Sociálne siete z nás robia nesústredených hyperaktivistov, to je nezvratný fakt. Mnohí potom majú problém čítať dlhší text bez toho, aby nimi nešili všetci čerti. Môžeme si za to sami, lebo sa nesústredenosti postupne učíme. Ak nás zaujme nejaký článok a nemáme práve dosť času, preletíme si ho narýchlo, halabala, nevenujeme textu tú pozornosť, ktorú si zaslúži. Prejavuje sa to potom na klesajúcej schopnosti čítať s porozumením. Dôkazov máte plné sociálne siete.

Teraz si pozrieme niekoľko spôsobov, ako si odložiť článok na neskoršie čítanie. Dovolenky sú v plnom prúde, tak si môžete naklikať a naťukať zásobu článkov, ktoré si prečítate vo chvíľach oddychu.

Pre mnohých z nás je základným hubom, cez ktorý pristupujú k článkom a informáciám, Facebook. Samozrejme, aj on ponúka možnosť odložiť si článok na neskôr. Na počítači sa to robí takto.

V mobile takto (iPhone).

Uložené články potom nájdeme tu. V počítači (aj vám sa tak strašne nepáčia tie nové piktogramy?):

V mobile (po ťuknutí na “hamburgerové” (tri čiarky) menu):

 

Pocket – čítajte, ukladajte a archivujte odvšadiaľ

Samozrejme, toto nie je jediná možnosť ako si odložiť článok na neskoršie čítanie, lebo svet internetu nie je len Facebook. Takže priamo z webu to môžeme robiť niekoľkými spôsobmi a z hľadiska čitateľskej skúsenosti je  najzaujímavejší asi Pocket – jeho konkurenta, Instapaper, pochovali nariadenia GDPR. Jeho vlastníci nemali nervy riešiť legislatívu, tak ho skrátka pre EÚ vypli.

Pocket je cloudová aplikácia, čo je samozrejme, veď chceme odkazy ukladať a čítať na akomkoľvek z našich zariadení.  Najprv sa zaregistrujete na stránke https://getpocket.com, nainštalujete do smartfónu či tabletu aplikáciu, do Chrome alebo Firefoxu rozšírenie, a môžete si veselo odkladať články, prípadne ich, už uložené, aj tagovať a robiť si informačnú databázu, čo je super ak píšete nejakú prácu so zdrojmi. Pocket má aj sociálne funkcie, teda zdieľanie s priateľmi.

A toto je ukladanie zo smartfónu:

 

Riešenie pre čítačky

Ak dávate pri čítaní textov prednosť čítačke Kindle, môžete si obsah webu poslať aj na ňu perfektným rozšírením Send to Kindle pre Chrome a Firefox. Je to výhodné najmä na longready, lebo z „kindľe“ sa dlhé texty čítajú najlepšie.

Samostatná aplikácia pre iOS/Android nie je, na neskôr si článok môžete odložiť cez aplikáciu Kindle – v interface na zdieľanie sa predstavuje ako Send to kindle.

 

OneNote

Na odkladanie článkov na neskôr sa mi veľmi osvedčila aj aplikácia OneNote, súčasť Microsoft Office, ktorá je veľmi komplexným nástrojom na poznámky, a samozrejme, tiež je pre všetky platformy. Napríklad keď pripravujem náš DigiDigest, odkladám si zaujímavé odkazy do „priečinka“ Tech.

Potom to vyzerá takto. Máme na výber, ako bude záložka vyzerať, môžme si offline uložiť aj celú stránku, záložku na ňu a všeličo medzi tým.

Takto to vyzerá v rozhraní aplikácie (ako záložky):

 

OneNote je inak podľa mňa najlepší nástroj na poznámky. Pre mňa je nepostrádateľný. Ale o tom niekedy inokedy a samostatne.

Takže, záver je asi takýto: Čítajme, len keď máme čas, aby sme to neflákali. Work hard, read hard. :-)

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

Ilustračné foto Steven Spassov, Unsplash.com

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.