iPad je najúspešnejší tablet na svete. Od prvého modelu z roku 2010 sa ich celosvetovo predalo približne 400 miliónov kusov. Fanúšikovia Androidu však iPadu roky, a celkom právom, vytýkajú jednu vec:  iPad nemá úložisko súborov, aké poznáme z počítačov. Teda si nemôžeme urobiť svoju vlastnú štruktúru adresárov, iPad fixne určuje, čo kam dá. Môžeme využiť vlastný súborový systém aplikáciu Súbory, ale to ide o cloudové úložisko na iCloude a na načítanie súboru potrebujeme internetové pripojenie.

Poradím vám jeden trik, ako na offline uloženie pdf súborov použiť aplikáciu Knihy. Samozrejme, všetko platí aj pre iPhone, ale na iPade sa predsa len dokumenty čítajú a označujú luxusnejšie.

Najprv si otvoríme pdf dokument. Ja som si ho uložil do adresára na iCloude, kde si zdieľam dokumenty. Mám na to vytvorený adresár “share”, je to praktické. Rovnako ho môžete otvoriť aj z e-mailu alebo iného cloudu. Na tento príklad som si zvolil zvolil PDF verziu Patinho zaujímavého článku z tohto blogu.

Ťukneme na znamienko „Zdieľať“ vpravo hore a nalistujeme „Otvoriť v appke Knihy“.

PDFko je otvorené v aplikácii, ale aby tam zostalo, musíme ešte urobiť jednu operáciu. Opäť ťukneme na zdieľaciu šípku, tentoraz vľavo hore, a zvolíme „Kopírovať do kníh“.

A je to tam.

Ak máte iPad Pro alebo 2018 a Apple Pencil, môžete do PDF veselo písať poznámky rukou (ťuk na ikonu ceruzky vpravo hore). Odporúčame aj články o iPade 2018, o skvelej Apple ceruze, ktorá neposlúži len umelecky založeným jedincom a o najlepších aplikáciách pre Apple Pencil.

Čo s wordovskými dokumentmi? Tie sa, žiaľ, v aplikácii Knihy otvoriť nedajú, ale máme dve možnosti, obe sú prístupné zo „zdieľacej“ šípky vpravo hore a “Odoslať kópiu”. Predpokladom je, že máte nainštalovanú aplikáciu Word.

  1. Uložiť si wordový dokument v predinštalovanej aplikácii Pages, takže tam ho budete mať aj offline.
  2. Vyexportovať si súbor do PDF a otvoriť v appke Knihy (zdieľacia šípka vpravo hore, odoslať kópiu, formát PDF, dole zvoliť „pomocou inej aplikácie“ a uložiť do súborov a ďalej postupovať ako sme spomínali).

Pri akejkoľvekj otázke sa smelo pýtajte. Ideálne na našom facebooku alebo e-mailom.

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

Ilustračná fotografia Pexels.com

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.