Podľa Britského štatistického úradu až 47 % pracujúcich Britov nastúpilo v apríli na prácu z domu, takzvaný home office. V porovnaní s priemerom roku 2019, kedy to bolo okolo 14 %, je to značný nárast. V októbri, štyri mesiaci po uvoľnení prvého lock-downu, to bolo stále 27 %. Prvotné nadšenie z home office režimu vystriedala realita. Denné dochádzanie do práce nahradili nekonečné e-maily a videokonferencie. Štúdia uvádza, že ľudia na celom svete pracujú v priemere dlhšie, ako pracovali pred pandémiou.

Vedci zo spoločnosti Atlassian, vývojára kancelárskych softvérov, sa zaoberali správaním používateľov v 65 krajinách. Zaznamenávali, kedy respondenti prvý a poslednýkrát interagovali so softvérom vo všedný deň a brali to ako dĺžku ich pracovného dňa. Zistili, že pracovná doba sa začala predlžovať v marci, keď väčšina západných krajín zaviedla lock-downy. V apríli a máji 2020 bol priemerný pracovný deň o 30 minút dlhší ako v januári a februári. Navyše najväčší pracovný nápor prichádzal väčšinou večer.

Predĺženie pracovnej doby sa medzi krajinami líši. Najviac si predĺžili pracovnú dobu zamestnanci v Izraeli – v priemere o 47 minút. Naopak, v Južnej Kórei zaznamenali len 7 minútový a v Japonsku 16 minútový nárast (pravdou ostáva, že tieto dve krajiny už pred pandémiou patrili medzi tie, kde sa pracovalo najviac na svete). Štúdia zaznamenala pokles pracovného času v priebehu pandémie len v Brazílii a Číne.

Vedci zistili tiež malý posun v tom, ako si ľudia rozložili svoje pracovné vyťaženie. Počítaním online používateľov počas celého dňa u ľudí zaznamenali o niečo menší podiel práce uprostred dňa, a väčší podiel ráno a večer, ako pred pandémiou. To môže naznačovať, že ľudia využívali flexibilitu, ktorú im poskytuje práca z domu – ale tiež to naznačuje, že práca zasahovala do toho, čo predtým bolo voľným časom.

Či budú ľudia v takom počte pokračovať v práci z domu aj po ústupe pandémie, sa ešte len uvidí. Podľa prieskumu poradenskej spoločnosti PwC si 44 % amerických lídrov myslí, že ich zamestnanci sa počas pandémie stali produktívnejšími. S týmto výrokom však súhlasí iba 28 % pracovníkov. No zhodli sa v jednom: lídri aj zamestnanci by chceli pokračovať v práci z domu najmenej jeden deň v týždni.

Michal Bílik, Mindshare Slovakia

Zdroj: https://www.economist.com/coronavirus-pandemic

O autorovi

Michal Bílik

Michal má u nás na vizitke uvedené Chief Operating Officer a stará sa o chod agentúry, klientov, inovácie a agentúrne tímy. Je to veľkokapacitný športovec. Zaujíma sa o triatlonové športy, technológie a rád má prehľad vo všetkom, čo sa okolo neho deje. Má vlastnú značku vína a veľmi rád sa učí.