V predchádzajúcich častiach seriálu o tom, ako sa dá chudnutie s pomocou technológií urobiť trochu zábavnejším, sme si predstavili pravdepodobne najlepší fitness náramok na svete Xiaomi Mi Band 4 ktorý za naozaj málo peňazí umožňuje toho strašne veľa a ešte aj dobre vyzerá.

V pokračovaní sme si predstavili základnú (natívnu) aplikáciu pre Xiaomi náramky a ďalšie appky, ktoré s ním, a medzi sebou komunikujú.

Dnes tomu všetkému nasadíme korunu, lebo Kalorické tabuľky sú naozaj dobrým spoločníkom pri boji s nadváhou. Je to skôr systém ako aplikácia, lebo tabuľky sú dostupné zo všetkých zariadení cez appku aj webový prehliadač a v platenej verzii umožňuje individuálne režimy, navrhne recepty a podobne. Skvelé je, že dôverne pozná, čo zjeme a vypijeme, jebo je českého pôvodu. Na webe je tu.

My sa kŕmime jedlom obsahujúcim kalórie a jediné, čo musíme urobiť aby tých kalórií nebolo príliš veľa, je kalorické tabuľky kŕmiť informáciami, čo ste za deň skonzumovali. Celková bilancia by nemala u mužov prekročiť 1700 kcal, ja mám prísne nastavených 1600.

Zjednodušuje to fakt, že appka pozná bezmála všetky jedlá, ktoré sú v našom teritóriu k dispozícii a na produkty má aj skener čiarových kódov. Energetický výdaj sa odrátava od prijatého. No a tu príde tá zábava: Dá prepojiť s fitness aplikáciami a ak je súčasťou systému aj náramok alebo smart hodinky, tak sa vám aktivity odrátavajú automaticky. Napríklad keď si dáte ráno praženicu z troch vajec, idete na malú túru do Karpát a zistíte, že po cca 10-tisíc krokoch s nejakým prevýšením je energia z praženice fuč, takže máte „čistý štít“. Sú samozrejme aktivity, ktoré náramok nespozná (v mojom prípade kolobežka) a tie treba nahodiť manuálne. Kalorické tabuľky majú databázu všetkých možných aktivít (aj kolobežku, ale, áno, aj sex – tri stupne intenzity).

S aplikáciou Kalorické tabuľky sa naučíte, aké jedlo má akú kalorickú hodnotu. Chudnutie by nemalo byť utrpenie a rehoľa, a človek by si nemal odriekať. Akurát treba nájsť mieru toho, čo si môžeme dovoliť a začať sa hýbať. A o to ide. Pohyb je život a s pribúdajúcimi rokmi je čoraz dôležitejší.

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.