Blížia sa najkrajšie sviatky v roku a vďaka veľkému nápadu mladej mamičky Janky Galatovej už druhý rok budú Vianoce pre seniorov v domoch dôchodcov o čosi štedrejšie. Pod vianočným stromčekom nájdu darčeky aj tí, pre ktorých sa stali obyvatelia domova dôchodcov jedinou rodinou.

Janka Galatová je mladá mamička na materskej dovolenke. Pred rokom založila na sociálnej sieti skupinu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Ide o projekt, v rámci ktorého ľudia napĺňajú krabice od topánok darčekmi pre seniorov z domovov dôchodcov. Krabicu následne zabalia do vianočného baliaceho papiera a označia, či je balíček určený pre babičku alebo deduška. Hotové krabičky zbierajú kontaktné osoby po celom Slovensku.

Tisnú sa mi slzy do očí, keď som sa dočítala, že ako inšpiráciu našla Janka v nemocnici, kde ležala jej maminka ako onkologický pacient. Hoci Janka prežívala náročné obdobie, nemohla si nevšimnúť opustených seniorov, ktorí s jej maminkou ležali na izbe. Títo ľudia zväčša počas celého týždňa v čase návštevných hodín často nemali ani jednu jedinú návštevu, len smutne hľadeli von oknom. To bol pre ňu spúšťač, prečo sa do tohto projektu Janka pustila. A tak našla zmysluplnú náplň jej voľného času na materskej dovolenke. Rozhodla sa, že jej pomoc bude smerovať opusteným seniorom. Vtedy si spomenula na malé dievčatko, ktoré videla v zahraničí niesť krabicu od topánok plnú hračiek do kostola. Išlo o zbierku hračiek a písacích potrieb pre deti zo sociálne slabších rodín v Afrike. Pretože na Slovensku nenašla podobnú zbierku zameranú pre pomoc seniorom, rozhodla sa vziať veci do vlastných rúk. Na Facebooku vytvorila skupinu, v ktorej je dnes viac ako 16-tisíc členov a ich počet každým dňom stúpa. K tomuto číslu ešte treba pridať aj lokálne skupiny.

Podľa Janky si seniori v domovoch dôchodcov pod stromčekom nachádzajú len malé drobnosti ako kalendárik či ovocie od mesta alebo sponzorov. Tí šťastnejší, čo majú pozornosť od rodiny, idú na Vianoce k svojej rodine. Ale mnohí nikoho už nemajú alebo majú, ale nie je o nich záujem.

Minulý rok sa vďaka Jankinmu nápadu, ako aj pomoci dobrovoľníčok podarilo obdarovať až 688 ľudí. V tomto roku sa do projektu zapojila aj naša agentúra Mindshare. Tento skvelý nápad mala moja kolegyňa, vďaka ktorej sa dostali naše balíčky do tých správnych rúk.

Po pípnutí správy, kde nás informovala o projekte Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok, sme všetci začali cez víkend baliť a zdieľať naše nádherné krabice nachystané na odovzdanie. Zapojili sa naši manželia, manželky, deti, skrátka celá rodina.

Najkrajšie sviatky roka tu budú, čo nevidieť. Už teraz je potrebné zamyslieť sa nad tým, že nie každý ich bude môcť prežiť tak, ako si zaslúži. Nemali by sme na svet okolo seba nazerať povrchne. Ľudia by mali otvoriť svoje srdcia, lebo práve hlas srdca im napovie, kde je ich pomoc najviac potrebná.

Som veľmi rada, že sme vstúpili do tohto projektu, ktorý mnohým ľuďom prinesie radosť a úsmev na tvári.

O autorovi

Daniela Kiripolska

Ako manažérka v oddelení The Exchange má na starosti plánovanie TV kampaní.