Ak náhodou neviete, čo sú slúchadlá typu true wireless earbuds, žiadna hanba. Sú to skrátka dva samostatné štoplíky, ktoré nemajú na sebe ani náznak kábla a  teda ponúkajú úplne najväčšiu voľnosť a pohodlie. True wireless sa nosia v transportnej škatuľke, ktorá ich zároveň niekoľkokrát dobije. Problém je len v tom, že ak chcete dobrý zvuk a pokročilé funkcie, nie je to lacný špás. Napríklad: Samsung Galaxy Buds Black stoja takmer 150 eur a niekde aj viac, najnovšia verzia Apple AirPods prekračuje 200 eur a staršia verzia zasa 150 eur.

To je veľa. Našťastie sú alternatívy, ktoré vám aj za podstatne menej peňazí ponúkajú plnú funkcionalitu kvalitných značkových „earbudsov“. K jednej ma priviedla recenzia na akomsi tech webe, kde sa očividne veľmi kompetentný autor veľmi pochvalne vyjadroval o slúchadlách Blitzwolf BW-FYE1. Tak som si ich objednal zo stránky Blitzwolf.sk a za dva pracovné dni boli doma.

Balenie je robustné, estetické a vôbec, celá značka pôsobí veľmi európsky, odhadol by som ju na nejakú Škandináviu, ale je to samozrejme Čína (vypátrať sídlo brandu bola trochu google investigatíva, takže to asi nechcú sami zdôrazňovať). Ale je to čínsky značkový výrobok, čo je jasný rozdiel oproti no name veciam z Aliexpresu (aj keď, aj tam sa nájdu naozaj dobré veci, ale je to vždy lotéria).

Rozbalenie, spárovanie

Nabíjaciu škatuľku dobijeme, otvoríme a vyberieme obe slúchadlá. Vidíme, že remeselné spracovanie je veľmi solídne a pôsobí bezmála prémiovo. Vybraním sa slúchadlá zapnú, okamžite sa spárujú vzájomne a sú pripravené na párovanie so zariadením. V smartfóne si nájdeme BW-FYE1 a odsúhlasíme. To je všetko. Fungujú aj jednotlivo ako handsfree.

Animovaný gif Blitzwolf.com

Odteraz sa spárujú vždy keď ich vyberieme zo škatuľky a vypnú, keď ich do nej zavrieme. To je naozaj dobrá a pokročilá funkcia, ktorú zďaleka nemajú všetky lacnejšie alternatívy.

Pocit pri nosení

Keď si ich nainštalujeme do uší, zistíme, že budú vhodné aj na naozaj prudšie aktivity, lebo držia ako prilepené sekundovým lepidlom. Umožňuje to okrem ergonomického tvaru aj horný gumový výstupok, ktorý zapadne do ucha a istí polohu. Slúchadlá sú vodovzdorné, takže behanie v daždi je úplne ok.  Pred sprchovaním si ich radšej vytiahnite.

Konektivita

K ďalšej veľkej prednosti patrí, že „jazdia“ na Bluetooth 5, čo je určené len prémiovým modelom. To som sa dočítal. V praxi to je tak, že s mojim iPhonom 7 je prepojenie absolútne spoľahlivé – vyskúšané v rôznych vreckách vrátane zadného vrecka nohavíc. Napríklad moje pomerne drahé Jabry s mostíkom (cena okolo 100 eur) takúto konektivitu ani zďaleka nemajú.

 

Zvuk

Ak chcete basy, ktoré vám premasírujú stredné ucho a rozrezonujú lebečnú dutinu, musíte si priplatiť. Zvuk týchto slúchadiel je bezo sporu hi-fi, detailný a veľmi príjemný, ale, úprimne, basov si neužijete. Ja som však spravil tri opatrenia, ktoré basový objem zvýšili tak, že je už takmer nekompromisný a pre mňa absolútne prijateľný (house, d’n’b či techno nepočúvam, ale na takéto žánre by som si ani štuple nekupoval).

  1. Nastavenie ekvalizéra v zariadení, resp. v aplikácii na bass boost
  2. Nájdenie si lepšej polohy v ušiach. Mne pomohlo zatlačenie hlbšie do uší a zmena polohy (spodné výčnelky trochu viac dopredu)
  3. Výmena pôvodných gumových ušníkov za väčšie (oba páry sú pribalené). Mne sa zdá, že s väčšími to hrá plnšie. Niekomu možno budú vyhovovať menšie).

 

Výdrž

Keďže nie som nejaký maratónsky poslucháč, slúchadlá som vždy vložil do škatuľky ešte pred vybitím, ale recenzie sa zhodujú na výdrži 2,5-3 hodiny mimo boxu. To je asi trochu mínus oproti prémiovým modelom. Ale zasa keď idete kamkoľvek, vôbec nie je zlý nápad nosiť so sebou jedny rezervné káblové slúchadlá.

 

Handsfree

Na oboch slúchadlách je tlačidlo, ktorým hudbu zapínate a vypínate. Dvojitým stlačením aktivujete Siri. Pri prichádzajúcom hovore stlačením prevezmete hovor. Dlhším stlačením tlačidla na pravom slúchadle posúvate o skladbu dopredu, na ľavom dozadu.

Chýba regulácia hlasitosti, čo taktiež považujem za mínus, aj keď neviem, ako by to šlo vyriešiť bez dotykových plôch, ktoré táto cenová kategória neumožňuje.

 

Resumé

Blitzwolfy ponúkajú skvelú hodnotu za vaše peniaze na každodenné nosenie.  Ak ste zaťažení na naozaj masívne basy, nekupujte si ich. Ale to si nekupujte žiadne „airbudsy“.Výborná alternatíva na šport, vyskúšané v posilke (kolegyňa si ich tiež objednala a chodí pravidelne), skvelá manipulácia (automatické on/off, párovanie – odpárovanie).

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.