Kúpil som si nový iPad a nebolelo to, stál len 350 eur. Opíšem vám prvé týždne spolužitia.

Človek, zvyknutý na všelijaké triky zo všetkých strán, sa právom spýta na dôvody, prečo Apple predáva svoj nový špičkový produkt (iPad 6. generácie) za takúto neapplovskú sumu, na ktorej určite nezarobí toľko, čo na iných „kúl“ produktoch. Odpoveď je však celkom logická: Trh je nasýtený, a to aj zásluhou spoločnosti Apple, ktorá myšlienku tabletov doviedla do vysoko použiteľného stavu. Navyše, ako to už býva zvykom, staršie iPady ešte fungujú, takže tento segment kanibalizuje sám seba a treba to opäť rozbehnúť. Apple to robí vo veľkom štýle a ponúka produkt na prácu aj zábavu (až do minuloročného iPadu Pro to bol skôr na to druhé).

Už prvé správy o novom iPade, ktorý predstavili na jar, naznačovali, že je to je naozaj, ale naozaj zaujímavé. V mnohom sa vyrovná iPadu Pro, ten najlacnejší Pro však stojí takmer dvojnásobok nového iPadu 2018. Po pár týždňoch môžem miestoprísažne prehlásiť toto: Nikdy nebol lepší čas kúpiť si iPad. Či už nejaký máte (ten ešte niekomu dobre poslúži, či už ho predáte za stále nesymbolickú sumu, alebo venujete ako dar), alebo nie.

iPad 2018 vyzerá presne tak isto ako jeho predchodcovia, to dôležité sa však skrýva pod kapotou. Tu sú vychytávky, ktoré ma najviac oslovili:

  1. Multitasking a rozdelenie obrazovky

Multitasking: Táto nová funkcia sa vám nebude pripomínať nejako veľmi nástojčivo, ale zrýchľuje prácu a približuje ju k notebookom. Inak povedané: Predtým ste naraz mohli robiť len s jednou appkou, ak ste prepli na druhú, tá dovtedy aktívna sa stopla. Pri multitaskingu beží naraz viacero aplikácií.

Multitasking môžete v praxi využiť tak, že okno sa dá rozdeliť a dve aplikácie sa môžu umiestniť vedľa seba, čo je mimoriadne využiteľná a praktická záležitosť.

Na tomto videu si všimnime, že pribudla ďalšia skvelá novinka, vysúvací dock – presne taký, aký je na počítačoch Apple. Vľavo sú fixné ikony, ktoré si tam dáte, vpravo posledné tri otvorené aplikácie. Okno druhej aplikácie môže byť pevné (vpravo alebo vľavo) alebo plávajúce.

 

  1. Prepínanie medzi aplikáciami

Nový je aj spôsob prepínania medzi aplikáciami. Ak potiahnete prst zospodu, uvidíte úhľadný desktop. Starý spôsob, dvojité stlačenie home tlačidla, samozrejme funguje, podobne ako známe gesto “všetky prsty k sebe”. Iný nový spôsob, je gesto – ťahanie štyrmi prstami zľava doprava alebo sprava doľava. Takto sa dá ľahko prepínať medzi všetkými, ale najpraktickejšie je to medzi poslednými dvoma používanými aplikáciami (keď napríklad kopírujete niečo z jednej a dávate to do druhej). Je to v podstate ekvivalent prepínania pomocou Alt-Tab (v Apple cmd-tab)

 

  1. Ovládacie centrum

Veľmi sa mi páči ovládacie centrum, ktoré si môžeme editovať. Je tu aj záznam obrazovky, ktorým robím aj tieto screen videá (ikona “terča”, preto je na videách hore červený pásik. Ale toto budú obrázky. Ovládacie centrum som orámoval červenou, vľavo je spomínaný desktop na prepínanie aplikácií.

EDIT: V iOS 12 ovládacie centrum osamostatnili, takže na ploche, ak ťaháte prstom zdola, sú iba náhľady aplikácií. Samotné ovládacie centrum sa aktivuje potiahnutím zhora v pravej časti displeja, a to aj keď máte aplikáciu utvorenú.

 

  1. Zmena klávesnice na trackpad

Ak sa chcete pohybovať v texte, položíte na klávesnicu dva prsty, zmení sa vám na trackpad a kurzor môžete posúvať kde chcete.  Toto je naozaj veľmi dôležité. Ak máte iPhone od 7 vyššie, tak to isté robíte silnejším stlačením klávesnice. iPad 6. generácie nie je citlivý na silu prítlaku (čo je daň za nízku cenu), to vie iba Pro.

 

  1. Náhrada shiftu

Na klávesnici iPadu 6 sa dá konečne písať (skoro) tak pohodlne, ako na hardvérovej. Môže za to ďalšie prelomové vylepšenie, ktoré v podstate robí klávesu shift v podstate zbytočnou. Potiahnutím prsta po klávese smerom dole napíšeme znak, ktorý by sme inak písali so shiftom. Na screen videu prst nevidíte, ale je jasné, že po stlačení klávesy ju potiahnem dole a pustím. Musel som sa naučiť neťahať len tak mimovoľne.

 

  1. Funkcia skeneru

Priamo aplikácia Poznámky umožňuje inteligentné  skenovanie dokumentov. Čas urobiť si poriadok v papieroch?

 

  1. Apple pencil

No a jedna z najlepších vychytávok je, že iPad 2018 pracuje so zázračnou ceruzkou Apple Pencil, čo bola doteraz len doména iPadu Pro. Ale nej sa budeme venovať v samostatnom článku, lebo stojí za to, aj keď stojí stovku.

Prečítajte si samostatný článok o Apple Pencil.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

Titulná fotografia autor

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.