Technológia Blockchain je podľa mnohých odborníkov iba v plienkach, no už teraz sa od nej sľubujú mnohé technologické pokroky a inovácie. Mnoho ľudí si avšak dodnes predstavuje Blockchain iba v spojení s krypto-menou a nie je im celkom jasné, aké ďalšie možnosti by tento systém mohol priniesť. Jedným z príkladov inovatívnych riešení, ktoré Blockchain predstavuje, je aj nová technológia nazývaná Hypernet.

Jednoducho povedané, Hypernet umožní rozšíriť počítačový výkon o ľubovoľné zariadenie pripojené na internet. Inými slovami, táto technológia poskytuje výpočtovú kapacitu aktuálne nevyužitých zariadení iným zariadeniam, ktoré ju v danom momente potrebujú. To všetko je založené na vzťahu kupujúci-predávajúci, takže v praxi ide o niečo ako RBNB pre počítače. Jednotlivci alebo firmy môžu sprístupniť kapacitu svojich zariadení a predať tento čas pre potreby iných.

Organizácia a využitie jednotlivých prístrojov v systéme je manažovaná unikátnym programovacím modelom a blockchain plánovačom, čo zaisťuje najefektívnejšie možné rozdelenie práce, no zároveň sa stará o spoľahlivosť a v neposlednom rade ochranu údajov.

Podľa tvorcov Hypernetu je toto riešením najmä na výzvu, ktorú predstavuje stále rastúci dopyt po výpočtovej kapacite. Čím viac kapacity je k dispozícii, tým rýchlejšie vieme riešiť dôležité a náročné problémy, ktorým čelíme či už vo svete vedy, technológií alebo biznisu. Skutočnosť je avšak taká, že súčasné „centralizované“ dáta centrá pravdepodobne nebudú schopné poskytnúť požadovanú procesnú kapacitu, ktorá bude v blízkej budúcnosti požadovaná.

Hypernet teoreticky predstavuje najväčší superpočítač, ktorý paralelne spája výkon miliónov či miliárd zariadení. Takáto technológia môže výrazne pomôcť napríklad s prácou na analýzach stále narastajúceho množstva dát, veľkých vedeckých projektov alebo predísť spadnutiu webovej stránky pri náhlom preťažení. Možností však bude rozhodne viac, nehovoriac o globálnom prínose, akým je efektívne využitie už existujúcich vyrobených zdrojov, ktorých výpočtový potenciál môže byt naplno zaradený do práce bez potreby budovania nových dátových centier.

 

Michal Hroš, Mindshare Slovakia

Ilustračné foto Pexels

 

https://medium.com/@megadeth20/hypernetwork-review-2e17d0794e1b

https://martech.zone/hypernet-decentralized-computing/

https://hypernetwork.io/

O autorovi

Michal Hroš

Svoje nadšenie pre média a marketing získal už počas svojho štúdia v zahraničí. Teraz je Team Leaderom na Client Leadership oddelení. Baví ho rýchla jazda na motorke a objavovanie sveta. Jeho typická odpoveď na výzvy je “jasné, prečo nie”.