VIANOCE! Tak pod týmto slovom si človek predstaví hneď niečo čarovné a krásne.

Už samotné patria k najvýznamnejším kresťanským sviatkom a viaže sa s nimi množstvo ľudových tradícii, piesní, kolied, výzdob, jedál či iných zvykov. No tým hlavným dôvodom je narodenie Ježiša Krista.

Vianočné obdobie je aj obdobie zblíženia, či sa to týka rodiny alebo kamarátov. Taktiež je veľmi dôležitá úprimnosť, ktorá vždy vyjde najavo. Veľa ľudí berie Vianoce len ako sviatky, kde si odovzdajú po Štedrej večeri darčeky. Avšak pre niekoho to znamená oveľa viac. Viac než odovzdanie darčeka, či ísť na polnočnú omšu do kostola.

Keď sa na niečo veľmi tešíme, často sa nám zdá, že čas plynie akosi pomaly. A platí to aj o Vianociach. Aj preto sa veľkej obľube tešia adventné kalendáre. Každý dátum totiž ukrýva sladkú maškrtu, alebo maličký darček, ktorý nás poteší a deň hneď ubieha rýchlejšie.

Slovo „Advent“ znamená v latinčine príchod. Vlastne je to „Adventus Domini“, čiže príchod pána. Adventným časom sa v kresťanskom svete chápe obdobie príprav na príchod Ježiša Krista na tento svet. Začiatky adventu siahajú do 4. storočia, kedy sa oslavoval určitý počet (2 až 6) adventných nedieľ. Až rímsky pápež Gregor Veľký stanovil adventný čas na 4 týždne.

 

História adventných kalendárov

Poznáme ich v papierovom prevedení s 24 okienkami, za ktorými sa skrýva malá čokoládka.

História adventného kalendára siaha na koniec 19. storočia. Už tie prvé boli určené primárne deťom. Čas do Štedrého dňa bol pre nich nekonečný, a tak sa im rodičia snažili čakanie spríjemniť.

Za každým otváracím okienkom sa skrýva malá odmena. Odrátavanie začína prvého decembra a končí dvadsiateho štvrtého – na Štedrý deň.

Pointa adventných kalendárov je aj dnes rovnaká. Majú nám spríjemniť čas do Vianoc.

Pekný darček, ktorý nejednému dieťaťu spríjemní čakanie na Ježiška. V dobe svojho vzniku, ale zďaleka nevyzeral tak, ako vyzerajú dnešné adventné kalendáre.

Na rozdiel od tých prvých sú dnes bežne dostupné aj adventné kalendáre pre dospelých či pre domácich miláčikov.

Kalendár malej Elisabeth
Jedna z prvých zmienok o adventnom kalendári je z detskej knižky Elisy Averdieck z roku 1851. Autorka v nej opisuje, ako mama malej Elisabeth najprv pred spaním hovorí dcére Vianočné príbehy, potom si spievajú koledy a napokon na stenu pridajú každý deň obrázok. Keď ich bude 24, malá Elisabeth bude vedieť, že sú tu Vianoce.

Prvé kalendáre pochádzajú z protestantského obdobia. Okrem pridávania obrázkov na stenu, bolo tiež zvykom, že sa zmazávali čiarky napísané na stene kriedou. Známe sú tiež rôzne adventné hodiny či sviece.

Vznikol v Nemecku
Adventný kalendár sa vyvinul z tzv. Mikulášskeho kalendára, ktorý začínal až 6. decembra. Neskôr sa dátum posunul na prvý deň v mesiaci s názvom Vianočný kalendár, až prišiel k súčasnému pomenovaniu. Ten vznikol vďaka tomu, že niektoré kalendáre skutočne obsahovali dátumy zhodujúce sa s adventným obdobím kresťanov.

Prvý špeciálny kalendár vytlačil na švábskej fare Gerhard Lang (1881- 1974) v Maulbronn v Nemecku.

Keď bol dieťa, jeho matka mu urobila adventný kalendár z 24 cukríkov  zastrčených do kartónu.

Titulnou stranou kalendára s dvadsiatimi štyrmi okienkami, za ktorými sa skrýva čokoládový cukrík, bola papierová vystrihovačka, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1908.

Podnikavý Mníchovčan Gerhard Lang vytlačil na svoje náklady dvojlisty, na ktorých bolo 24 okienok s básničkami a na druhej strane rovnaký počet obrázkov. Z obrázkovej časti si deti vystrihovali obrázky, ktoré prilepovali na polia.

Gerhard Lang dal základ tradícii, ktorá pretrvala dodnes.

Počas druhej svetovej vojny sa však  adventné kalendáre v Nemecku stali nástrojom vojenskej propagandy.

Namiesto vianočných symbolov sa na nich objavovali hrdinskí vojaci, ktorí boli nútení tráviť sviatky na fronte. Výťažok z ich predaja putoval na podporu vdov a sirôt po vojakoch.

Prvý špeciálny kalendár po druhej svetovej vojne vytlačil v r. 1946 Richard Sellmer. Bol to adventný kalendár „Little Town“.

Ďalšie kalendáre plné čokolády boli k dispozícii už v roku 1958.

 

Lang a Sellmer

Lang vášnivo vymýšľal nové druhy kalendárov, pričom si dával záležať na každom detaile. K produkcii kalendárov inšpiroval aj ďalšie firmy.

Rozmach adventných kalendárov nastal po prvej svetovej vojne. Na nemeckých trhoch už bolo dostať kalendárov rôznych veľkostí, prevedeniach a cenách. Zaujímavosťou je, že počas nacionalistického režimu v Nemecku ho premenovali na predvianočný kalendár. Biblické obrázky nahradil ideologický obsah. Po druhej svetovej vojne sa produkcia opäť rozbehla, ako prvý ju obnovil tlačiar Richard Sellmer.

Prvý adventný kalendár – publikovaný v roku 1946. Bol to prvý adventný kalendár, ktorý bol k dispozícii v USA. Propagovala ho rodina Eisenhowerov . Voľne stojaci adventný kalendár s priesvitnými oknami zdobený trblietkami. Veľkosť asi 21 x 69 cm.

 

Odmena nielen pre deti

V súčasnosti si pod pojmom adventný kalendár predstavíme hlavne papierové okienka a čokoládky. Samozrejme, sladký obsah občas zmizne skôr ako na Vianoce. Mnohí rodičia tiež začínajú deťom pripravovať vlastný, originálny kalendár. Tvorí ho napríklad 24 vrecúšok, ponožiek či škatuliek, do ktorých skrývajú svojim ratolestiam ich obľúbené sladkosti alebo malé darčeky.

Pre tých, čo sa radi odmeňujú aj v dospelosti, sú tu rôzne nové kalendáre. Skrývajú kozmetické produkty pre ženy, kupóny na zľavy alebo ďalšie drobnosti, ktorým v dnešnej konzumnej spoločnosti skrátka nedokážeme odolať.

Obchody dnes už ponúkajú neskutočné množstvo adventných kalendárov. Od tých klasických, ktoré ukrývajú v každom okienku malú čokoládku, až po štýlové.

Snáď nám ani v tejto dobe neuniká zmysel sviatkov, na ktoré tak netrpezlivo čakáme.

Daniela Kiripolská, Mindshare Slovakia

 

 

O autorovi

Daniela Kiripolska

Ako manažérka v oddelení The Exchange má na starosti plánovanie TV kampaní.