Blíži sa najväčšia komplikácia v Bratislave za posledné desaťročia a možno najväčšia v modernej histórii – zastavenie premávky na Mlynských Nivách. Čo to urobí, to uvidíme v praxi. Každopadne to bude asi celkom určite dôvod začať viac využívať mestskú hromadnú dopravu, na čo aj vyzýva primátor Matúš Vallo.

MHD vie byť naozaj rýchlejšia ako auto, a v podstate aj pohodlnejšia, hlavne ak sa presúvate mimo špičiek. Ako vodič si neprečítate noviny alebo kúsok knižky. Zdriemnuť si za volantom je tiež dosť riskantné.

Tento návod je určený nepravidelným cestovateľom, tí denní majú asi predplatný cestovný lístok, zvaný električenka. Ponúkame vám tipy na to, ako cestovať legálne a zároveň sa vykašlať na zháňanie mincí a kúpu lístka. Plus niekoľko skvelých MHD aplikácií.

 

Kúpa lístka cez SMS (neodporúča sa)

Toto asi mnohí poznáte, ale zhrňme si to: Cez SMS sa dajú kúpiť tri rôzne druhy lístkov. DPB tvrdí, že pri odoslaní stačí prázdna SMS, ja pre istotu na iPhone posielam jeden ľubovoľný znak. Následne príde potvrdzujúca SMS, ktorou sa v prípade kontroly preukážete.

  • 40-minútový stojí 1 euro SMS na číslo 1140.
  • 70-minútový stojí 1,30 eur, číslo je 1100.
  • 24-hodinový je 4,50, číslo je 1124.

Poznačte si pre istotu do adresára tieto čísla.

Tento spôsob by som však využíval len v krajnom prípade. Jednak človek nikdy nevie, kedy mu SMS príde, je to síce do minúty, ale hovorte to revízorovi chtivému zárobku. No a potom, je to drahé. Takže ak plánujeme voziť sa v MHD pravidelnejšie, ale nie denne, toto je ten spôsob:

 

Aplikácia IDS BK + Masterpass

Ak sa budete voziť MHD len raz za týždeň, vrelo odporúčam. Aby aplikácia IDS BK fungovala  musíte spárovať s aplikáciou Masterpass, a tým pádom získate aj nie bezvýznamné zľavy – 20 centov na každom lístku.

Najprv zaregistrujeme Masterpass, kde smelo vložíme číslo karty (alebo viacerých karát). Aby ste nemuseli čítať manuál, prezradím vám dve veci: verifikačný kód nájdete vo výpise transakcie internetového bankovníctva, keďže presne na tento účel vám odišlo z účtu 5 centov. Kódom, ktorý spočíva v reťazci malých písmen, aktivujeme neverifikovanú kartu (karty), ktoré nájdete trochu nepochopiteľne v zložke “deaktivované”. Takže stačí len otvoriť neverifikovanú kartu a vložiť/opísať kód z internet bankingu.

IDS BK sa vám potom už spáruje s Masterpass, ktorý ponúka zľavu 20 centov na každej jednej transakcii. Tu vám poradím ďalší life hack: Napriek tomu, že aplikácia umožňuje naplniť „peňaženku“, z ktorej potom platíme lístky, výhodnejšie je ich kupovať po jednom cez Masterpass a budete mať zľavu 20 centov na každý. Fakt. Ktovie, dokedy to bude, možno je to nejaká zavádzacia akcia na Masterpass, ale využívajme.

Aplikácia obsahuje aj zoznam liniek s cestovnými poriadkami a vyhľadávanie trasy.

No a teraz to najdôležitejšie: Keď si kúpime lístok, začne sa transparentne odrátavať 60 sekúnd do platnosti lístka. No a potom sa vám v aplikácii ukáže potvrdenie o platnosti vrátane QR kódu, a dve minúty pred skončením platnosti vám to appka oznámi. Luxusné.

 

 

Ďalšie aplikácie

Ak máte nainštalovanú taxikársku aplikáciu Hopin, tá ako jediná umožňuje sledovať v živom čase jednotlivé vozidlá MHD, keďže každé má GPS vysielač. Plnofarbné sú na zastávke, polofarebné idúce.

 

Skvelá aplikácia na zisťovanie odchodu spojov z okolitých zastávok, volá sa iTransit BA. Tu je pre Android, tu pre iOS. Vyskúšané, odporúčané!

Samozrejme, nemôžeme zabúdať ani na appku imhd.sk.

No a, last but not least, MHD už vie vyhľadávať aj Google Maps tak ako vo všetkých civilizovaných mestách. Tam nemusíte vedieť ani názov cieľových zastávok, len cieľové miesto alebo ulicu.

Príjemnú jazdu.

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.