Nedávno som sedel v jednej komisii a jeden z mojich kolegov, nazvime ho Marek, mal na stole vyložený iPhone 4S, ktorý prišiel na trh v roku 2011. Marek naozaj nepatrí medzi neúspešných ľudí, naopak. Ale nikdy nebol technologický freak a zrak mu stále slúži. Na to, čo robí, mu úplne stačí tá štvorka a navyše baterka vydrží vraj aj tri dni.

Je to možno extrémny prípad, ale ľudia skrátka už nemenia smartfóny ako kabáty, zimné bundy, tenisky alebo čo sa mení raz za rok-dva. To aj spôsobilo, že spoločnosť Apple nemala taký dobrý kvartál, ako predpokladala.

Od nástupu digitálnej éry definujú jednotlivé obdobia technológie, ktoré boli najúspešnejšími „predátormi“ ekosystémov a najlepšie to ilustruje príbeh práve spoločnosti Apple. Časy, keď boli sexi desktopové počítače (spomeňme na iMac G3), ktorý sa navyše rozlúčil s disketovou mechanikou, o čom hovoril celý svet, sú už dávnou minulosťou. Podobne zovšedneli notebooky a počítače nie sú veľká téma – s výnimkou hráčov, samozrejme.

Obrázok www.cultofmac.com

Pomaly sa končia časy slávy MP3 prehrávačov – posledná generácia iPod Touch prišla na trh v júli 2015, ostatné modely sa už dávnejšie nevyrábajú. Vytlačili ich smartfóny a streamové služby. Čo sa týka tabletov, minulý rok dal Apple na trh iPad 2018, ktorým totálne podliezol cenový štandard spoločnosti v snahe dať ľuďom dôvod, aby si kúpili nový tablet. Veď staré generácie iPadov už používali 7-8 rokov (pozri aj článok na našom blogu).

Veľká éra smartfónov, zdá sa, končí. Tie tu s nami, samozrejme, zostanú, ale už pravdepodobne dlho nie ako nositelia veľkých technologických inovácií. Nové modely momentálne nie sú schopné priniesť „wow efekt“, kvôli ktorému sú ľudia schopní aj predať obličku. Povedzme si rovno – tri alebo štyri objektívy nie sú práve dôvodom, aby sme predali smartfón, ktorý nám veľmi dobre slúži a za ťažké peniaze si kúpili nový. Navyše sa pre bežného používateľa stierajú rozdiely medzi low-endmi a high-endmi. Do 200 eur už skrátka máte prístroj, s ktorým sa dá normálne pracovať. Napríklad ja stále používam iPhone 7 plus a asi prvýkrát sa tento rok nerozhodnem pre ďalšiu viazanosť, ale budem ho používať, pokiaľ bude slúžiť. A on bude slúžiť ešte dlho. Tak načo meniť? Ani televízny prijímač nemeníme každé dva roky.

Vo svete technológií je to však tak, že každú starú tému nahradí téma nová. Alebo aj viacero tém. Tie pre ďalšie desaťročia sú už silné a životaschopné, ako ukázal aj festival/veľtrh CES 2018 v Las Vegas, čo je najväčšia fiesta spotrebiteľskej elektroniky.

Nové digitálne témy

Hlasoví asistenti prenikajú všade. Buď v podobe inteligentných reproduktorov, alebo zabudované do spotrebičov. Debaty s mikrovlnkou alebo chladničkou zrejme nebudú nič nevšedné. Alebo aj so záchodom. Napríklad s touto toaletou si pokecáte vďaka hlasovej asistentke Alexa.

Ruka v ruke so zvukom idú displeje, ktoré sa stávajú flexibilnými, skladacími a okrem toho, na čo bežne slúžia (iba v oveľa vyššej kvalite) zrejme budú môcť zásadne meniť dizajn našich príbytkov. Predstavte si napríklad povrch vstavanej skrine, ktorá je vlastne displej a umožní každé ráno pohľad na… čo len chcete.

Alebo, čo poviete na takýto televízor, ktorého obrazovka sa jednoducho zroluje? Ja to zatiaľ veľmi, veľmi drahé, ale vieme ako to ide s tými cenami vychytených technológií. Idú vždy dole.

Na verejnosť presakujú aj prototypy mobilných zariadení so skladacími displejmi, ktoré sa môžu v okamihu zmeniť zo smartfónu na tablet. Takže tu máme potenciálnu „killer“ technológiu pre smartfóny, ale intuícia mi vraví, že to nebude väčšinová záležitosť. Vy by ste niečo takéto chceli? Pružné displeje si osobne skôr predstavujem inak a inde. Napríklad sa možno vráti doba “papierových” novín, akurát to nebude úplne papier, ale mäkký displej.

Čo sa týka elektronických médií, tak očakávame ďalší vzostup streamových služieb oproti „tradičným“ médiám.

Naše byty sa skrátka zmenia a podobne sa zmenia aj mestá. Tento rok asi nie, ale smart cities už prestanú byť len fantáziou vizionárov. Čo, samozrejme, v nedemokratických režimoch bude znamenať najvyššiu možnú mieru kontroly občanov. Pozri čínsky systém sociálneho kreditu, čo nie je nič iné ako digitálna diktatúra.

Doprava prinesie viac bezpečia. Modernými mantrami sú autonómne autá, zdieľané elektrické kolobežky atď. atď..

Očakáva sa rozmach rýchlych sietí, 5G zvíťazí.

Fitness a zdravie je naozaj obrovský biznis, ktorý iniciuje zaujímavé inovácie. Funkcia EKG v novej generácii iWatch bola len začiatok. Môžeme sa tešiť na nové uplatnenie technológií, ktoré budú zachraňovať zdravie a životy.

No a samozrejme nesmieme zabudnúť na umelú inteligenciu a neurónové siete. Napriek hlasom alarmistov je vzrušujúce sledovať, kam nás dovedie. V medicíne sa určite uplatní. A to napríklad aj s technológiami, poháňanými herným priemyslom. Naozaj, prečítajte si článok na našom blogu.

Každopádne, nudiť sa nebudeme. Vitajte v budúcnosti.

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

Za niekoľko inšpirácií ďakujem technologickému podcastu SME Klik

Ilustračné foto Pexels

 

 

 

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.