Aj vy posielate e-mailom veľké prílohy? A ak ich neposielate vy, posiela (vám) ich možno váš známy alebo niekto z rodiny. Ja som v rámci našej rodiny napríklad zachytil transfer tridsiatich fotiek v pomerne vysokej kvalite, a to bol len jeden mail, po ňom ešte nasledoval druhý.

OK, Gmail je „múdry“ veľké prílohy uloží na váš google disk, ale je to zbytočná komplikácia ak ide o jednorazovú zásielku, lebo tie dáta bude raz treba vymazať.

V tomto článku sa dozviete ako na to, aby ste nezaťažovali svoje alebo cudzie mailboxy desiatkami megabajtov dát. Snažil som sa, aby priniesol niečo nové aj skúseným mailistom. Dnes budeme hovoriť o webových „úschovniach“, to znamená stránkach, ktoré nevyžadujú registráciu a zásielku nejaký čas uschovajú, kým si ju druhá strana stiahne. Presnejší výraz by bol P.O. boxy, ale zostaňme pri tých úschovniach, tak sa totiž volá aj najznámejšia česká služba.

 

Úschovna.cz

Klasika, ktorá ide s dobou. Bez registrácie môžete poslať až 25 giga (!!!) zdarma. Zásielka počká na adresáta 14 dní a stiahnuť sa dá 30-krát (vo verzii zadarmo). Potiaľto je to super. Táto služba však nemá mobilnú aplikáciu, ale ak potrebujete niekomu niečo poslať z počítača, urobíte to rýchlo a bezbolestne.

Za veľkú výhodu považujem, že nemusíte vpisovať adresu príjemcu, po nahratí vám Úschovna vyhodí adresu na stiahnutie, ktorú nakopírujete a môžete poslať povedzme cez facebook messenger alebo ako chcete. Ďalšou výhodou je, že narábanie s touto službou vysvetlíte naozaj hocikomu aj keď je už v menej IT-flexibilnom veku (aj vďaka češtine).

 

Wetransfer

Asi najrozšírenejšia úschovňa. V jednej zásielke sa bez registrácie dajú poslať „len“ dve giga dát a pri odoslaní musíte vyplniť e-mailovú adresu, čo nie je pohodlné, ale Wetransfer má iné výhody. Napríklad skvelú mobilnú aplikáciu, pri ktorej mailovú adresu udávať nemusíte a môžete cez ňu poslať niekoľko formátov.

A ak máte počítač Apple, práve ste si vybrali obľúbenú úschovňu, pretože aplikácia sa usadí na hornej lište vo forme ikony. Súbor alebo viac súborov stačí potiahnuť na ikonu, prebehne upload a aplikácia ponúkne skopírovanie adresy na stiahnutie, ktorú už pošlete ako sa vám to hodí.

Wetransfer podrží súbory v „zadarmovej verzii“ týždeň.

 

Firefox send

Nová služba od Mozilly, ktorú nemusíme používať len cez prehliadač Firefox, to sa len tak volá. Bez prihlásenia/registrácie môžeme posielať až 1 GB súbor(ov), doba expirácie je týždeň. Dôležitou výhodou je šifrovanie end-to-end, takže ani poskytovateľ služby sa nedozvie, čo v súboroch je. Navyše vymazanie môžete nastaviť aj hneď po stiahnutí. Bezpečnosť dát si pamätajme, Mozilla dáva na diskrétnosť záruky. Takže túto úschovňu by som využil na citlivé dáta.

Ďalšou výhodou je pekná androidovská aplikácia (pre iPhone zatiaľ nie je).

 

Nullupload

Menej známa služba, ale jedna z najpozoruhodnejších. Taktiež garantuje úplnú bezpečnosť a diskrétnosť – jej heslo je We dont’t track you – teda nesledujeme vás, nerobíme o vás žiadne záznamy. Je to aj rekordér v dobe uschovania súborov – až jeden rok! (čas uschovania si môžeme zvoliť). Na druhej strane, poslať sa dá len 100 MB dát a na mobilné aplikácie zabudnime. Nullupload je teda fakt dobrý, keď posielame dáta sklerotikom. A môžu byť aj citlivé.

 

My Airbridge

Prepracovaný interface, možnosť poslať až 20 GB súbor, ale vo free verzii sa súbor uschováva len tri dni. Žiadna aplikácia (a však načo, cez mobil takéto veľké balíky neposielame).  Takže vhodné na posielanie veľkých súborov, ktoré budú okamžite stiahnuté. Ale to už je podľa mňa lepšia Uschovna.cz.

Úschovní je na internete samozrejme viac, ale tieto sú najpoužívanejšie a najzaujímavejšie. Takže – už žiadne veľké prílohy do mailu!

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.