Minulý týždeň sa konala vývojárska konferencia Apple WWDC, na ktorej spoločnosť predstavila, tak ako každý rok, svoje novinky. Dnes si povieme, čo nás čaká v oblasti operačných systémov.

 

iPad iOS 

Táto správa ma osobne potešila najviac. iPad je najúspešnejší tablet všetkých čias, ale úprimne, čo sa týka operačného systému, bol to vždy taký zväčšený iPhone, až na zopár nepodstatných rozdielov. Výborne sa na ňom číta, pozerajú videá, hrajú hry, aj klávesnicu pripojíte, ale, povedzme si rovno, keď ste potrebovali naozaj pracovať, aj tak ste pravdepodobne ťahali so sebou notebook. Tou prácou nemyslím odpovedanie na maily alebo písanie textov. No a 8 rokov od svojej premiéry iPad dostane svoj  vlastný operačný systém, ktorý bude okrem iného zahŕňať  podporu myši,  USB zariadení (takže si už doň pripojíte aj USB kľúčik alebo externý disk, hossana) a lepšiu prácu so súbormi. Tak uvidíme, čo to dá, ale už len toto, čo som napísal, je veľmi pozitívne.

Apple navyše podporuje vývojárske nástroje, vďaka ktorým sa budú dať aplikácie prenášať z iPadu na mac a opačne, takže vlastne budeme môcť stále pracovať v rovnakom, familiárne známom prostredí. Je to vlastne ujednotenie systémov pre laptopy/destopy a mobilné zariadenia, niečo, čo sa žiaľ, nepodarilo Microsoftu, ajkeď to vyzeralo veľmi sľubne.

Ekosystém, ktorý bol vždy silnou stránkou Apple, posilnil. Tablet si budete môcť pripojiť k macbooku (alebo macu) ako externý monitor bez aplikácií tretích strán a podobne ho budete môcť používať ako grafický tablet – ak máte Apple Pencil.

 

iOS 13

Môžeme sa tešiť na nový iOS, ktorý bude samozrejme rýchlejší a dokonalejší. Najviditeľnejšia nová črta je čierny mód, ale pod kapotou sa bude skrývať množstvo vylepšení, ktoré doslova zabijú aplikácie tretích strán, napríklad editácia fotografií a videí, na ktorú už naozaj nebudete potrebovať žiaden nástroj. Vylepšenia budú v podstate v každej aplikácii a keď to bude aktuálne, určite sa im budeme venovať v samostatnom článku.

Samozrejme, androidových fanúšikov do popuku pobavilo, že Apple zavádza swapovaciu klávesnicu (píše sa šúchaním a systém “uhádne” aké slovo chcete napíésať) niekoľko rokov po Androide. Veď ok, no.

 

R.I.P. iTunes

iTunes nie je, slušne povedané, obľúbená aplikácia. Toto niekdajšie multimediálne centrum počítačov Apple napuchlo do beztvarého monštra, žaby na prameni. Ak sa aplikácie Apple vyznačujú užívateľskou prítulnosťou, tak to vzápätí iTunes zabije. No a predstavte si, že Apple ide iTunes zabiť rozsekaním na tri kusy, teda samostatné appky, tak, ako to poznáme z mobilných zariadení: Hudbu, videá a AppleTV.

 

Multiužívateľská TVOS

Apple umožní televíznej aplikácii podporu viacerých užívateľov a človeku celkom oprávnene napadne, aký problém by bol multiuser aj na iPadoch a prečo by nemal mať každý člen rodiny svoj profil. Že by Apple chcel, aby mal každý svoj iPad? Nie je to vylúčené a cenová politika Apple v zmysle “všetko je drahé okrem iPadov” k tomu smeruje.

 

Apple Watch

Hodinky Apple sa osamostatňujú, s Watch OS 6 dostanú hlasové poznámky a kalkulačku, dizajnové prvky a podobne. Apple smeruje k tomu, aby ste mohli hodinky nosiť aj samostatne, ak si zabudnete/necháte doma iPhone. Budú skrátka plnohodnotným nástrojom, cez ktorý si zavoláte, zaplatíte v obchode atď.

To je zatiaľ všetko. Najdrahšie strúhadlo na syr na svete a vztýčený prostredník si necháme nabudúce.

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

foto www.macworld.com

 

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.