Cestovný ruch je významnou súčasťou mnohých národných hospodárstiev a celosvetová pandémia, ktorá predstavuje šok pre celé odvetvie cestovného ruchu ovplyvňuje širšiu ekonomiku všetkých krajín.

Ekonomika cestovného ruchu je v súčasnosti v mnohých krajinách na celom svete zastavená a pravdepodobne zostane týmto spôsobom najmenej do polovice tohto roka.

Otázkou zostáva, ako bude vyzerať rozbeh turizmu v post-COVID období, aké bude správanie ľudí a ich odhodlanie cestovať.

V čase, keď všetky reťazce cestovného ruchu začnú opäť fungovať, zotavenie na strane dopytu bude nejaký čas trvať, vzhľadom na vzájomné prepojenie dôsledkov hospodárskej a zdravotnej krízy a postupné rušenie cestovných obmedzení.

Reštrikcie v kombinácii so zmenou správania obyvateľov, môžu viesť k 45 % (obnova od júla) až 70 % (obnova od septembra ) poklesu cestovného ruchu v ekonomikách jednotlivých krajín.

Cestovný ruch v rámci jednotlivých krajín je pod silným vplyvom reštrikcií na obmedzenia pohybu, ktoré si riešia jednotlivé krajiny individuálne. Zotavenie cestovného ruchu vo vnútri krajín by malo prebiehať rýchlejšie ako obnova medzinárodného turizmu. Je však nepravdepodobné, že domáci cestovný ruch by mohol kompenzovať pokles tokov medzinárodného cestovného ruchu.

Je dôležité podotknúť, že sektor cestovného ruchu podporuje veľa pracovných miest a podnikov, a to vo všetkých vyspelých krajinách.

Iný zdroj (UNWTO) uvádza pokles cestovného ruchu o 20-30 %. Podľa odhadov UNWTO by sa prepad cestovného ruchu v roku 2020 mal vrátiť na úroveň z roku 2012-2014.

Prepad v roku 2020 bude rádovo väčší ako počas krízy v roku 2009:

Tento prepad vytvára finančnú stratu 300 – 450 miliárd USD

Dopad na jednotlivé komponenty cestovného ruchu:

Transport

Letecká doprava – niektoré letecké spoločnosti museli drasticky znížiť, a v niektorých prípadoch ukončiť svoju činnosť, čo má krátkodobý dopad na zamestnancov a závislé činnosti. Najväčšie letecké spoločnosti  British Airways, Ryanair, easyJet a Virgin Atlantic zrušili väčšinu letov a mnohé z nich prepustili väčšinu zamestnancov. Týmito opatreniami sa pravdepodobne najviac znížila mobilita celej svetovej populácie.

Výletné plavby – Výletné plavby čelia dvojitej výzve, a to zabezpečiť bezpečnosť návštevníkov (počas niektorých plavieb nedokázali zákazníci z lodi včas vystúpiť) a straty v rezerváciách a príjmoch.  Najväčšie výletné plavby, Carnival  Princess  Cruises,  Norwegian  Cruises  a  Royal  Caribbean, ohlásili okamžité pozastavenie globálnej prepravy. Akcie všetkých troch spoločností od začiatku roka klesli o viac ako 60 %

Železničná doprava – Keďže pohyb osôb je obmedzený, železnice zaznamenávajú pokles príjmov a cestujúcich. Napríklad v Japonsku sa počet rezervácií rezervovaných miest na vysokorýchlostných železniciach v marci znížil o približne 50  % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.oproti hodnote z januára 2020.

Cestovné kancelárie utlmujú alebo zastavujú svoje prevádzky. Venujú sa prioritne komunikácii so zákazníkmi, presunmi dovoleniek a ich stornám. Zákazníkov sa snažia kompenzovať v mnohých prípadoch formou voucherov v hodnote ich zájazdov. V niektorých krajinách vznikajú nové legislatívne úpravy, ktoré upresňujú formy kompenzácii. Odhaduje sa pokles segmentu cestovných kancelárii počas 2020 o 50  % a viac.

Ubytovanie

Hotely – v globálnom meradle hotely zaznamenávajú nižšiu obsadenosť v závislosti od úrovne šírenia vírusu. Veľké hotelové reťazce už zaznamenali pokles cien akcií. Od 18. marca sa akcie Marriott znížili o 62  %, MGM sa zníži o 75  %. Negatívny dopad sa  pohybuje od výrazne nižšej obsadenosti, až po zatvorenie hotelov v niektorých destináciách. STR uvádza, že v období od 15. do 21. marca sa obsadenosť znížila o viac ako 90  % v porovnaní s 2019 v 11 krajinách, o ktorých sú k dispozícii údaje (Česká republika, Taliansko, Grécko, Rakúsko, Libanon, Poľsko, Rumunsko, Izrael, Bulharsko, Maďarsko a Srbsko) , a v 39 krajinách bola obsadenosť toho istého týždňa v porovnaní s rokom 2019 o 70  % nižšia. STR tiež poukazuje na skutočnosť, že v Číne sa 25. marca znovu otvorilo 87  % hotelov.

Platformy – vírusová nákaza dostáva pod tlak aj dopravné a ubytovacie platformy, ako je Airbnb. Airbnb zaznamenala pokles počtu rezervácií vo veľkých európskych mestách a Číne o 40  % v dôsledku pandémii COVID-19. V Soule počas prvého marcového týždňa zaznamenalo zníženie krátkodobých prenájmov o 46  % v porovnaní s prvým januárovým týždňom a podobne v Ríme došlo v rovnakom časovom horizonte (11. marca) k poklesu o 41  %.

Rezorty – lyžiarske strediská boli nútené ukončiť lyžiarsku sezónu kvôli rozsiahlemu šíreniu koronavírusu. Budúcnosť letných rezortov je v tejto chvíli neistá.

Ako vidíme dopad na segment cestovného ruchu je masívny a trpia všetky komponenty cestovného ruchu od cestovania až po ubytovanie. V priebehu blížiacich sa mesiacov aj na základe rozhodnutí vlád jednotlivých štátov bude jasnejšie predikovať vývoj v kategórii, no dá sa predpokladať, že straty v odvetví budú obrovské.

Michal Bílik, Mindshare Slovakia

Ilustračné foto Alois Vonaschütz, Pixabay.com

Zdroje:

https://read.oecd-ilibrary.org/view/

https://webunwto.s3.eu-west-1.amazonaws.com

O autorovi

Michal Bílik

Michal má u nás na vizitke uvedené Chief Operating Officer a stará sa o chod agentúry, klientov, inovácie a agentúrne tímy. Je to veľkokapacitný športovec. Zaujíma sa o triatlonové športy, technológie a rád má prehľad vo všetkom, čo sa okolo neho deje. Má vlastnú značku vína a veľmi rád sa učí.