvo dokumentov v dnes zaužívaných formátoch nebude možné časom otvoriť. Tisíce softvérových programov bežných na začiatku 90. rokov sú už teraz zaniknuté a nedostupné. Takže aj v prípade, že sú údaje uchované, nemusia byť novými prístrojmi v budúcnosti čitateľné.

“Veľmi ma to znepokojuje. Staré formáty dokumentov, ktoré sme vytvorili nemusia byť v najnovšej verzii softvéru čitateľné, pretože spätná kompatibilita nie je vždy zaručená. A tak sa v priebehu času môže stať, že aj keď zhromažďujeme obrovské archívy digitálneho obsahu, v budúcnosti nemusíme skutočne vedieť, čo to je.” povedal Cerf.

Všetky tieto skutočnosti môžu spôsobiť, že jedného dňa budú ďalšie generácie vedieť o začiatku 21. storočia menej ako o začiatku 20. storočia. Ak sa nenájde riešenie, 21. storočie bude informačnou čiernou dierou známou ako Digitálny temný vek. Preto aj spoločnosť Google, ako jedna z mnohých ďalších svetových spoločností pracuje na vývoji nových systémov, ktoré budú ukladať nielen digitálny obsah, ale detailne archivujú aj podrobnosti softvéru, formátu a operačného systému, ktoré sú pre prístup k nemu potrebné, takže je pravdepodobnejšie, že ho v budúcnosti bude možné obnoviť. Mnoho spoločností sa však aj dnes stále spolieha na staré pamäťové médium, a to magnetickú pásku.

Roman Kollár, Mindshare Slovakia

Ilustračné obrázky Pixabay.com

Zdroje:

https://www.pri.org/stories/2018-01-01/scientists-warn-we-may-be-creating-digital-dark-age

https://www.etrend.sk/ekonomika/digitalny-obsah-zmizne-vedci-zo-sav-varuju-pred-temnym-vekom.html

https://www.bbc.com/news/science-environment-31450389

https://www.telegraph.co.uk/news/science/science-news/11922192/Vital-information-could-be-lost-in-digital-dark-age-warns-professor.html

https://unsplash.com/photos/1iVKwElWrPA

https://www.pexels.com/photo/abstract-art-blur-bright-373543/

O autorovi

Roman Kollár

Študoval manažment podniku, pracovať v mediálnej agentúre začal už počas vysokej školy. V Mindshare je súčasťou tímu Unilever, kde sa od roku 2013 podieľa na komplexnom client servise. Od raného detstva hrá na klavíri. V posledných rokoch k nemu pridal aj bicie, ktoré nie sú pre neho ani tak oddychom, ale tréningom sústredenia najvyššieho stupňa. Je síce úplne samostatný, ale vždy rád vyhľadá dobrú spoločnosť. Medzi jeho obľúbený spôsob pohybu patria akrobatické kúsky. Rád využíva všetok možný čas, niekedy aj na úkor spánku.