V Mindshare radi testujeme nové veci. Keď sme sa dozvedeli o dostupnej novinke využiteľnej v platforme Xaxis – interaktívnom video formáte s názvom Xaxis Shoppable pre-roll video, rozhodli sme sa ho vyskúšať. Sme veľmi radi, že práve klient F&F, ktorý je inovatívny a ktorého produkty na tento formát presne pasujú, s nami do testovania išiel.

Na programatický nákup video priestoru sme použili unikátnu platformu Xaxis, vďaka ktorej máme k dispozícii aj nekonečné spôsoby zacielenia používateľov (demografia, záujmy a pod.), ktoré už vo svojom blogu bližšie rozoberal Patrik. Interaktívne prvky vo videu boli po technickej stránke zabezpečené cez softvér Smartzer.

V čom je tento formát iný?

Ide o krátke video, zobrazujúce sa pred videoobsahom ako klasický pre-roll spot, no okrem samotného spotu doň vieme zakomponovať aj interaktívne prvky a obrázky pripomínajúce vertikálny carousel. Ten sa po spustení spotu automaticky vyroluje z ľavej časti okna.

Xaxis Shoppable pre-roll video,

Po kliknutí na jeden z obrázkov sa otvorí pop-up okno s krátkym popisom produktu, cenou, ďalšími doplnkovými detailmi produktu (napr. veľkosť, zloženie) a CTA button s preklikom už priamo na podstránku daného produktu. Do videa tak vieme zakomponovať viacero rôznych linkov.

Xaxis Shoppable pre-roll video,

Ak spot obsahuje viacero produktov, ktoré vieme jednotlivo na lište v obrázkoch vyobraziť, je to veľké plus. Keď sa používateľovi zapáči jeden konkrétny, zobrazený produkt, vie tak rýchlo zistiť hlavné informácie a rýchlo a priamo sa naň prekliknúť.

Počas toho, ako je pop-up okno otvorené, sa video pozastaví a následne pokračuje až po zatvorení tohto okna.

Ak niekomu náhodou bočná „carousel“ lišta v pozeraní videa zavadzala, jednoducho klikol na „X“ a lišta sa schovala.

Úlohou interaktívnych prvkov je zvýšiť engagement používateľov, predaje a získať bližšie dáta priamo z videí.

Ďalšie príklady zahraničných kampaní si môžete pozrieť tu.

K čomu sme dospeli?

Na testovanie a najmä porovnávanie výsledkov klasického pre-rollu vs. interaktívneho „shoppable“ pre-rollu, ktoré sme „proti sebe“ súčasne spustili, sme sa samozrejme tešili. Ale…

Bohužiaľ sme na slovenskom trhu narazili na problém, ktorým bola technická stránka. Veľa publisherov malo pri nasádzaní takéhoto interaktívneho videa vo formáte VPAID 3.0 problém, nakoľko veľká väčšina podporuje VPAID do verzie 2.0.

Väčšina videí sa tiež prehrávala na mobilných zariadeniach, ktoré pokiaľ neboli pripojené na 4G sieť, nestihli video naloadovať. Nakoniec sme teda museli kampaň v plnej miere sústrediť už iba na klasické, fungujúce Xaxis pre-roll video.

Dáta, ktoré sme získali, teda vychádzajú z menšej vzorky impresií, no ukazujú veľmi pekné prvotné výsledky. Najmä CTR z pop-up okna na podstránku, ktoré dosiahlo 9,68 %. Vo všeobecnosti z ubehnutých kampaní Smartzer deklaruje CTR shoppable videí na úrovni až 15 %.

Lokálnej situácii sme sa museli prispôsobiť a aktuálne už plánujeme aj interaktívne video v rámci Xaxis pre-rollu vo verzii VPAID 2.0, ktorý by mal mať k dispozícii viac dostupného inventory.

Každopádne, ak bude v budúcnosti po technickej stránke na slovenských weboch pre VPAID 3.0 všetko funkčné, určite tento formát opäť využijeme a podelíme sa s vami s novými, rozsiahlejšími výsledkami.

Stay tuned! 😊

Patrícia Dunarová, Mindshare Slovakia

Zdroj (titulný obrázok): https://www.smartzer.com/examples

O autorovi

Patrícia Pecher

Patrícia absolvovala štúdium marketingového manažmentu na Ekonomickej univerzite v Bratislave a semester strávila aj v Belgicku na Universiteit Gent. V Mindshare pôsobí na digitálnom oddelení, kde sa stará o mediálne plánovanie a online kampane klientov. Keď nepracuje, energiu si dopĺňa cestovaním alebo športom (beh, beach volejbal) a je veľkou milovníčkou zvierat.