Pomaly sa končiaci rok 2020 by sme mohli označiť asi všetkými možnými charakteristikami, ale celkom určite nie prívlastkami ako „štandardný“ či „nezaujímavý“. Prakticky v priebehu niekoľkých dní sa dominantnými vyjadreniami v našich slovníkoch stali výrazy ako home office, social distancing, karanténa či izolácia. Niektorí ľudia znášali nečakanú stratu každodenných osobných kontaktov ľahšie, niektorí ťažšie, každopádne určite veľa ľudí našlo verného spoločníka v tomto zmenenom svete v podobe audio či video streamingových služieb, využívaných dnes viac ako kedykoľvek predtým.

Aj preto niektorí tento týždeň s ešte väčším záujmom ako po iné roky očakávali súhrn toho, čo vlastne najviac počúvali v prostredí zrejme najznámejšej audio streamingovej služby, Spotify.

Tzv. Wrapped prináša každý rok v tomto čase zaujímavý personalizovaný insight k počúvaným interpretom, skladbám, žánrom a podcastom, vytvorený na základe unikátnych dát každého používateľa.

Tento rok však Spotify popri štandardných zoznamoch a rebríčkoch ponúkol aj niekoľko noviniek, tak sa na ne poďme v skratke pozrieť:

  • Hneď na začiatok najväčšia tohtoročná novinka: Zatiaľ čo používateľom Spotify sa nový Wrapped automaticky zobrazí v ich mobilnej aplikácii, po prvý raz sa otvára aj ne-používateľom, ktorí sice nemajú k dispozícii personalizované štatistiky, ale môžu v rámci webovej verzie vidieť aspoň všetky najdôležitejšie globálne výsledky za 2020, ako najúspešnejší interpreti, podcasty a playlisty, či dekáda, v rámci ktorej bolo vytvorenej najviac vypočutej hudby.
  • V nových in-app kvízoch pribudla možnosť uhádnuť vášho najpočúvanejšieho interpreta, podcast či opäť aj celú dekádu.
  • Môžete taktiež sledovať príbeh vašej top piesne roka prostredníctvom niekoľkých základných míľnikov, od jej prvého vypočutia, cez ďalšie okrúhle streamy, až po 100. vypočutie (samozrejme ak ste boli tejto skladbe až natoľko verní).
  • K dispozícii je aj hlbší pohľad do najpočúvanejších podcastov.
  • Premium používatelia dostali v ich Wrapped taktiež niektoré z nových vyznamenaní (Tastemaker, Pioneer či Collector) podľa ich poslucháčskych návykov
  • Pribudli zároveň aj dva nové playlisty šité na mieru (Your Top Songs / Missed Hits)
  • Nakoniec je v rámci možnosti zdieľania k dispozicii aj niekoľko graficky rôzne spracovaných kariet s výslednými rebríčkami

Ak ste teda zatiaľ tohtoročnému Spotify Wrapped nevenovali pozornosť, skúste to zmeniť a možno budete prekvapení, čože to vlastne najviac počúvate.   

Jakub Podhradský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Jakub Podhradský

Po ôsmich rokoch u publisherov prebehol na stranu agentúry, a v Mindshare posilnil rady digitálnej úderky.