Ako veľmi spokojný vlastník iPhone 7 plus som si nie tak dávno povedal, že budem nasledovať trendy a nevymením si smartfón hneď po skončení viazanosti za nový. Koniec koncov, ako sa hovorí, ani nový počítač človek nekupuje každé dva roky. Napokon som sa rozhodol toto rozhodnutie zrevidovať z dvoch dôvodov:

Prvý dôvod bol, napočudovanie, ekonomický. Ponuka môjho operátora (Telekom) bola veľmi príťažlivá – akontácia 350 eur a splácanie pri mojom paušále 11 eur mesačne dva roky. iPhone 7 plus v dobrom stave sa predáva za cca 300 eur, čo zaplatí takmer polovicu celkovej sumy a ešte bude menej „heavy“ používateľovi slúžiť roky, takže nemám ani environmentálne výčitky svedomia.

Druhý dôvod je fotoaparát. Rád a veľa fotím a samozrejme zrkadlovku a objektívy nenosím všade, takže som rád keď môj smartfón fotí čo najlepšie.

Tieto očakávania sa splnili. Tu sú moje skúsenosti. Ak vlastníte iPhone X, môžete prestať čítať, väčšinu vlastností budete poznať a z Xka by som do 11ky naozaj nešiel, lebo rozdiely nie sú podstatné.

 

Prvé dojmy

Ak ste mali niekoľko iPhonov predtým, pri vybaľovaní zo škatule vás nemá veľmi čo prekvapiť, aj keď sklená zadná stena je elegantná. Samozrejme, onedlho bola prekrytá krytom, čo mi prišlo trochu ľúto. iPhone 11 je trochu menší ako 7 plus, ale displej má rovnaký (menšie okraje). V tom sa líši od drahšieho súrodenca iPhone 11 Pro, ktorý má displej kvalitnejší, ale o niečo menší.

Oproti 7 plus je displej neporovnateľne príjemnejší a prínosom sú aj True Tone farby, ktoré prispôsobia teplotu farieb okoliu, takže nezaťažujú zrak kontrastmi, ako napr. teplejší odtieň na čisto bielom pozadí (skúste si to s listom papiera).

 

Prenášame dáta

Ak si kúpite nový iPhone, na výzvu ho položíte do blízkosti starého. Všetky dáta sa prenesú bez problémov a taktiež aplikácie a ich nastavenia, tie sa potom doinštalujú. To je všetko. Takže vlastne behom hodinky môžete nový telefón strčiť do vrecka a starý do šuplíka.

 

Rozpoznávanie tváre

Toto bola pre mňa, keďže som model X vynechal, novinka. Chvíľu to trvá, kým sa človek „pošteluje“ tak, aby smartfón zosnímal všetko čo potrebuje, ale potom to stojí za to. Tvárové rozpoznávanie skrátka funguje, a funguje aj v tme, keď máte okuliare a zrejme aj keby ste sa pomaľovali, pretože má nasnímané všetky biometrické údaje. Odtlačok prsta bol problematický keď bol prst studený alebo vlhký.

Novinkou, využívajúcou rozpoznávanie tváre, sú notifikácie na zamknutom displeji, ktoré sa skrátka nerozbalia nikomu inému, len vám. Keď necháte smartfón na stole, tak majiteľom iných tvárí sa ukáže len, že vám prišla správa z messengeru a pod.

Na rozpoznávanie tváre funguje samozrejme aj Apple Pay a internet banking, takže všetko je zrazu rýchlejšie. Mimochodom, oproti mojej sedmičke, kde som pri apple pay musel niekedy hľadať polohu, lebo sa na prvýkrát nechytila, 11ka ide stopercentne.

 

Foťák

Foťák je skrátka skvelý a nočné fotenie je úplne neuveriteľné. V tomto je rozdiel oproti 7 plus, ale aj 8 priepastný. iPhone vďaka čipu, využívajúcemu neurónové siete postprodukčne dotvára každý obrázok, inteligentne odstraňuje šum, ostrí, pracuje s porovnávaním vrstiev a podobne. Foteniu s iPhone 11 sa budeme venovať v samostatnom článku, zatiaľ takto:

Fotka so štandardným fotoaparátom (bez akýchkoľvek úprav)

Nočný a naozaj veľmi tmavý park v Piešťanoch s aplikáciou NeuralCam, špecializujúcou sa na nočné zábery

Nový fotoaparát umožňuje aj širokouhlé zábery

3D dotyk je mŕtvy

Ovládanie displeja silou prítlaku sa ukázalo ako slepá ulička, vývojári to vraj nevyužívali. Takže pri 11kach ho už nenájdeme. Ja som sa veľmi obával ako budem písať texty, lebo som si zvykol na to, že klávesnica sa dá zmeniť na touchpad silnejším pritlačením a kurzor som mohol preniesť kamkoľvek. Našťastie táto funkcia ostala, aj keď zmodifikovaná. Pri dlhšom podržaní medzerníka sa stane to isté.

 

Čo som ešte nevyskúšal

Na svoju príležitosť ešte čaká bezdrôtové nabíjanie a rýchlonabíjanie (rýchlonabíjačka nie je v základnom modeli pribalená v balení). Keď sme už pri tom balení, tak redukciu na 3,5 mm slúchadlový jack mohli naozaj pribaliť, veď stojí pár eur.

 

Záver

Apple išiel pri svojom základnom modeli s číslom 11 s cenou dolu, ale prémiové funkcie sa zachovali, aj keď za cenu istých kompromisov. Napríklad rýchlonabíjačka v balení by sa naozaj hodila.

 

Poznámka: Článok je určený tým, ktorí nechcú prejsť na android. V tejto sfére ponúkajú niektoré spoločnosti podobné funkcie, vrátane kvality fotenia, za oveľa menej peňazí, napríklad Xiaomi Mi 9T Pro.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.