Audioknihy sú v kurze, podobne ako podcasty. Je to logické. Čiste zvuková informácia sa dá počúvať pri všetkých aktivitách, ktoré si nevyžadujú vašu plnú mozgovú kapacitu. Je ich dosť: Cesta autom alebo v inom dopravnom prostriedku, prechádzky, upratovanie, varenie. S audioknihou zrazu začne byť zmysluplné aj vešanie bielizne. Konzumácia každého iného média si vás „ukradne“ viac. O tom vedia tí, čo pri čítaní z obrazovky smartfónu narazili do stĺpa, a to ešte dobre dopadli.

Korona ma naučila počúvať audioknihy. Dnes vám poviem, ako na to, keď chcete vstúpiť do tohto sveta legálne a získať kvalitne načítané diela v češtine, prípadne slovenčine. Napriek tomu, že je nás 15 miliónov, teda trh nie je veľký, sú audiokníh tisícky, a to je tiež dôkaz, že sú budúcnosť. Budeme sa baviť o čistom digitále, lebo niektoré audioknihy môžete kúpiť aj na CD, ale to je už naozaj prežitá technológia.

To najlepšie na začiatok

Začnem tým najlepším, platformou Audiolibrix, kde je vyše 6000 titulov. Zahŕňa e-shop, v ktorom nájdeme knihy pravdepodobne všetkých vydavateľov v Čechách aj na Slovensku, a aplikáciu na prehrávanie. Knihu zaplatíme niektorým z bežných spôsobov a už ju máme v poličke. Môžeme si ju stiahnuť ako mp3 a vypočuť vo vlastnej aplikácii alebo počúvať cez aplikáciu Audiolibrix, čo odporúčam.

Audiolibrix má motivujúci bodový systém. Dostávate vernostné  body za každú aktivitu na stránke, napríklad kúpa titulu, ohodnotenie titulov a napísanie recenzie. Vernostný systém začína pri registrácii, kedy dostanete 500 bodov, čo je 3,62 eur. Oplatí sa ich šetriť a neminúť, lebo 1000 bodov s hodnotou 7,24 eur sa dá vymeniť za 1 kredit (teda jednu audioknihu zadarmo, čo je fajn, lebo niektoré stoja aj 14-15 eur).

Vychytávka je aj možnosť prihlásiť sa do klubu Adiolibrix s dvoma programami. Ja som si predplatil Minimus (7,49 eur každý mesiac, prvý mesiac 5,49 eur), ktorý ponúka:

  • 1 audioknihu zdarma každý mesiac
  • 10 % zľava na ďalšie tituly
  • 1 × ročne výmena nechceného titulu

Na stránke nájdete aj zoznam podcastov.

Počas používania platformy som našiel vlastne len jediný problém, zakaždým ma pri vypnutí browsera odloguje a musím sa prihlasovať nanovo. Asi im to napíšem, lebo tím komunikuje veľmi čulo.

Aplikácia je, povedal by som, prehľadná a dostačujúca, dá sa v nej pohybovať aj na úrovni kapitol, ak náhodou stratíte pozornosť a chvíľu nepočúvate, prehrávač má 15-sekundové „prevíjanie“ dozadu a aj dopredu.

Konkurencia – Audiotéka

Audiotéka je vlastne niečo veľmi podobné ako Audiolibrix, ale bez kreditov a s menej prepracovaným prehrávačom. Prečo ju sledovať? Napríklad preto, lebo v júni mali peknú akciu – každý týždeň ponúkli niekoľko kvalitných kníh len za 3,99 eur a to je naozaj dobrá cena. Tak ktovie, čo ešte chystajú. Ak hľadáte slovenské knihy, nájdete ich v samostatnej kategórii, čo môže niekto oceniť, Audiolibrix to tak nemá. Jeden tip: Ak chcete vymazať dopočúvanú knihu zo smartfónu, ide sa na to cez tri bodky v pravom hornom rohu.

Alza je nielen na hmotné veci

Audioknihy ponúka aj populárna Alza, takže ak náhodou potrebujete niečo, čo neponúkajú predchádzajúce dve platformy, môžete skúsiť. Alza samozrejme nemá vlastný prehrávač.

Audiopoviedky

Projekt vydavateľa Kaliho Kertézsa Audiopoviedky je trochu iný prípad ako predošlé tri – je to stránka, kde sa nachádza niekoľko desiatok kratších poviedok slovenských autorov (nechýbajú ani mená ako Mitana či Pišťanek) a tá sa predpláca na pol roka. Stojí to 5,90 a podporíte slovenskú literatúru. Prehrávač má vlastný webový.

Kníhkupectvá a vydavateľstvá

Samozrejme, vlastné audioknihy ponúkajú aj kníhkupectvá a vydavateľstvá.

Audioknihy v kníhkupectvách:

Audioknihy slovenských vydavateľstiev nájdete na Audiolibrixe a v Audiotéke. Vlastný webshop má Slovart, produkciu vydavateľstva Ikar môžete nájsť v Audiolibrixe tu.

Samostatné aplikácie

Keď audioknihy začnete počúvať na štandardnom prehrávači, veľmi skoro zistíte, že to nie je veľmi praktické: Keď prehrávanie zastavíte, pri ďalšom spustení môžete byť zasa na začiatku kapitoly/časti, ktorá môže mať až niekoľko desiatok minút a chýbajú špeciálne funkcie. Preto tu máme špecializované aplikácie.

iOS: MP3 Audiobook Player Pro

Táto aplikácia knihy prehľadne zoraďuje, pokračuje na prerušenom mieste a umožňuje vkladať záložky a poznámky. Celú knihu do nej naimportujete  zo zazipovaného súboru z cloudu alebo cez kábel. Cez kábel to ide lepšie. Stránka aplikácie je tu. 3,49 eur za „pro“ verziu je dobrá investícia.

Android: Smart AudioBook Player

V podstate všetko, čo vie predchádzajúca appka, nájdeme aj v aplikácii Smart AudioBook Player. Prémiová verzia stojí 4,99 eur, ale pravdepodobne si vystačíte aj so základnou, lebo funkcie ako equalizér na knihy veľmi nepotrebujeme.

Zdôrazňujem, že sme sa bavili o knihách v češtine a slovenčine. Ak počúvate v angličtine a iných jazykoch, otvára svoju širokú náruč Amazon, ktorý saturuje vaše potreby. Tak mi napadá, ako nazvať poslucháča audiokníh. Čitaslucháč? Posluteľ? To už však nie je úlohou tohto článku. Plus navrhujem termín aKniha.

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.