V mojej sociálnej bubline sa pravidelne stretávam s naozaj (neironizujem) vážnymi problémami, ktoré majú fakt jednoduchú a bezbolestnú prevenciu. Takže takto:

PRIŠIEL SOM O VŠETKY DÁTA, FOTKY ZA 5 ROKOV ATĎ.
Toto je naozaj veľká hanba priznať. Riešenie: Používajte cloud a zálohujte. Majte pracovný adresár v počítači synchronizovaný s nejakou cloudovou službou, napríklad OneDrive. Zálohovať bude za vás. Rovnako iPhone bude zálohovať fotky a na Androide sú ďalšie možnosti.

Samozrejme, ak si nejaký súbor vymažete, vymaže sa aj na cloude, tak raz za čas si zbehnite zálohu dôležitých adresárov nejakou backup aplikáciou na externý disk. Ja používam FreeFileSync na PC aj Mac. Každý dôležitý súbor by mal byť okrem disku vášho počítača na dvoch ďalších lokalitách. Výborné riešenie je NAS (poraďte sa s vašim IT guru).

UKRADLI MI TELEFÓN, PRIŠIEL SOM O VŠETKY KONTAKTY
Toto je normálne hanba priznať. Apple aj androidové zariadenia si kontakty synchronizujú, tak ak ste prihlásený do profilu a máte nastavené synchronizovanie, o kontakty prísť nemôžete – a aj nový telefón (v prípade straty) kontakty preberie. Kontakty sú to najdôležitejšie čo máte, preto odporúčam aj nejaké aplikácie na ich backup. Na iPhone roky používam MyContactsBakup a navyše má výhodu, že dokument so zálohovanými kontaktmi si pošlem mailom a tie sú potom dohľadateľné cez Gmailový vyhľadávač. Ak vlastníte iPhone, z času na čas ho zálohujte celý cez iTunes.

POKAZIL SA MI TELEFÓN, BUDEM NEJAKÝ ČAS LEN NA FB/maile/pevnej linke.
Toto dosť komplikuje život a v zahraničí je to už fakt veľmi nepríjemné a skoro až dramatické. Lebo maily, lebo Uber, lebo messengery, lebo navigácia, lebo všetko, lebo overovacie SMSky z facebookových a iných profilov. Navyše, ak nie ste hazardér, máte na profiloch dvojstupňové overenie a tým pádom sa vám napríklad gmail alebo facebook na verejných počítačoch stane pri strate telefónu nedostupným.

Ale: Každý operátor vydáva klonovanú SIM kartu (môže sa to volať inak). Vždy ide o dve identické SIM karty, z ktorých môže byť na sieti prihlásená len jedna. Kúpte si za 15 eur “hlúpy” mobil, ktorý vydrží bez nabitia týždeň. Šupnite doň tú druhú kartu. Dajte ho do šuplíka a keď idete do zahraničia, pribalte ho do batožiny. Čokoľvek sa stane, budete mať možnosť volať, písať SMSky alebo si prinajhoršom kúpite nejaký lacný smartfón a dáte doň kartu s vašim číslom. Hovorím vám, stojí to za tie peniaze.

POKAZILO SA MI AUTO, HUSTO PRŠALO, NOC, OPUSTENÁ CESTA, VYBITÝ MOBIL. STOPOL SOM NÁHODNÉHO ŠOFÉRA ČO MAL KÁBLE A NAŠTARTOVAL MA, ALE BOLO TO DRSNÉ.
Sadnúť si za volant (alebo ísť na cesty aj bez auta) a nemať v prepážke/batohu nabitý power bank dostatočnej kapacity – aspoň 20 000 MaH – je asi ako jazdiť bez náhradného kolesa, bez lekárničky alebo nepripútaný. Bodka. No a ak idete náhodou s deťmi, je to už úplne neospravedlniteľné.

Ja si beriem úplne všade kľúče, peňaženku, mobil a power banku. Dokonca – keď si zabudnem peňaženku, v rámci mesta, nevadí. Smartfón ju nahradí, dá sa ním platiť a aj lístok na DPB si kúpim a aj peniaze vyberiem z bankomatu. Ale keď sa vybije, je po srande.

Navyše ide zima a smartfóny sa budú vybíjať rýchlejšie.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

 

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.