Myšlienka vytvoriť internetový vyhľadávač, ktorý pokryje všetko na internete, sa vo svete objavila iba pred 30 rokmi. Prvý internetový vyhľadávací nástroj dostal meno „Archie“ a vznikol v roku 1990, keď ho vytvorili študenti Alan Emtage, Bill Heelan a J. Peter Deutsch na McGill University v Montreale. Archie vyriešil nepríjemný problém pre dátových analytikov, dokázal zhromaždiť takzvané „rozptýlené dáta“ spojením nástroja na zber dát založeného na skriptoch s využitím regulárnych výrazov. Cieľom bolo nájsť dostupné súbory a zjednodušiť tak ich vyhľadávanie. V nasledujúcich rokoch vzniklo množstvo internetových vyhľadávačov a adresárov ako LookSmart, Excite, Yahoo Directory, Alta Vista, Business.com, Ask.com a Galaxy, ktoré boli populárne medzi internetovými používateľmi v polovici deväťdesiatych rokov.

Ako vznikol Google?

Google má pôvod v „BackRub“, výskumnom projekte, ktorý začali v roku 1996 Larry Page a Sergey Brin, keď boli obaja doktorandskými študentmi informatiky na Stanfordskej univerzite v Kalifornii. Na projekte sa pôvodne podieľal aj neoficiálny „tretí zakladateľ“ Scott Hassan, hlavný programátor, ktorý napísal veľkú časť kódu pre pôvodný vyhľadávací nástroj Google, ale odišiel ešte skôr, ako bola spoločnosť Google oficiálne založená. Hassan pokračoval v kariére v robotike a v roku 2006 založil spoločnosť Willow Garage.

Larry Page zvažoval pri hľadaní témy svojej dizertačnej práce skúmanie matematických vlastností World Wide Web a jeho odkazujúcu štruktúru chápal ako obrovský graf. Jeho školiteľ Terry Winograd ho v tomto nápade podporil. Page vymyslel systém, ktorý bude prehľadávať internet, aby zistil, ktoré stránky odkazujú na iné stránky. Na základe úvahy, že počet a povaha takýchto spätných odkazov sú hodnotnými informáciami o danej stránke, predpokladal, že by to mohlo viesť k vytvoreniu nového druhu vyhľadávacieho nástroja. Page povedal svoje nápady Hassanovi, ktorý začal písať kód na implementáciu Pageových nápadov. Výskumný projekt dostal prezývku BackRub a čoskoro sa k nemu pripojil aj Brin, ktorého podporilo významné absolventské štipendium National Science Foundation. Pageov webový prehľadávač začal skúmať web v marci 1996. Page spolu s Brinom následne vytvorili algoritmus PageRank, ktorý určuje hrubý odhad dôležitosti webovej stránky na základe počtu a kvality stránok, ktoré na ňu odkazujú. Pri analyzovaní výstupu z BackRub, ktorý pre danú adresu URL pozostával zo zoznamu spätných odkazov zoradených podľa dôležitosti, si dvojica uvedomila, že ich vyhľadávací nástroj založený na hodnotení PageRank prinesie lepšie výsledky ako všetky ostatné existujúce techniky. V tom čase totiž internetové vyhľadávače zoraďovali relevantné stránky v podstate len podľa toho, koľkokrát sa hľadaný výraz objavil na danej stránke. V presvedčení, že stránky, na ktoré odkazuje najviac dôležitých stránok, musia byť najdôležitejšími stránkami súvisiacimi s vyhľadávaním, Page a Brin otestovali svoju dizertačnú prácu ako súčasť svojich štúdií a položili základ svojho vyhľadávacieho nástroja. 

Prvá verzia Google bola spustená v auguste 1996 na internetovej stránke Stanfordu. Využívala takmer polovicu celej šírky pásma siete Stanfordu. Doména google.com bola zaregistrovaná dňa 15. septembra 1997 a spoločnosť Google bola formálne zapísaná do obchodného registra dňa 4. septembra 1998. V polovici roka 1999 spracovávalo Google denne približne 500 000 vyhľadávaní. Od roku 2000 zabezpečoval Google vyhľadávanie pre v tom čase jednu z najpopulárnejších stránok sveta – Yahoo. V roku 2004, po zrušení spolupráce medzi Google a Yahoo, zaznamenával Google približne 236 miliónov vyhľadávaní denne. Google pokračoval v raste aj naďalej a v roku 2011 spracovával 3 miliardy vyhľadávaní denne. Google.com sa stal najnavštevovanejšou stránkou sveta a vyhľadávač Google sa stal taký populárny, že slovo googliť predstavuje už v mnohých jazykoch synonymum pre vyhľadávanie na internete.

Pod rýchly rast spoločnosti Google sa okrem vyhľadávacieho nástroja podpísalo aj množstvo jeho ďalších produktov, akvizícií a partnerstiev. Medzi tie najznámejšie patria: internetový prehliadač (Google Chrome), sledovanie a zdieľanie videí (YouTube), mapy a navigácia (Google Maps, Street View, Waze a Google Earth), e-mail (Gmail), jazykový prekladač (Google Translate), cloudové úložisko (Google Drive), úložisko a zdieľanie fotografií (Google Photos), publikovanie blogov (Blogger), podcasty (Google Podcasts), nástroje na kancelársku prácu (Google Docs, Google Sheets a Google Slides), plánovanie a time management (Google Calendar), chatovanie a video hovory (Duo, Hangouts a Meet) a písanie poznámok (Google Keep a Google Jamboard). Google vyvinul aj vlastný operačný systém Chrome OS a má tiež vedúce postavenie vo vývoji mobilného operačného systému Android.

Larry Page a Sergey Brin dokázali vyťažiť zo svojho vysokoškolského projektu maximum – založili spoločnosť Google a už vo veku 30 rokov sa stali miliardári. Magazín Forbes vydáva každoročne rebríček najbohatších ľudí sveta na základe metodológie: bohatstvo človeka = odhadované aktíva – odhadované záväzky. Podľa Forbes je Larry Page v súčasnosti 8. najbohatší človek sveta s bohatstvom 78,6 miliárd $ a Segey Brin 9. najbohatší človek sveta s bohatstvom 76,6 miliárd $. Celkom slušný posun z internátnej izby.

Marek Láska, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marek Láska

Marek je vyštudovaný štatistik, v Mindshare dlhodobo pôsobí na dátovom oddelení. Zaoberá sa prieskumami trhu, štatistikou a automatizáciou reportov. Je rodený dobrodruh. Má rád cestovanie, turistiku a šport, hlavne futbal a lyžovanie.