Viaceré značky ju poňali celkom od podlahy, a pomohli tak ostatným relatívne rýchlo zistiť, čo fungovať nebude. Sú tu časy kedy sa zlá reklama neodpúšťa.

Ak prejdeme do detailov, tak zistíme, že v oblasti, ktorú sledujeme, sa stalo, minimálne pojmy ako hard sell, voucher, offline, event, on-air, pre-sale, female in retail a dokonca aj víkend už nie sú tým, čím bývali. 

V oblasti marketingovej komunikácie sa za posledné týždne toho stalo veľa. Minimálne pojmy ako hard sell, voucher, offline, event, on-air, pre-sale, female in retail a dokonca aj víkend už nie sú tým, čím bývali. 

Čo s tým?

Presný návod asi ani neexistuje. Avšak sú tu dve idey, ktoré v mojej mysli rezonujú najviac. Autenticita a (skutočná) hodnota. 

Asi vám hneď napadlo, že to je predsa to, o čo sa marketing snažil aj doteraz, nie? Áno, aj. Snažil, a nie vždy trafil do čierneho. Hlavným rozdielom bolo to, že značky za svoje nepochopené claimy a nedotiahnuté nápady pykali väčšinou krátkodobo.

Dnes môžete reklamou, ktorá nie je relevantná, osožná – vlastne stačí, aby bola nedomyslená, ľudí poriadne naštvať. Zdá sa, že balast, abstrakcia, klišé, či jednoduchá výzva na konzum vám v blízkej dobe prejde oveľa ťažšie a so slabším účinkom.

Priestor na chyby je menší, žiadanými sú najmä užitočnosť a ľudskosť.  A to je pre kreatívu a reklamu ako takú celkom nová výzva. Dôvod, pre ktorý si bude musieť venovať dlhší pohľad do zrkadla predtým, ako pôjde medzi ľudí.

Uvedomujem si, že doba je ťažká a to, na čo mnohé značky teraz myslia ako posledné, je dobre prevedená kreatíva. Na druhej strane, čo iné ako dobré nápady môže v práve takýchto časoch pomôcť?

Operátori rozdávajú dáta, agentúry tvoria weby pre sústredenie pomoci, obchody s oblečením posielajú rúška zadarmo, umelci vystupujú v detskej izbe (tak ako kedysi) a bežní ľudia volajú svojej rodine častejšie a nevyvolávajú hádky.  

Všetci pomáhame tak, ako nám je najprirodzenejšie. Značky by mali poznať svojich zákazníkov a vedieť alebo aspoň tušiť, čo ich momentálne trápi najviac.  Ak to dokážu skĺbiť s niečím, čo im vždy bolo blízke, je pomerne jednoduché na realizáciu alebo už len preto, že majú k danému segmentu blízko (oblečenie a rúška) – môže to byť ich cesta ako v tejto dobe komunikovať autenticky a s pridanou hodnotou. Cesta ako pandémiu prežiť s menšími následkami. Tak a teraz sa na pár sekúnd zastavte… Napadá vám niečo?

Na záver želám všetkým hlavne veľa zdravia. 

Nižšie je pár vydarených nápadov z USA. Viem, že ich kampane boli vždy odvážnejšie až šialené, ale možno aj práve preto sú dnes vhodné na inšpiráciu. 

Takto normálne spoluvlastník Mint mobile, Ryan Reynolds oboznámil zákazníkov o tom, že získavajú neobmedzené dáta. Rozbehne sa po 15 sekunde.

Nike vydáva množstvo obsahu o tom ako cvičiť doma.

Obsah značka podporila už tradične dobrou brandovou časťou cez claim “Play inside, play for the world”.

Domino’s pizza sa na biznis sťažovať nemôže. Pozrite si ich jednoduchú hireovaciu kampaň, ktorá vznikla za niekoľko dní.

Bonusový nápad č.4: Skvelá kampaň Netflixu, ktorá nikdy nevznikla.

Michal Marták, GroupM

O autorovi

Michal Marták

Mišova hlavná náplň v rámci GroupM  je správa Xaxis kampaní. Skúsenosti však má aj s kreatívou, tvorbou webov či accountingom. Voľný čas venuje hlavne rodine a kamarátom, kolísavo športuje a vyhľadáva silné zážitky.