Neprejde hádam ani týždeň bez toho, aby médiá nevarovali pred nejakým podvodom, ktorý sa masovo šíri hlavne na sociálnych sieťach. V poslednom to boli napríklad tieto:

A to je len výsledok letmého a povrchného zagooglovania. Nové hoaxy sa generujú denne, sú ich desiatky a zaplavujú infosféru.

Boj proti nim je ťažký, lebo platí príslovie „kým sa pravda obuje, lož trikrát obletí svet“. Mnohí ho ani nepovažujú za dôležitý. Napríklad Zuckerberg nedávno povedal na margo lživých dezinfo webov ako je napríklad Infowars, že „nemôže nikomu brať právo sa mýliť.“, čím sa de facto zastal konšpirátorov a popieračov holokaustu (facebook vraj bude blokovať len výzvy na násilie, ale nenávisť sa dá šíriť aj bez nich). Každopádne žijeme v „postpravdivej“ dobe, čo znamená, že nepravda načína mať rovnakú hodnotu ako pravda. Veď aj poradkyňa Trumpa Kelyanne Conway použila výraz „alternatívne fakty“.

Doterajšie falošné správy sú odhaliteľné. Niekedy ľahko, niekedy ťažšie, ale odhaliteľné a dokáže to spravidla každý. S Google Images napríklad môžeme behom pár sekúnd zistiť, že fotka, ktorá je prezentovaná ako nepokoje imigrantov v Nemecku zachytáva sociálne vzbury v nejakom africkom meste spred piatich rokov a podobne. Na konci júna sa šíril hoax, že do Prahy dorazilo na stanicu 1500 migrantov z Nemecka, pričom išlo o staršiu fotografiu z britského Brightonu a každý to mohol odhaliť za niekoľko sekúnd. Druhá vec je, že mnohí šíritelia hoaxov vravia – nie je to pravda, ale mohla by byť. No a proti tomu sa nedá argumentovať.

Pri textoch môžeme s pomocou Google ľahko nájsť zdroje informácií. Ak sú šírené hlavne dezinformačnými webmi, ktoré zásadne nezdrojujú, nebude správa zrejme relevantná. (Samozrejme, niekto môže prijať aj teóriu, že „mainstreamové“ médiá systematicky pravdu taja, ale v tom prípade bude s nimi ťažké.) Čo sa týka zdrojov, tak ich kredit si môžete pozrieť na stránke Konspiratori.sk, kde komisia mediálnych odborníkov hodnotí dôveryhodnosť webov. Zoznam máme nasadený v inzertných systémoch i my.

Suma sumárum: Hoaxy a dezinformácie sú rozlezené ako rakovinové metastázy, ale stále sa dajú odhaliť aj z pohľadu koncového užívateľa.

S tým však bude o chvíľu koniec. Umelá inteligencia, ktorá nám pomáha v mnohých oblastiach života a zabáva nás, už skoro dokáže urobiť falošné videá neodhaliteľné pre človeka, ktorý nedisponuje špeciálnymi technickými prostriedkami. Tak, ako dokonalá fotomontáž vie oklamať hocakého neodborníka. A uznajte, keď niekto v realistickom videu, očividne neupravenom, rozpráva veci, z ktorých sa vám ježia vlasy, to už je iná káva ako nejaká photoshopovaná fotečka.

Jasné, takéto videá už existujú a dajú sa urobiť v špičkových štúdiách s použitím najvýkonnejších grafických počítačov. Ale novinkou je, že si ich bude môcť robiť každý.

Niektoré aplikácie (napríklad aj kamera v appke Facebook) umožňujú „obaliť“ vašu tvár bizarnou maskou a rozpohybovať ju. Je to veľmi zábavné.

No a teraz si predstavte, že sa blíži čas, kedy budete môcť vymeniť aktéra videa. Nájdete alebo nakrútite si video, nahráte niečie fotografie a slová, ktoré hovoril pôvodný protagonista, a tie bude zrazu vravieť niekto iný, aj s patričnou mimikou. Článok na serveri Gizmodo referuje, ako sa zdokonaľujú deepfake videá. Zatiaľ ešte vygenerované postavy nedokážu realisticky žmurkať, ale to je už len otázkou času. Už minulý rok vyrobili na univerzite vo Washingtone manipulované Obamovo video so slovami, ktoré nikdy nevyslovil: “Vstupujeme do éry, v ktorej môžu naši nepriatelia zdanlivo nechať kohokoľvek povedať čokoľvek. Je to nebezpečná doba. Musíme byť čím ďalej opatrnejší v tom, čomu na internetu veríme.“ Takže zatiaľ ide o varovanie, ale doba „tvrdých“ podvodov už prichádza.

Voľby v USA, ale aj referendá v EU ukázali, ako môže jedna krajina zasahovať do vnútorných záležitostí druhej krajiny zavádzaním presne vybratých subskupín. Tieto kampane zrejme pomohli vyhrať Trumpovi voľby. Facebook bezprostredne po škandále obmedzil politickú reklamu a urobil ju transparentnou. V prípade interrupčného referenda v Írsku zastavili Google aj Facebook reklamy, týkajúce sa tejto témy, ktoré zadali zahraniční inzerenti a tento model zrejme bude pokračovať.

Toto všetko je však malina oproti tomu, čo nás čaká. Dokonalé amatérske deep fakes budú mať silu mémov a schopnosť obletieť svet v miliónoch zdieľaní aj bez podpory inzercie. Ale nemusíme sa pohybovať len v globálnej geopolitike. Predstavte si, ako sa dajú zdiskreditovať kandidáti na komunálne voľby alebo hoci učiteľka, ktorá nie je príliš obľúbená. Musíme sa na to pripraviť a hlavne dúfajme, že sa vyvinú debunkovacie nástroje na odhalenie deep fakes. Aj keď časť konzumentov zrejme skonštatuje tak, ako doteraz – nie je to možno pravda, ale mohla by byť.

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

Ilustračné foto YouTube

 

 

 

 

 

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.