Facebook sa dá považovať za objemný telefónny zoznam, no aj napriek tomu sa už dávno rozhodol proti vypusteniu vlastného smartphonu. Existovalo veľa dôvodov, prečo sa do výroby telefónu nepustili. Prvým bolo vysoké riziko neúspechu, keďže v tej dobe bol Windows Phone výrazne zatienený iOS a Android zariadeniami, ktoré si budujú čoraz nepreniknuteľnejšiu pozíciu na trhu. Druhým dôvodom bol fakt, že by to Facebook priviedlo do priamej konkurenciu so spoločnosťami Google a Apple, riskovalo škaredý konflikt s dvoma najväčšími platformami, od ktorých spoločnosť závisí.

Pri hľadaní ďalších príležitostí na podporu rastu spoločnosti sa však v konečnom dôsledku vrátil k myšlienke vyrábať vlastný hardvér a určitým spôsobom späť ku smartphonu. Najprv prišla akvizícia Oculusu, ktorá premenila Facebook na výrobcu zariadenia na virtuálnu realitu. A dnes prichádza Portal, videotelefón, ktorý beží na službe Facebook Messenger.

Portal je navrhnutý tak, aby zjednodušil videohovory tým, že má širokouhlú kameru, schopnú identifikovať vaše telo a následne vás sledovať pri pohybe po miestnosti. Umožňuje pohodlnejšie chatovanie ako dlhodobé držanie telefónu pri tvári. Facebook hovorí, že Portal je navrhnutý tak, aby vytvoril pocit, že zdieľate jednu veľkú miestnosť s ľuďmi, s ktorými sa rozprávate, a považuje rozhovory, ktoré máte so zariadením za skúsenosti s augmented reality.

Pri používaní Portalu ho nemusíte držať, zameriavať nemusíte ho nikam smerovať. Po spustení rozhovoru kamera zariadenia automaticky nájde ľudí v miestnosti a nechá ich v rámčeku. Ak je v miestnosti viacero ľudí, kamera použije široký uhol, aby sa tam zmestili všetci. Ak je len jedna osoba, fotoaparát zazoomuje, aby sa zameral na tvár. Facebook tvrdí, že táto funkcia zabezpečuje dojem prirodzenejších videohovorov, pretože môžete hovoriť bez obáv o uhol prístroja.

Reportér z The Verge, Casey Newton hovorí – “Hral som sa s Portalom počas môjho stretnutia so zamestnancami Facebooku, ktorí majú na starosti vývoj Facebook Portalu. Ako videotelefón fungoval presne podľa popisu výrobcu. V tomto prípade bol použitý špeciálny typ dynamického orezania obrazu, ktorý neustále upravuje uhol v závislosti od počtu osôb viditeľných v ráme displeja a kam sa tieto osoby pohybujú. Facebook tvrdí, že sa jedná o krok vpred ku ,prítomnosti’ v štýle virtuálnej reality.”

Druhá prekvapujúca vec týkajúca sa Portalu je, ako málo toho vlastne dokáže. Okrem videohovorov môže prehrávať hudbu prostredníctvom aplikácie Spotify alebo Pandora, prehrávať videá cez Facebook Watch alebo prechádzať fotografiami v albume podľa vášho výberu. Do zariadenia je integrovaná Amazon Alexa, takže dokáže vykonávať rovnaké úkony ako Alexa. A to je v podstate všetko.

Ak si môžete dovoliť Portal vo výške 200 alebo 350 dolárov, pravdepodobne už vlastníte smartphone, tablet a laptop – a možno Echo alebo aj dve, teda zariadenia, ktoré dokážu všetko čo Portal a oveľa viac.

Dôvodom na kúpu Portalu môže byť to, že videohovory vykonávate s takou frekvenciou, že ste ochotní investovať do špeciálneho hardvéru a dať mu trvalé miesto vo vašej domácnosti. Netrúfam si odhadnúť koľko ľudí takéto zariadenie potrebuje, no ako prístroj, ktorý slúži vyslovene na videohovory, sa zdá byť Portál vhodný. Ako hardvér verzie 1.0 od spoločnosti s nulovými skúsenosťami s vývojom hardwaru to nevyzerá tragicky.

Každopádne, hlavným problémom pri tomto zariadení je otázka dôvery. Umiestniť si doma zariadenie s pripojením na Internet, ktoré má navyše neustále zapnutý mikrofón a fotoaparát znie prinajmenšom odvážne, najmä ak výrobu tohoto zariadenia zastrešuje Facebook. Zariadenie disponuje sliderom na kameru a funkciou vypnutia mikrofónu, no až v najbližších mesiacoch zistíme, či naozaj zastupujú svoju úlohu zodpovedne.

Je možné, že dopyt bude silnejší ako predpovedajú novinári. Napriek tomu zostáva faktom, že ide o zariadenie, ktorého spustenie bolo oneskorené kvôli škandálu spojeného s ochranou osobných údajov (Cambridge Analytica) len preto, aby ho vypustili počas ďalšieho škandálu (únik osobných údajov). Pravdepodobne neexistoval pre Facebook horší čas na launch Portalu ako práve teraz.

Tomáš Mladý, Mindshare Slovakia

zdroje

https://www.theverge.com/2018/10/9/17953814/facebook-portal-privacy-trust-camera-speaker

https://portal.facebook.com/

O autorovi

Tomas Mlady

Vyštudoval kodanskú univerzitu Copenhagen Business School, odbor E-Business kde sa špecializoval na social media marketing. K digitálnemu marketingu pričuchol už počas štúdia. Momentálne sa venuje využitiu big data v digitálnom marketingu, no nepohŕdne ani behom, cyklistikou a rádioamatérčinou zo sveta hi-fi.