Nový iOS 13 je zasa raz po čase update, ktorý nepriniesol len kozmetické zmeny, ale aj nové funkcie, dokonca aj nové systémové appky a niektoré jestvujúce vytunoval tak, že opäť máme menej dôvodov odchádzať do aplikácií tretích strán. Tento text je prvý zo série príjemných stretnutí s novým operačným systémom. Testoval som na iPhone 7 plus.

 

Tmavý mód rulezz

Najviditeľnejšia a úplne premiérová zmena je možnosť prepnúť celý systém do tmavého módu (OK, androidisti, vieme, mali ste to o pár rokov skôr). Nastavuje sa to v sekcii „Displej a jas“ a možnosť ponúkne po update systému. Mne sa tmavý mód páči a už som si ho nevypol. A navyše vraj šetrí batériu.

Viditeľné zrýchlenie som nepostrehol, ale s rýchlosťou nemám pri mojom už nie najnovšom modeli zatiaľ absolútne žiaden problém. Systém bol stabilný a Apple vzápätí po jeho premiére vydal prvú záplatu – iOS 13.1.

 

Úprava fotografií

Veľa fotím a toto ma zaujímalo najviac. Predchádzajúci fotoeditor bol vcelku použiteľný, ale chýbalo mu zopár samozrejmých funkcií. Po novom už v podstate už nie je dôvod používať inú aplikáciu, napr. Snapseed, ak nepotrebujete nejaké výrazné HDR alebo iný špeciálny filter.

 

Bohaté možnosti úpravy

Poďme na základnú úpravu. Oproti predchádzajúcej verzii má korekciu perspektívy (hodí sa aj pri skenovaní dokumentov) sharpen, teda zaostrovanie (konečne), redukciu šumu (hossana), vinetáciu (stmavenie/zosvetlenie rohov, ktoré niekedy môže veľmi pomôcť atmosfére) či obracanie strán po zvislej osi a ďalšie kozmetické funkcie. Fotky sa na čiernom podklade upravujú oveľa lepšie ako na bielom.

Tu sú nástroje v poradí: Automatika (kúzelná palička), expozícia, odlesky, svetlo, tiene, kontrast, jas, čierny bod, farebná sýtosť, farebná živosť (úprimne, neviem presne, čím sa líši od sýtosti, teda saturácie), farebná teplota a odtieň (osi žltá-modrá a zelená-magenta), ostrosť, prekreslenie (zvýraznenie detailov), redukcia šumu a vinetácia. Slušná výbavička. Oproti minulej verzii sú všetky nástroje na jednej horizontálnej osi a teda prístupnejšie ako z kontextového menu.

A teraz pozor, toto je dôležité: Ak používame zaostrovanie, redukciu šumu, prekreslenie a iné delikátne efekty, ktoré je najlepšie sledovať na detaile, môžeme si fotku zväčšiť a pracovať tak. TOTO je jedna z najdôležitejších funkcií nového editora.

 

Vyrovnávanie/orez

Nástroj na vyrovnávanie/orezanie fotiek ma tradične jeduje, že sa snaží fotku narovnať po horizontálnej osi tak, ako to on považuje za správne, takže to musím väčšinou vracať do pôvodného stavu, ale nevadí.

S veľkým nadšením som prijal funkciu vyrovnávania perspektívy, ktorá môže pomôcť hlavne pri architektúre. Takto:

 

Podobne môžeme vyrovnať perspektívu aj po horizontálnej osi a niekedy budeme pracovať aj s oboma osami. Pozrite sa ako som vyrovnal tabuľu na Devíne, fotenú trochu zboku a odspodu. Rovno na výstavu môže ísť, do rámu!

 

 

Filtre

Farebné filtre sú kvalitné, ich počet je obmedzený, čo možno budú filtromili považovať za slabinu – je ich deväť a majú základné funkcie: Živý, živý teplý a chladný, dramatický, dramatický teplý a chladný, ČB, strieborný a noir. Prijal by som nejakú väčšiu drámu, dôkladnejší HDR a možno nejaký vintage. Tu sme odkázaní na externé možnosti, našťastie, aplikácia Fotky sa dá priamo prepojiť s niektorými externými editormi. O možnostiach prepojenia s aplikáciami tretích strán si napíšeme v samostatnom článku.

Fotogaléria

Fotky v galérií vyzerajú v tmavom režime sexi a majú bohatšie možnosti triedenia, plus je tu inteligentné zoraďovanie – portréty v priebehu rokov, výlety, miesta, zvieratá, príroda a podobne, takže nie ste odkázaní na chronologické behanie v čase a nájdete aj zopár záberov, ktoré vás po čase potešia. Dokonca vám z nich po vzore facebooku urobí filmy, v ktorých pekne vyniknú fotky fotené v live móde, teda minivideá.

No a ak dáte fotku zdieľať, dostanete velikánsky editovateľný zoznam,čo sa s ňou dá všetko robiť. To si každý môže upraviť podľa svojich potrieb. Na fotografii je len výsek všetkých možností.

Takže tu sme už trochu pri práci so súbormi ako takými a aj tam je to veselšie ako predtým. Teším sa na pokračovanie zoznamovania. A to ešte medzitým prišiel špeciálny systém pre iPad.

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.