Nosenie rúšok je už viac ako pol roka každodennou súčasťou nášho života. Aktuálne síce rastie počet ľudí, ktorí sa ich noseniu bránia, ale ak chceme chrániť seba a svojich blízkych, musíme si zvyknúť na to, že rúško bude ešte nejakú dobu povinnou súčasťou našej výbavy pred odchodom z domu.

A zjavne to vôbec nemusí byť iba klasické nudné jednofarebné rúško. Umelci, dizajnéri a aj bežní ľudia vo svete ukázali, že kreativite sa medze nekladú ani pri výrobe týchto ochranných prostriedkov.

Tu si môžete pozrieť niektoré z tých najviac kreatívnych a zaujímavých. Aj keď sú to naozaj výnimočné výtvory, nie všetky z nich by vás však pred ochorením Covid-19 ochránili.

Selfie rúška

Vymyslela ich dizajnérka Danielle Baskin, za účelom minimalizovať problémy s rozpoznávaním tvárí, ktoré sa za rúškami ukrývajú.

Rúško s otvorom pre slamku

Pre všetkých, ktorých unavuje si dávať rúško dole, vždy keď sa chcú napiť, rúško s otvorom na slamku tento problém ľahko vyrieši.

Strašidelné štrikované rúška

Islandská dizajnérka Yrurari štrikuje rúška, ktoré nielen chránia pred vírusom, ale odstrašujú ľudí okolo a tak nabádajú k rovnako dôležitému „social distancingu“.

Rúško na motív filmu Votrelec

Nemecká umelkyňa Lady Frankenstein sa pri tvorbe svojho rúška inšpirovala filmom Votrelec. Rúško nie je určené na predaj, ale kvôli veľkému záujmu vyrobila jeden kus navyše a umožnila jednému šťastnému majiteľovi si ho vydražiť cez Ebay.

Kapustný list

Palestínska mama zabavila svoje deti tým, že im vyrobila rúška z kapustných listov.

Priesvitné rúška

Priesvitné rúška pomáhajú nepočujúcim ľuďom, aby mohli naďalej nositeľovi rúška ľahko odčítavať z pier.

Módne rúško so zipsom

Nemeckí návrhári Wolfgang Schinke a Pierre Zielinski vytvorili vlastnú líniu módnych rúšok, napríklad aj praktický model so zipsom uprostred.

Rúško ako šperk

Holandská módna fotografka žijúca v Los Angelese vyrobila celotvárovú masku ozdobenú šperkami.

Rúško ako módny doplnok

Speváčka Billie Eillish bola na tohtoročnom odovzdávaní hudobných cien Grammy oblečená od hlavy až po päty v značke Gucci a to platilo aj pre jej rúško.

Rúško z kvetov

Austrálska botanická umelkyňa Roz Borg vytvorila krásne rúško zo sukulentov.

Samozrejme ani známe módne značky nezaháľajú a svojim zákazníkom ponúkajú možnosť zakúpiť si aj ochranné rúška. Tu su niektoré z ich.

Burberry

Burberry je prvou luxusnou módnou značkou, ktorá v auguste oznámila, že plánuje spustiť predaj tvárových rúšok. Rúška zatiaľ nie sú v predaji, ale nedočkaví záujemcovia sa môžu na webovej stránke značky prihlásiť a tak dostať informáciu o spustení ich predaja medzi prvými.  Hodnota jedného rúška bude 90 libier. 20% z predajnej ceny každého rúška bude smerovať na pomoc boju s koronavírusom prostredníctvom komunitného fondu Burberry Foundation COVID-19.

Louis Vuitton

Louis Vuitton je druhou významnou luxusnou značkou, ktorá začne s predajom ochranných krytov na tvár. 30.októbra spustí predaj na svetlo reagujúceho ochranného tvárového štítu.

Štít bude mať podpisový vzor s monogramom značky a bude mať zlaté cvoky. Bude tiež fotochromatický, čo umožní, aby štít pri kontakte s priamym slnečným žiarením prešiel z priehľadného na tmavý. Štít sa môže zmeniť aj na klobúk, keď sa priezor preklopí dozadu.

Predávať sa bude vo vybraných obchodoch po celom svete. Aj keď sa už objavili informácie, že bude stáť 961 dolárov, jeho cena má byť zo strany LV ešte len oficiálne potvrdená.

Disney

Spoločnosť Disney v týchto náročných časoch využíva silu ich nadčasových príbehov a milovaných postáv na to, aby uspokojila potreby svojich zákazníkov aj čo sa týka opakovane použiteľných látkových rúšok vhodných pre celú rodinu.

Milión takýchto rúšok spoločnosť daruje deťom a rodinám zo znevýhodnených pomerov po celých Spojených štátoch. Taktiež vďaka obrovskému záujmu o ich rúška, venuje 1 milión dolárov zo zisku z ich predaja na podporu lekárskej komunity, ktorá neustále poskytuje zdravotnú starostlivosť tým, ktorí ju potrebujú.

Eva Kopuníková, Mindshare Slovakia

Zdroje:

https://www.insider.com/most-creative-face-masks-people-have-designed-2020-5#people-have-hid-their-lower-faces-behind-graphics-like-a-skull–17

https://rojakdaily.com/lifestyle/article/10079/5-wackiest-most-creative-face-masks-you-never-knew-you-needed

Lady Frankenstein’s ‘Alien’ Facehugger coronavirus mask is hitting eBay

https://www.businessinsider.com/burberry-releases-masks-first-major-luxury-brand-selling-them-2020-8

https://www.businessinsider.com/louis-vuitton-is-releasing-a-gold-studded-face-shield-2020-9

https://www.shopdisney.com/face-masks/?start=0&sz=24

O autorovi

Eva Kopuníková

V oblasti marketingu pôsobí viac ako desať rokov. Aktuálne pracuje na oddelení Exchange, kde sa venuje televíznemu nákupu.