Mnohí z nás sa po sviatkoch odvážili odvážiť a zistili znepokojivé veci. V mojom prípade to bolo historické maximum. Po novom roku vo všeobecnosti nastáva obdobie striedmosti, kedy sa snažíme zhodiť, čo sme na sviatky nabrali a niektorí aj viac. Ak máte vzťah k technologickým hračkám a vedia vás motivovať, poviem vám o tom, ako som to riešil ja – a zhodil som za dva týždne skoro 5 kíl. Na tých ďalších 15 mi držte palce.

Čo sa týka chudnutia samotného, teoreticky to samozrejme mnohí poznáme. Nebudem vám hovoriť o diétach, lebo toto slovo nemám rád, keďže zrejme chceme trvalo udržateľný stav bez útrap. My, čo chudneme, musíme svoju energetickú rovnováhu upraviť tak, aby výdaj energie bol väčší ako jej príjem. To sa robí dvoma spôsobmi: Kontrolou toho, čo zjeme/vypijeme a pohybom.

V najbližších dieloch tohto miniseriálu vám poviem niečo o mojom ekosystéme, ktorý zahŕňa  niekoľko položiek a monitoruje kalórie aj pohyb. Začneme pohybom a povieme si o fitness náramku, ktorí mnohí považujú za najlepšiu voľbu – Xiaomi Mi Band 4, ktorý sa považuje za najlepší na trhu, napriek tomu, že je najlacnejší – ale na to sme si u produktov Xiaomi zvykli. Stojí cca 35 eur, už balenie vám dáva pocítiť, že ide o prémiový produkt, je to dokonca akoby 3D tlač.

Ak už nejaký náramok vlastníte a nechcete ho meniť, pokojne prestaňte čítať tento text, budúci diel bude možno pre vás zaujímavejší. Ak už vlastníte Xiaomi Band 3, na vašom mieste by som zbystril pozornosť, lebo ponúka oveľa viac – a trojku určite ocení niekto z rodiny, či blízkych, alebo ho darujete na susedskej burze.

 

V čom je Xiaomi Mi Band 4 dobrá voľba?

Predovšetkým – Mi Band 4 dokáže to isté ako náramky zvučných mien, ktoré dosahujú cenu sto eur, a spoľahlivo vie to isté. Teda: Nepretržitý monitoring niekoľkých pohybových aktivít, ktoré vie detekovať automaticky alebo manuálne, meranie krokov, srdcového tepu v živom čase a kvality spánku. Recenzie hovoria, že nie je podstatný rozdiel v kvalite senzorov. Monitoring srdcového tepu som porovnával s kvalitným hrudným pásom (Wahoo) a rozdiel nebol významný.

Ďalej:

  • „Štvorka“ je prvý náramok Xiaomi s farebným displejom (AMOLED) a je čitateľný aj na prudkom slnku, zároveň však akumulátor vydrží až 20 dní, čo je viac ako predchodca a je to zrejme bezkonkurenčné.
  • Medzi monitorované aktivity pribudlo aj plávanie (vodotesnosť zostáva 5 ATM)
  • Náramok je malý, takže ho môžete nosiť na druhej ruke ako hodinky a nebude to pôsobiť čudne.
  • Toto je veľmi dôležité: Náramok sa stane (na rozdiel od všelijakých no-name produktov) súčasťou vášho ekosystému aplikácií: Zdravie (iPhone), Google Fit (iPhone, Android), Kalorické tabuľky atď. Práve týmto prepojeniam sa budeme venovať aj v ďalších dieloch, pretože to je naozaj inšpiratívne a zábavné.
  • Ak máte Android, získate množstvo ďalších jedinečných personalizovaných nastavení s aplikáciou Tools & Mi Band. iPhonisti žiaľ takúto možnosť nemajú.

 

Vlastníte obľúbený Xiaomi Mi Band 3 (alebo iný náramok)?

Tu je dôvod ho vymeniť, len veľmi pekne prosím, starý nevyhadzujte, ale niekomu darujte. Je hriech vyhadzovať jedlo a veci, ktoré slúžia.

Niečo sme už spomenuli, tak to zhrňme:

  • Farebný a na slnku skvele čitateľný displej
  • Výdrž batérie 20 dní (viac ako u Mi Band 3)
  • Ak plávate, je to super voľba
  • Dá sa ovládať prehrávač hudby alebo hovoreného slova

 

Mínusy

U Mi Band 4 som zaznamenal jediný problém oproti jeho predchodcovi (a zrejme aj iným značkám) – mód DND (do not disturb, nerušiť – vypínanie notifikácií) sa nedá nastaviť napevno (v určených hodinách), ale iba automatický mód alebo manuálne priamo na náramku.

Toto je mínus pre iPhonistov:  V tomto systéme sa nedá používať vyššieuvedená aplikácia Tools & Mi Band a to sa týka trojky aj štvorky. Škoda, lebo umožňuje veľa nastavení. Mimochodom, vývojár je Čech.

Ak chcete vedieť ďalšie detaily, prečítajte si recenziu na fontech.startitup.sk.

Nabudúce sa budeme venovať natívnej aplikácii MiFit a prepojeniu aplikácií.

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.