Prednedávnom som napísal článok o tom, prečo je tohoročný iPad 2018 (6. generácie) fantastickou kúpou – jednak stojí 350 eur, čo je fakt málo a Apple s ním vyvracia predstavu, že za svoje veci pýtajú nehorázne ceny. No a – s aktuálnym iOS má naozaj obrovský potenciál nielen na zábavu, ale aj na prácu. Napokon, veď to v tom článku je.

Ale na ďalší text som si nechal gadget, ktorý je asi najlepším rozšírením nového iPadu – Apple Pencil. Zamiloval som si ho aj keď som v živote nekreslil nič iné ako čmáranice na porade a nejaké neohrabané plániky a schémy. Apple Pencil bola pôvodne vyvinutá a uvedená minulý rok s iPadom Pro a tohoročný iPad je okrem iPadu Pro jediným produktom, s ktorým funguje. A že teda funguje dobre.

Aby bolo jasné, nie je to žiadne pero s gumičkou, aké vám dá s vygravírovaným telefónnym číslom aj váš inštalatér, a ktorým sa dá písať na hocaké dotykové displeje. Apple Pencil je sofistikovný produkt nabitý technológiami, aj keď dizajn je ultraminimalistický.  Nemá ani tlačidlá ako iné stylusy, ale jeho funkcionalita tým nie je ani trochu obmedzená.

Balenie obsahuje ceruzu, nabíjaciu redukciu na štandardný lightning kábel a náhradný hrot. Žiadne puzdro v ňom nenájdeme, ja som si objednal za pár eur z Aliexpresu, tam sú takýchto vecí tony. Mnohé sú také, že ich môžete zachytiť alebo pripnúť o obal iPadu, takže ho nezabudnete.

S iPadom sa okamžite spáruje krátkym vložením do otvoru lightning, kde sa aj za pár minút nabije, druhý spôsob je pribalená redukcia na kábel. Stav batérie môžete sledovať vo widgetoch (treba si nastaviť widget „batérie“.)

Apple Pencil stojí skoro stovku, čo nie je málo. Ale verte mi, že ste sto eur utratili aj na ďaleko menej užitočné veci, ako je toto. Na cvičenie detskej (a nielen detskej) kreativity je to neuveriteľne dobrá vec, čmárať môžete hodiny bez toho aby sa spotrebovali stohy papierov, písacie potreby a ešte môže nasimulovať perá, kaligrafické perá, kriedu, akvarel, airbrush a aj techniky, ktoré vôbec neexistujú v reálnom svete. Ale my sa teraz budeme baviť o využití ceruzky pre tých, čo výtvarný potenciál nemajú.

Poznámky

Normálne, rukou písané poznámky. Na porade, nákupné zoznamy, čokoľvek, na čo vyťahujete pero a blok. Tieto poznámky nestratíte (ak používate cloudovú aplikáciu) a budú prístupné odvšadiaľ. A systémová aplikácia iPadu Poznámky aj zo zamknutej plochy. Stačí ťuknúť špičkou ceruzy a máte k dispozícii poznámku nastavenú na ručné písanie.

Existujú aj špeciálne aplikácie, ktoré vám napríklad rukou písaný text prehodia do digitálneho, v prípade grafov sa aj geometrické útvary zmenia na presné vektorové, akoby vypadli z PowerPointu. Alebo vám matematický príklad zmení na profesionálny digitálny formát a ešte ho aj vyráta. O aplikáciách sa podrobnejšie rozpíšeme nabudúce.

Niektoré poznámkové aplikácie majú najrôznejší dizajn listov vrátane štvorčekového, notového a všelijakého iného papiera. Ja si napríklad píšem notové poznámky,  používam na pódiu ako ťahák a mám absolútnu istotu, že mi ich neodfúkne vietor alebo ich nestratím ako mnohé doteraz. Stačí len spoľahlivý držiak/stojan na iPad.

Popisovanie dokumentov.

Prípadov, kedy stiahnete fotku alebo urobíte screenshot, či PDF, urobíte naň poznámky a niekomu pošlete, môže byť fakt dosť. Popisovať dokumenty perom je fakt lepšie ako prstom. Prstom veľa písmen nenapíšete. Aj Facebook dnes umožňuje instantnú úpravu fotografií a úpravy sú určite úhľadnejšie s ceruzou ako prstové machlanice.

A, áno, rukou písané poznámky sa dajú robiť aj do Wordu alebo Excelu.

Podobne si môžeme robiť poznámky aj na naše vlastné materiály, buď do e-knihy alebo v rámci nejakého archívu. Ja mám napríklad veľa screenshotov receptov, tak si môžem robiť ručné poznámky aká ingrediencia sa dá nahradiť čím a podobne.

 

Listovanie

V niektorých polohách sa pri čítaní novín alebo čohokoľvek lepšie listuje ceruzou ako prstom.

Pozri aj: Najlepšie aplikácie pre Apple Pencil

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.