Atmosféru prichádzajúcich Vianoc cítime všade okolo nás a možno sa spolu zhodneme aj na tom, že je to najkrajšie obdobie roka, kedy na pár týždňov, každý rok, svet pokryje trblietavá žiara svetielok, ľudia sú k sebe milší a aj zimu za oknami znášame o niečo ľahšie. Je to čaro Vianoc.

Vianočné oslavy po celom svete odrážajú miestnu kultúru a tradície. Slávnosti sa preto môžu prekvapivo líšiť v závislosti od konkrétnej krajiny a jej zvyklostí. Tu je desať z nich, ktoré určite stoja za zmienku:

 

Gävle koza, Švédsko

Od roku 1966 je každý rok na 1.adventný deň v centre hradného námestia Gävle postavená zo slamy 13 metrov vysoká koza Yule. Táto švédska vianočná tradícia nevedomky viedla k inej „tradícii“ – a to k ľuďom, ktorí sa ju snažia spáliť. Napriek bezpečnostným opatreniam a blízkej prítomnosti hasičskej stanice, bola koza väčšinu rokov od svojho prvého postavenia spálená.

K  decembru 2019 bola koza poškodená 37-krát, aj napriek tomu, že jej podpálenie je nelegálne a hrozí zaň 3-mesačný pobyt vo väzení.

 

Krampus, Rakúsko

Zvieratá podobné démonickým tvorom, ktoré sa potulujú ulicami mesta, strašia deti a trestajú tie zlé – nie, toto nie je Halloween, ale zlý komplic sv. Mikuláša, Krampus. Podľa rakúskej tradície svätý Mikuláš odmeňuje dobrých malých chlapcov a dievčatá, zatiaľ čo Krampus vraj chytá najneposlušnejšie deti a hodí si ich do vreca. V prvom decembrovom týždni sa mladí muži obliekajú ako Krampus (najmä v predvečer svätého Mikuláša) a strašia deti rinčaním reťazí a zvončekov.

 

Veľký lampiónový festival, Filipíny

Veľký lampiónový festival (Ligligan Parul Sampernandu) sa koná každý rok v sobotu pred Štedrým dňom v meste San Fernando – „Vianočné hlavné mesto Filipín“. Festival priťahuje divákov z celej krajiny a po celom svete. Festivalu sa zúčastňuje jedenásť barangov (dedín) a konkurencia je silná, pretože všetci sa snažia postaviť najviac prepracovanú lucernu. Svietidlá boli pôvodne jednoduché výtvory s priemerom asi pol metra, vyrobené z „papel de hapon“ (japonský origami papier) a osvietené sviečkou. Dnes sú svietidlá vyrobené z rôznych materiálov a ich veľkosť sa zväčšila na približne šesť metrov. Osvetľujú ich elektrické žiarovky, ktoré žiaria v rôznych kaleidoskopových vzoroch.

 

Vianoční chlapci (The Yule Lads), Island

Trinásť dní pred Vianocami sa objaví na Islande 13 šibalských postavičiek podobných trolom. Yule Lads (jólasveinarnir alebo jólasveinar v islandčine) navštevujú deti po celej krajine počas 13 nocí pred Vianocami. Každú noc počas Yuletide deti umiestnia svoje najlepšie topánky k oknu a rôzny Yule Lad ich navštívi a nechá darčeky pre dobré dievčatá a chlapcov a zhnité zemiaky pre neposlušné deti. Oblečení v tradičných islandských krojoch sú týto chlapíci veľmi nezbední a už ich mená naznačujú, aký druh problémov radi spôsobujú. Napr.: Þvörusleikir (Oblizovač lyžičiek) ), Pottaskefill (Škriabač hrncov), Askasleikir (Oblizovač misiek), Hurðaskellir (Búchač dverí), Gluggagægir (Oknový nakúkač), Gáttaþefiffer (Vchodový ňuchač) alebo Kertasníkir (Zlodej sviečok).

 

 KFC Vianočná večera, Japonsko

V roku 1974 spustila americká reštaurácia s rýchlym občerstvením KFC v Japonsku sviatočnú marketingovú kampaň. Zdanlivo jednoduchý slogan „Kurisumasu ni wa kentakkii!“ (Kentucky na Vianoce!) zrodil národnú tradíciu, ktorej sa darí dodnes. Aj keď Vianoce nie sú v Japonsku ani len štátnym sviatkom, rodiny z celej krajiny smerujú na Štedrý deň k miestnemu KFC na špeciálne jedlo. Pre reštaurácie ako KFC je to najrušnejšie obdobie v roku a ľudia si môžu vopred objednať jedlo v miestnej reštaurácii s rýchlym občerstvením.

Slávnostné menu je vopred inzerované na webovej stránke KFC Japan s lákavými obrázkami, od štandardného vedra s tématikou Vianoc, po prémiovú hostinu pečeného kuraťa.

 

Schovávanie metiel, Nórsko

Možno jednu z najneobvyklejších tradícií na Štedrý deň nájdete v Nórsku, kde ľudia skryjú svoje metly. Je to tradícia, ktorá siaha až do storočia, keď ľudia verili, že na Štedrý deň vyšli čarodejnice a zlí duchovia, ktorí hľadali metly, na ktorých by mohli jazdiť. Mnoho ľudí stále skrýva svoje metly na najbezpečnejšom mieste v dome, aby im ich zabránili ukradnúť.

 

Vianočná omša na kolieskových korčuliach, Caracas, Venezuela

Každý Štedrý deň sa obyvatelia hlavného mesta Venezuely chystajú skoro ráno do kostola – tak, ako ľudia bežne vo svete -, ale z dôvodov, ktoré sú známe iba im, tam oni idú na kolieskových korčuliach. Táto jedinečná tradícia je taká populárna, že cesty cez mesto sú pre autá uzavreté, aby ľudia mohli bezpečne jazdiť do kostola a späť domov.

Hovorí sa dokonca, že deti chodia spať s jednou šnúrkou zo svojich korčúľ obviazanou okolo prsta na nohách, zatiaľ čo druhá korčuľa visí z okna, aby ich priatelia, keď príde ten správny čas, mohli prebudiť zaťahaním za šnúrku.

 

 Deň malých sviečok, Kolumbia

Deň malých sviečok (Día de las Velitas) označuje začiatok vianočnej sezóny v celej Kolumbii. Na počesť Panny Márie a jej nepoškvrneného počatia ľudia vkladajú do okien, balkónov a predných dvorov sviečky a papierové lampáše. Tradícia sviečok sa rozrástla a teraz sú celé mestá po celej krajine osvetlené prepracovanými svietiacimi dielami. Niektoré z najlepších sa nachádzajú v Quimbaya, kde susedstvá súťažia o to, kto dokáže vytvoriť najpôsobivejšie usporiadanie.

 

Čarodejnica La Befana, Taliansko

 

 La Befana je stará talianska vianočná tradícia z 13.storočia. Oslavuje sa 6.januára v deň Zjavenia Pána.

V noci z 5. januára cestuje „La Befana“ na svojej magickej metle do každého domu v Taliansku a prináša darčeky. Zlieza po komínoch, aby priniesla cukrovinky deťom, ktoré boli dobré, a čierne uhlie deťom, ktoré boli nezbedné. Podobne ako Ježiškovi, mnoho detí píše list pre „La Befanu“ a dokonca pre ňu nechávajú jedlo a víno.

 

Vianočná pavučina, Ukrajina

 

Najpodivnejšia sviatočná tradícia Ukrajiny nie je pre arachnofóbov! Tam, kde my by sme mali ozdoby, pozlátko a hviezdy, používajú Ukrajinci dekorácie, ktoré vyzerajú ako reálne pavučinové siete trblietajúce sa rosou.

Táto tradícia siaha až do ľudovej povery o chudobnej vdove, ktorá si nemohla dovoliť ozdobiť strom pre svoje deti. Legenda hovorí, že pavúky v dome sa zľutovali nad situáciou rodiny a ráno, keď sa deti na Štedrý deň zobudili, našli stromček celý ozdobený krásnymi pavučinami. Pavučiny tiež podľa ukrajinskej kultúry prinášajú šťastie.

Tiež sa už tešíte na Vianoce, tak ako ja?

 

Eva Kopuníková, Mindshare Slovakia

 

 

Zdroje:

https://www.holidayextras.co.uk/travel-blog/wanderlust/unusual-christmas-traditions.html

https://www.momondo.com/discover/article/christmas-traditions-around-the-world

https://dariasworld.info/unique-christmas-traditions/

https://www.wanderlust.co.uk/content/worlds-weirdest-christmas-traditions/

O autorovi

Eva Kopuníková

V oblasti marketingu pôsobí viac ako desať rokov. Aktuálne pracuje na oddelení Exchange, kde sa venuje televíznemu nákupu.