Je asi len málo používateľov facebooku, ktorí si nevyskúšali aplikáciu FaceApp – tá užívateľa dokáže omladiť, zostarnúť alebo transgenderovo obrátiť na druhé pohlavie. U nás sa väčšinou ľudia zabávali zostarnutím. Je zaujímavé, že aplikácia je na trhu už dva roky, ale takýto lavínovitý virálny úspech (aspoň u nás) zažila až teraz.

Zároveň sa ozývali hlasy (napríklad v článku na portáli Infosecurity.sk), že ide o ruskú firmu a súhlasom s používaním aplikácie jej dávate k dispozícii svoje osobné biometrické dáta a aj iné vaše fotografie na facebooku. Druhý článok ten prvý rozširuje a čiastočne reviduje.

Problém používania aplikácie sa dá zhrnúť podľa Infosecurity do troch bodov:

  1. Aplikácia sťahuje všetky vaše fotografie, nielen tie, ktoré upravuje.
  2. Používaním aplikácie súhlasíte so všeobecnými podmienkami pre ochranu súkromia, čím sa vzdávate akéhokoľvek práva na svoje biometrické dáta.
  3. Aplikácia má ruských majiteľov a dáta môžu byť zneužité (ruskými úradmi).

Prvý bod môžeme už považovať za vyvrátený. Na servery spoločnosti Wireless Lab (vývojár aplikácie) odchádzajú aj podľa expertov z tretích strán len tie fotografie, ktoré nasnímate/nahráte do aplikácie. CEO spoločnosti Jaroslav Gonkarov hovorí, že väčšina fotografií, ktoré sú na serveroch, je do 48 hodín odstránená. Čo sa deje s fotografiami, ktoré odstránené nie sú, a prečo použil práve vyjadrenie „väčšina fotografií“, nevysvetlil.

Ruské špecifiká

Celkom platná je námietka je, že gigantom Google a Facebook odovzdávame oveľa viac údajov ako Wireless Lab, tak netreba robiť hystériu. Situácia je však predsa len odlišná. Wireless lab síce nemajú servery v Rusku, ale v USA, Írsku Austrálii a Singapure, no spoločnosť sídli v Petrohrade. A teda sa jej týka ruská legislatíva. V Rusku síce neplatia zákony ako v Číne, že súkromné firmy musia na požiadanie odovzdať vláde dáta, ale dáta v súkromných rukách rozhodne nie sú v takom bezpečí ako v západných demokraciách. Známy je prípad spoločnosti Vkontakte, čo je ruský ekvivalent Facebooku. O sieť začali mať záujem ruské bezpečnostné služby, jej zakladateľ Pavel Durov napokon spoločnosť pod tlakom predal oligarchovi blízkemu Putinovi a odišiel do zahraničia. Juraj Smatana, ktorý sa rovnako zaoberá ruskou propagandou ako počítačovou bezpečnosťou, dodáva: „Netreba zabúdať ani na systém SORM. Každý internetový provider musí mať zo zákona zapojenú do svojho systému ,čiernu krabičku’, ktorá má priame šifrované pripojenie na FSB (federálnu bezpečnostnú službu). Takže ak má firma sídlo v Rusku, je dosť pravdepodobné, že FSB má ich dáta, aj keď si ich nevypýtala. Samozrejme, sú spôsoby ochrany, ako VPN alebo HTTPS, ale to už sú technické detaily.“

Odpoveď, či je aplikácia bezpečnostným rizikom, je jednoduchá: Nie je. Ak posielate svoju fotku aplikácii FaceApp, určite po vás nepôjde tajná služba a vaša tvár nebude zneužitá na spravodajské účely. Ide skôr o hodnotové záležitosti, podobne ako v prípade značky Huawei (z pohľadu individuálneho používateľa).

FaceApp z pohľadu vedy

Aplikácii sa venovala aj skvelá facebooková stránka Vedátor,  slúžiaca na propagáciu vedy. Aj z jej pohľadu je tu veľa zaujímavého: „Detaily aplikácie sú tajné, našli sme však odborný článok, ktorý opisuje niečo veľmi podobné a myslím, že sa nebude podstatne líšiť. Základom sú dve neurónové siete. Prvá sa učí tvoriť čo najreálnejšie obrázky, druhá rozlišovať, či je to skutočná alebo vygenerovaná fotka. Vzájomne zápasia, a tým sa ženú dopredu (tzv. GAN, Generative Adversarial Networks).“ Príspevok končí konštatovaním, že „ak je niečo (dosť drahé a zložité) zadarmo, produktom ste vy“.

Takže, je to na vás. Ak vám tá zábava za to stojí, bavte sa, a verím, že informácie v tomto článku boli pre vás zaujímavé a užitočné.

Pozri aj vyjadrenie analytika ESETu

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.