V prvom článku o dosť významne vynovenom systéme iOS 13 sme si všímali, to čo je najvýznamnejšie – tmavý mód a prácu s fotkami, či ich úpravu. Poďme na ďalšie novinky, ktoré sú tiež významné.

 

Súbory

Správca súborov sa začína podobať na jeho „dospelého“ kolegu z počítačov, umožňuje všestrannú prácu so súbormi a cez príslušnú redukciu (ligtning – USB A alebo lightning – SD karta) aj pripojenie externých pamäťových zariadení. OK, androidisti, nerehocte sa.

Práca s linkami

Ak dostanete v nejakom komunikátore odkaz – link, v tomto prípade súbory na Google disku, máte luxusné možnosti, ako s ním naložiť.

Hľadáme prístroje alebo ľudí

Funkcia „Nájdi moje zariadenie“ bola vždy v Apple ekosystéme mimoriadne praktická a zachránila nejeden iPhone, vypadnutý z vrecka. V novom iOS je zlúčená s upozorňovaním na polohy vás alebo priateľov, ak súhlasíte so zdieľaním polohy a volá sa stručne „Nájsť“. Ja nesúhlasím s odosielaním mojej polohy, ale keď sa napríklad s niekým hľadáte na dohodnutom mieste, môžete svoju polohu zdieľať aj s jednotlivcami a určite sa neminiete. Úplnou novinkou je, že aj ukradnuté a vypnuté zariadenie bude vysielať svoju identifikáciu cez bluetooth do iných apple zariadení.

 

Rýchlosť

Ako som písal v minulom článku, na mojom už zľahka prestarnutom iPhone 7 plus som nepobadal spomalenie ani zrýchlenie, vo všeobecnosti by sa však v novších telefónoch mal systém zrýchliť. Samotné aplikácie sú menšie menšie a teda zaberajú menej miesta v prístroji.

 

Súkromie

Niektoré aplikácie (napríklad Facebook) sa majú tendenciu bez vášho vedomia pripájať k niektorým zariadeniam. iOS 13 vás na to bude upozorňovať a môžete im to zakázať. Prihlasovanie a registrácia cez účet Apple vám umožní vygenerovať jednorazový registračný e-mail.

 

Ovládacie centrum a zvuk

Keď dlhšie podržíte ikonu bluetooth alebo wi-fi v ovládacom centre, ponúkne vám pripojenie nových zariadení/sietí. Grafické rozhranie pri pridávaní-uberaní zvuku je upratané, nenápadné a neprekrýva polovicu displeja. Grafickú notifikáciu dostal aj mechanický gombík na vypínanie zvukov.

 

Preusporiadanie appiek

Tento proces sa trochu skomplikoval. Keď dlhšie podržíme ikonu, síce získame viac možností ako predtým, ale možnosť vymazať/presunúť aplikáciu-ikonu dostaneme až po zvolení „preusporiadať appky“

Nabudúce: iOS 13 je najlepší pre iPad!

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.