Začiatok roka je obdobím chudnúcich predsavzatí. Chudnutie robia efektívnejším a zábavnejším technológie. Veľkej obľube sa tešia fitness náramky. V mojom predchádzajúcom blogu som vám predstavil Xiaomi Mi Band 4, ktorý mnohí považujú za najlepší na svete, lebo pomer funkcionality a ceny (cca 35 eur) je úplne nedostižný. Tu si môžete prečítať zoznamovací článok.

Dnes si povieme niečo o aplikáciách, s ktorými Mi Band 4 spolupracuje, lebo tie vytvárajú jeho ekosystém. Možno aj vďaka nemu som v podstate formou hry (aj keď nie úplne hravo) zhodil od začiatku januára rovných 6 kíl a idem ďalej.

 

Mi Fit

Je natívna aplikácia náramku a bez nej sa nebude synchronizovať. Úprimne povedané, nie je to bohviečo, ale základný prehľad nám dá. Po synchronizácii náramku vyzerá takto. Na záložkách sú typy cvičenia, plávanie je k dispozícii len v menu náramku. Chôdzu a beh náramok rozozná aj automaticky.

Čo sa týka dĺžky spánku: V tú noc som naozaj spal málo, ale bolo to 5 a pol hodiny. Asi som sa pri zaspávaní mrvil, tak mi náramok začal rátať spací čas o hodinu neskôr. To sa občas stáva.

 

Tep srdca náramok meria celkom presne, porovnával som to s výsledkami naozajstného tlakomeru. Hore je zobrazený aktuálny tep.

 

Hmotnosť si nahadzujete manuálne a tešíte sa, ako graf klesá. Ja som ešte údaj scenzuroval, sprístupním ho takto o rok. :-D

Základné nastavenia umožňujú niekoľko vecí, ktoré oceníte aj mimo chudnutia. Napríklad odkedy mám náramok, môj telefón nevydáva žiadne zvuky. Všetky notifikácie, ktoré potrebujem, mi drnčia na zápästí. (Poznámka: V rámci psychohygieny som si ponechal len signalizáciu prichádzajúceho hovoru, SMS a Viber, cez ktorý komunikujem v podstate len s priateľkou. Ostatné mám vypnuté. Však kto niečo chce, počká. Viber však androidová verzia nepozná.) Pripomínam, že náramok vydrží nabitý až 20 dní!

 

V Mi Fit 4 si môžete nastaviť aj displej. Možností je 61 a väčšina je hrozných, ale ten, ktorý som na obrázku umiestnil vľavo hore, je veľmi fajn a používam ho. Ak sa chcete vrátiť k pôvodnému, dá sa to jedine cez menu náramku: More –> Band Display.

Ďalšie položky v menu náramku sú dostatočne zrozumiteľné a obsahujú aj vysvetlenie v dobrej slovenčine.

 

Pripojenie na ekosystém

Aby nám aplikácia dobre slúžila, pripojíme ju na ekosystém. V prípade iPhone s aplikáciou zdravie (v aplikácii Zdravie Apky –> Mi Fit). V androide si aplikáciu spárujete s aplikáciou Google Fit (v aplikácii Google Fit Nastavenia -> sledovanie aktivít pomocou aplikácie Health).

 

Google Fit

Táto aplikácia je k dispozícii aj pre iOS a na rozdiel od iných meria aj tzv. kardio body (teda ak srdce pár minút potrápime, pridelí nám bod) a minúty pohybu. Kardio body sú fajn. Kalorickú spotrebu by som nebral veľmi vážne, aplikácia značne preháňa.

 

Tools & Mi Band 

Vynikajúca aplikácia českého pôvodu, žiaľ len pre android. Umožňuje veľmi dôkladnú customizáciu náramku. Napríklad notifikuje len správy od určitých ľudí, gestá, vlastné upozornenie, funkciu „šlofík“. Ak sa radi babrete vo funkcionalite, inštalujte. Tu je na Google Play.

 

Mi HR

Z aplikácií pre Mi Band by som ešte spomenul Mi HR, ktorá nerobí nič iné, iba meria tep. Tu je pre iPhone. Pre Android je ekvivalent Mi Heartrate monitor.

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.